Bilgii.net

Çocuklarda Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

17.10.2018
Çocuklarda Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Uyuyan çocuğunuza baktığınız zaman, tatlı rüyalar seslerini duymak istersiniz: kolay nefes alma ve belki de arada sırada bir iç çekiş görebilirsiniz. Ancak bazı ebeveynler, dişleri gıcırdayarak ve birbirine vurarak ses çıkaran çocuklarını görebilirler.

Bruksizm Hakkında

Bruksizm, dişlerin taşlanması veya çenelerin kenetlenmesi için kullanılan tıbbi terimdir. Bruksizm genellikle çocuklar stres altındayken ya da derin uyku evrelerinde meydana gelir.

Bruksizm Nedenleri

Uzmanlar bruksizm’in neden her zaman olduğundan emin değiller. Bazı durumlarda, çocuklar üst ve alt dişler düzgün hizalanmadığı için öğütebilir. Diğerleri, bir kulak ağrısı veya diş çıkarma gibi ağrıya bir cevap olarak yaparlar. Çocuklar ağrılarını hafifletmek için dişlerini ağrıyor, tıpkı ağrılı bir kasları ovuşturdukları gibi. Birçok çocuk, öğütme için bu oldukça yaygın nedenleri aşmaktadır.

Stres – genellikle sinir gerginliği veya öfke – başka bir nedendir. Örneğin, bir çocuk okulda bir sınav veya rutinde bir değişiklik (yeni bir kardeş veya yeni bir öğretmen) hakkında endişelenebilir.

Hiperaktif olan bazı çocuklarda da bruksizm var. Ve bazen diğer tıbbi durumlarla (serebral palsi gibi) veya bazı ilaçları alan çocuklar bruksizm geliştirebilir.

Bruksizmin Etkileri

Bazı durumlarda, gece taşlama ve kenetleme diş minesini yıpratabilir, dişleri yırtabilir, sıcaklık hassasiyetini artırabilir ve eklem hastalığı gibi ciddi yüz ağrısına ve çene problemlerine neden olabilir. Ancak, öğüten çoğu çocuk taşlama ve kenetlenme çok fazla gerçekleşmediği sürece TMJ problemlerine sahip değildir.

Bruksizm Teşhisi

Dişlerini öğüten bir sürü çocuk bunun farkında bile değil, bu yüzden sorunu tanımlayan kardeşler ya da ebeveynler oluyor.

İzlenecek bazı işaretler:

Çocuğunuz uyurken ses çıkarıyorsa

Sabah uyandıktan sonra ağrılı bir çene veya yüz şikayetleri

Çiğneme ile ağrı oluşması

Çocuğunuzun dişlerini taşlamadığını düşünüyorsanız, dişleri inceltiniz, dişleri yontulmuş emaye ve olağandışı aşınma ve yıpranma için inceleyecek ve sıra dışı hassasiyeti kontrol etmek için dişlere hava ve su püskürtün.

Hasar bulunursa, diş hekimi çocuğunuza aşağıdakilerden birkaç soru sorabilir:

Yatmadan önce nasıl hissediyorsunuz?

Evde veya okulda bir şeyden endişe duyuyor musunuz?

Birisine kızgın mısın?

Yataktan önce ne yaparsın?

Sınav, diş hekiminin nedeninin anatomik (yanlış hizalanmış dişler) veya psikolojik (stres) olup olmadığına ve etkili bir tedavi planı ile ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bruksizm Tedavisi

Çocukların çoğu bruksizmi aşar, ancak ebeveyn gözlemi ve diş hekimi ziyaretlerinin bir araya gelmesi, sorunu kontrol edene kadar kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Taşlama ve kenetlenmenin çocuğun yüzünü ve çenesini yaptığı veya dişlere zarar verdiği durumlarda, diş hekimleri özel bir gece bekçisi reçete edebilir. Bir çocuğun dişlerine kalıplanmış, gece bekçisi sporcular tarafından giyilen koruyucu ağızlıklara benzer. Bir ağızlık alışması biraz zaman alabilse de, olumlu sonuçlar hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bruksizm İle Çocuklara Yardım

Stresten kaynaklanan bruksizm için çocuğunuzu neyin üzdüğünü sorun ve yardım etmenin bir yolunu bulun.

Sorun yeni bir şehre taşınmak gibi daha karmaşıksa, çocuğunuzun endişelerini tartışın ve herhangi bir korkuyu azaltmaya çalışın. Eğer endişeliysen, doktorunla konuş.

Nadir durumlarda, temel stres kesiciler, bruksizmi durdurmak için yeterli değildir. Çocuğunuzun uyuma sorunu varsa veya normalden farklı davranıyorsa, diş hekiminiz veya doktorunuz daha fazla değerlendirme önerebilir. Bu, stresin nedenini ve uygun bir tedavi sürecini bulmaya yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net