Bilgii.net

Çocukların Tablet Kullanımı Faydalı mı Zararlı mı?

17.02.2019
Çocukların Tablet Kullanımı Faydalı mı Zararlı mı?

Teknolojinin ilerlemesi çocuk gelişiminde de etkisini gösteriyor. Artık ülkemizde ilköğretim düzeyindeki öğrenciler okullarda tablet ve bilgisayar kullanarak eğitim alıyorlar. Ancak belli bir yaşın altındaki çocukların tablet kullanımı uzmanları ikiye bölmüş durumda. Çünkü erken yaşlarda çocukların tablet gibi cihazlarla tanışmalarının akıllara bu cihazlardan nasıl faydalandıkları sorusunu getirmekte.

Çocukları Oyalamak İçin Tablet Vermek

Günümüzde pek çok ailenin yaptığı bir davranış da çocuklarının oyalanması için tablet vermeleri. Çocukların bu tabletlerle uzun süre geçirmeleri ailelerin de işine gelmekte. Bu sayede anne babalar çocuklarına ilgi göstermek zorunda kalmıyorlar. Bu noktada çocukların tablet kullanımı onların yararına değil ebeveynlerin yararına olmakta. Elbette bu süreçte çocuk tabletlerde de çok şey öğreniyor. En basit olarak teknolojik bir cihazın nasıl açılı kapandığını. Ancak çocukların tabletle uzun süre geçirmesi başta sağlık olmak üzere pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Tabletler Çocukların Sağlığını Bozar mı?

Tabletlerin aslında bir televizyondan farkı yok. Uzun süre boyunca yakından bir görüntüye bakmak çocuklarda göz bozukluğuna sebep olacaktır. Bunun yanında çocuklara izlettirilen çizgi filmlerde kullanılan renkler de zaman zaman sağlık sorunlarına neden olmakta. Günümüzde televizyonda yayınlanan ve ani renk değişimleri içeren çizgi filmler başlamadan önce bununla ilgili uyarılar ekrana geliyor. Ancak internet üzerinde bununla ilgili herhangi bir uyarı yok.

Asosyal Çocuklar

Her elektronik cihazda olduğu gibi çocukların tablet kullanımı bağımlılık yaratabilir. Elbette çocuk bu durumu fark edemez. Bu gibi durumlarda ise anne ve babalara iş düşmekte. Bir süre sonra çocuk tablet kullanamadığında huysuzlaşacaktır. Tabletin bağımlılık yapması durumunda da okul hayatında derslerine konsantre olmaktan çok elektronik cihazlarla vakit geçirmeye alışacaktır. Bir süre sonrada normal hayatına insan ilişkilerine önem vermek yerine sanal dünyada kendine yer edinme çabasına girecektir. Bu durum çocuğun asosyal bir kişi olarak yetişmesine sebep olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net