Bilgii.net

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur, Ne Yapılması Lazım

15.10.2018
Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur, Ne Yapılması Lazım

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde oldukça sık rastlanan yüksek ateş anne ve babaların kâbusu olmaktadır. Özellikle ilk defa çocuk sahibi olan fazla deneyime sahip olmayan ebeveynler bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Üstelik strese girip çocuklarında yanlış müdahalelerde bulunabiliyorlar.

Yüksek Ateş Nedir?

Gündüz ve gece arasında çocuklarda vücut ısısında 1 derece kadar oynama olabilir. Gündüz saatlerinde vücut ısısı ölçüldüğünde 37 derece normal bir ısı iken gece 38 dereceye çıkabilir. Eğer çocuklarda vücut ısısı 38 derecenin üstüne çıkmışsa yüksek ateş görülmeye başlanmış demektir.

Ateşlenmiş bir çocuğu hemen doktora götürmek gerekir. Çünkü ateş tek başına bir hastalık manasına gelmese bile herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durum da oldukça tehlikelidir. Bazı hastalıklar, yapılan bazı aşılar, kullandığı herhangi bir ilaç vücut ısısının artmasına sebep olabilir.

Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Kullanılan ilaçlar kadar etkili yöntemlerden biri de anne ve babaların ateşi çıkmış çocukları için yapacakları bazı şeylerdir. Çocuğun ateşi hafif seyrediyorsa üzerindeki giysiler çıkarılıp atletle bırakmak en akıllıca yöntemlerden biridir. Ateşi çıkmış bir çocuğun bulunduğu odanın ısısını yükseltmemekte fayda vardır. Isıyı düşürmek ve oda ısısını 22 derecede sabitlemek mantıklı bir harekettir. Ilık su ile banyo yaptırmak da ateşin düşmesi için fayda sağlayacaktır. Ayrıca eklem yerlerine ıslak bir bez koymak ve bir süre bekletmek ateşi olan bir çocuk için iyi gelecek bir yöntemdir.

Yüksek ateş fazlasıyla kalori yaktıran bir rahatsızlık olduğu için çocuklar kesinlikle aç bırakılmamalı ve düzenli olarak yemek yedirilmelidir. Yoksa kilo kaybı gerçekleşir. Bunun yanı sıra bol bol su içirilmelidir.

Tüm bunların yapılmasına rağmen çocuklarda ateş düşeceği yere yükselmeye devam ediyorsa mutlaka bir uzmana götürülmelidir. Doktor kontrolünde tedavi görmesi gerekir.

Çocuklarda Ateş Ölçümü Nereden Yapılabilir?

Ateş ölçümü yapılırken birçok seçenek mevcuttur. Kulak arkası, dilaltı, koltuk altı ve popo bunlardan bazılarıdır. Kol altı ve dilaltı ölçümü 24 aydan büyük çocuklarda yapılabilir. Çocuklar için kulaktan yapılan ateş ölçümleri oldukça başarılı sonuçlar verir. Ateş ölçer aletini birkaç yerde kullanarak kontrol etmek ateşin yüksek olup olmadığını anlamakta daha iyi sonuçlar veren bir yöntemdir.

Yüksek Ateşin Nedenleri Farklı Olabilir

Kısa süreli ateşin sebepleri arasında bazı üst solunum fonksiyonları sebep olabilir. Bunun yanı sıra, mide rahatsızlıkları da ateşe sebep olan bir başka nedendir. Kız çocuklarında görülen idrar yolu enfeksiyonları ateşe sebep olur ve tedavi edilmesi gerekir. Uzun süreli ateşlerin sebepleri de zatürre, menenjit gibi hastalıklar olabilir. Eğer yüksek ateş bir-iki hafta gibi sürede gerçekleşiyorsa henüz sebebi bilinmemektedir. Fakat yine de tüberküloz, tifo, humma, kalbin iç kısmında oluşan iltihaplanma ya da iltihaplı kanser hastalıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Ateş asla hafife alınmamalıdır ve direkt tedavi edilme yoluna gidilmelidir.

Anne Babalar İçin Bazı Uyarılar

Çocuklar ateşlendiği zaman hemen paniğe kapılmak sadece zaman kaybı ve strestir. Daha sakin olunmalıdır ve önce evde yapılması gereken şeyleri yapmak, ardından ateş düşmüyorsa derhal uzman bir doktora görünmek gerekir. Ateşi düşürmek için evdeyken içine aspirin kırılmış bir suyla ıslatılmış bezle koltuk altını silmek ateş düşürmeye yardımcı olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net