Bilgii.net

Çocukların Burnu Neden Kanar, Nasıl Geçer? – Anında Çözüm

15.10.2018
Çocukların Burnu Neden Kanar, Nasıl Geçer? – Anında Çözüm

Üst solunum yolları, insanların yaşamsal faaliyetlerinin devamında çok kritik bir göreve sahiptir. Bu sayede kandaki oksijen miktarı arttırılacak ve sağlıklı bir kan dolaşımı sağlanacaktır. Burnun amacı, insanların soluduğu havanın ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlamaktır. Böylece ısınan ve nemlenen hava, vücut tarafından kullanılabilecek forma ulaşmış olacaktır. Burnun iç kısmındaki damarlar, yüzeye yakın olduğundan dolayı; burun kanaması olayı sıklıkla meydana gelmektedir.

Çocuklarda Burun Kanaması Neden Meydana Gelir?

K vitamini eksikliği, burun kanamalarının en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Böylece kan pıhtılaşmasında büyük öneme sahip bu vitamin, eksikliği giderilene kadar burun tıkanmasını tetikleyecektir. Daha çok koyu yeşil sebzelerde ve yulaf- buğday gibi tahıllarda bulunmaktadır. Çocuklarda burun kanamalarının en büyük sebeplerinden birisi de, odalarında bulunan düşük nemdir. Bu kuru hava yüzünden damarlar kurur ve kanamaya müsait hale gelir. Lösemi durumu, sürekli burun kanamasına sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden sürekli burnu kanayan çocukların, lösemi hastası olup olmadığı, uzman doktorlar ve tam teşekküllü testler dahilinde araştırılmalıdır.

Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

 

Çocuklarda burun kanamasının birçok farklı sebebi vardır. Dikkatlice yapılması gerekilen adımlar vardır ve telaşa kapılmadan uygulandığında, burun kanaması en kısa sürede kesilir. Bunun yapılması sayesinde beyne kan gitmesi önlenir ve daha ciddi sonuçların doğmasının önüne geçilebilir.

  • Çocuğun burnu kanadığında ilk önce sabit bir yere oturulmalıdır. Bu sayede ileriye baktırılmalı ve kanın boğaza gitmesi engellenmelidir. Böylece çocuğun midesi bulanmayacak ve kan yutması sebebiyle kusmayacaktır.
  • Çocuk bundan sonra düz bir şekilde yatmak isterse önlenmeli ve başın bacak hizasına inmesinin önüne geçilmelidir.
  • Çocuklar bu anlarda biraz panik olurlar ve burundan nefes almaya başlarlar. Bu yüzden öncelikle sakinleştirilmeli ve ağızdan nefes almaları söylenmelidir.
  • Baş ve işaret parmakları birleştirilmeli ve bu sayede burnun yumuşak kısmından aşağı doğru kemikte sıkılı şekilde beklenmelidir. Burun hala kanamaya devam ederse bu işlem 10 dakika kadar sürdürülmelidir.
  • Piyasada bulunan dekonjestan bir ilacı kullanabilir ve burun kanamasının anında geçmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Çocukların burun kanaması, birçok farklı sebebe bağlıdır. Bu yüzden sadece bir konuda tedbir almak yeterli olmayabilir. Bu sayede uygulanacak olan bütün yöntemler aynı amaç altında gerçekleştirilmelidir. Çocuğun burun ve üst solunum yollarının rahatlatılması sayesinde, birçok burun kanaması durumundan kurtulacaktır.

  • Öncelikle burun deliklerine tuzlu formlarıyla oluşturulmuş burun spreyleri uygulanabilir. Bu sayede burun kanaması durumu geçecektir. Bu ilaçları almak istemeyen kişiler; 1 litre suyun içine bir tatlı kaşığı tuzu ekleyerek kaynatabilir. Soğuma işleminden sonra yine bu formda kullanabilir.
  • Çocuğun yattığı odada nemlendirici aletlerin olması, burun kanamasının önüne geçebilecek bir yöntemdir. Bu sayede üst solunum yollarında ve damarlarda bir problem meydana gelmeyecektir.
  • Çocuklarda öğrenilmeyen bilgilerde olan nasıl hapşırması gerektiği öğretilmelidir. Böylece çocuklar ağızdan hapşıracak ve burun kanamasının önüne geçilecektir.
  • Çocuklar bu yaşlarda burunlarını karıştırırlar ve burunlarına yabancı cisimler sokarlar. Bunun güzel ve kalıcı bir şekilde çocuklara öğretilmesi gerekir. Böylece burun kanamasına sebep olan davranışlardan bir tanesi de engellenmiş olacak, burun kanamaları azalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net