Bilgii.net

Çocuklarda Uyurken Burun Kanaması Nedenleri ve Çözümü

15.10.2018
Çocuklarda Uyurken Burun Kanaması Nedenleri ve Çözümü

Çocuklarda gece burun kanaması odada bulunan havanın sıcak sıcak ve kuru olmasından kaynaklanabilir. Yüksek tansiyon sebebiyle burun damarının sertleşmesi de burun kanaması sebeplerindendir. Yüzümüzün tam ortasında yer alan, çıkıntılı bir yapıda olan burun dışarıdan gelebilecek darbelerde acık durumdadır. Bunun üzerine gelecek bir darbede en çok burun silerken, hapşurduğunuz zaman, burnunuzu sileceğiniz zaman kanamaya sebep olacaktır. Böbrek ve karaciğer hastalıkları da burun kanamasına sebep olmaktadır. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma sonunda da burun kanaması gözlenir. Güneş burundaki nem dengesini etkileyerek damarların gerilmesine sebebiyet vermektedir. Damarların etkilenmesi burun kanamasına sebep olmaktadır. Alerjik bir sonuç olan saman nezlesi de burun kanaması sebeplerindendir. Soğuk algınlığı, nezle, gripten dolayı burnun tahriş olması da burun kanamasına yol açabilir. Kan pıhtılaşma bozuklukları da kanamaya sebep olmaktadır. Lösemi (kan kanseri) belirtileri arasında burun kanaması da vardır. Halsizlik, yorgunluk, derice çarpmaya bağlı olmaksızın oluşan morlukların yanı sıra burun kanaması da varsa lösemiye işaret olabilir. Burun yapısındaki bozukluklarda kanamaya yol açabilir. Burundaki şekilsizlikler doğuştan veya sonradan oluşabilir. Burundaki şekilsizlik solunuma engel oluyorsa cerrahi düzeltmelere başvurulmalıdır. Çok sık ve şiddetli hapşurma yaşamakta kanamaya sebeptir. Buruna yabancı cisim kaçması da etkendir. Trombosit ya da hemofili gibi kan hastalıkları da burun kanamasına yol açmaktadır.

Çocuklarda Burun Kanamasına Karşı Ne Yapılır?

Telaşlı bir şekilde davranmaktan kaçınıp sakin olarak çocuğu korkutmamalıyız. Burun kanaması sırasında kafayı geriye yaslamamalıyız. Kanın genize ve boğaza kaçması ve yutulması engellenmelidir. Burun kanaması sırasında nefes alıp verme olayının ağızdan sağlamalıyız. Başın öne eğilmesi sağlanmalıdır. İşaret parmağı ile buruna nazikçe bastırılıp kanın durdurulmasını sağlayabilir. Burun uzun süre bu şekilde kalmamalı, arada bir serbest bırakılarak kanama kontrol edilmelidir. Kanama durmamış ise burun ucuna baskı yapmaya devam edilmelidir. Kanama durmuş ise soğuk pres ile burun üzerine kompres yapılmalıdır. Kanama durup tekrar başlar ise doktora gidilmelidir.

Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Burun kanamasına müdehale kulak, burun, boğaz doktoru tarafından yapılmaktadır. Endoskopik yöntem sayesinde burun incelenir sonra uygun yöntem olacak şekilde tedavi uygulanır. Burun tamponları kanamaları kontrol altına almak için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Kılcal damar kanamaları için katerizasyon (gümüş nitrat çubuğu ile yakma) en etkili tedavidir. Birkaç dakika süren kolay bir yöntemdir. Tamponlar ise kanamanın durumuna göre iki ile yedi gün arasında kullanılabilir.

Çocuklarda Burun Kanamasında Hangi Testler Yapılır?

Çocuklarda kılcal damar kanamalarında başlangıçta test yapılmasına gerek yoktur. Çok şiddetli kanamalarda pıhtılaşma ve kanama faktörleri ve kan sayımı yeterli olacaktır. Kan testleri dışında radyolojik tetkiklerde yapılır. Hastanın travma şikayeti varsa sistemik hastalık araştırılmalıdır.

Aşırı kanama sırasında çocuklara aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar verilmemelidir. Doktor tarafından verilen tuzlu su içeren spreyler ile burun temizlenmelidir. Bulunduğunuz ortamın nem dengesini korumalısınız. Sıcak banyodan kaçınmalı, ılık su tercih edilmelidir. Burun karıştırılmamalı ve sümkürülmemelidir. Ağır aktivitelerden çocuğunuzu uzak tutup, ağır kaldırmasına izin vermemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net