Bilgii.net

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

21.11.2018
Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi yalnızca yetişkinlerde rastlanan bir rahatsızlık değildir. Saç dökülmesi problemi yeni doğanlar dâhil, çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde de sıkça rastlanan bir durumdur. Uzmanlara göre, sağlıklı insanlarda günde 50-100 arası saç telinin dökülmesi normal, daha fazlası ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Saçlarda rastlanan dökülmeler normalden fazla olduğu takdirde mutlaka bir uzmana bu konuda başvurulmalıdır.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Çocukluk çağında görülen saç dökülmeleri çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumlardan kısaca bahsedelim.

Alopesi Areata (Saç Kıran): Çocukluk çağında görülen saç dökülmelerinin nedenlerinin başında halk arasında “saç kıran” olarak anılan “Alopesi Areata” gelmektedir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde görülür. Çocukluk döneminde başlama yaşı genellikle 5 yaş altı olup, saç dökülmeleri 1-2 santim çapında, daireseldir. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya gelen çocuklarda saç dökülmesi tedavisi hemen başlamazsa zamanla tüm saçların kaybı söz konusu olabilir.

Kalıtsal Özellikler: Aile öykülerinde bulunan saç problemi hikâyeleri genetik bir miras olarak çocuklara geçebilir. Aile öyküsünde saç dökülmesi problemi olan çocukların da doktora gitmelerinde fayda vardır.

Trikotilomani: Saç koparma hastalığı olarak bilinen “trikotilomani” de çocuklarda saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Çocuklar, bu hastalık sebebiyle saç ve kaşlarını çekerek koparırlar. Tamamen psikolojik olan bu rahatsızlığın tedavisi bir uzmandan alınacak yardım ile mümkün olmakla beraber, çoğu zaman hastalık zaman içerisinde tekrar kendisini gösterir.

Diyet ve Aşırı Beslenme: Çocukluk döneminde yapılan diyetler ya da bu dönemde aşırı beslenme, saç dökülmelerine neden olabilir. Bu dönemde dengesiz beslenme vücutta çinko ve demir eksikliğine bağlı olarak çocuklarda büyümenin durması ve saç dökülmeleri ile sonuçlanabilir.

Enfeksiyon: Vücutta demir eksikliğine bağlı enfeksiyonlara karşı hassasiyet başlar ve tırnak-saç-deri-mukoza değişiklikleri ortaya çıkar.

Mantar: Çocukluk döneminde saç diplerinde görülen mantar, saç dökülmesine sebep olabilir. Kabuklanmalarla başlayıp yayılabilir, saçlarda kırılmaya, deride kızarıklığa ve şişliğe hatta ve hatta kanamaya kadar gidebilir. Mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Yüksek Ateşli Hastalıklar: Çocukluk döneminde geçirilen yüksek ateşli hastalıklar esnasında veya sonrasında saç dökülmeleri görülebilir.

Tiroid: Fazla veya az çalışan tiroid bezi de saç kaybına neden olabilir.

Yanlış Uygulamalar: Kız çocuklarında saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastikle saçın toplanması gibi uygulamalar saçları olumsuz olarak etkiler. Yine sık sık saçın yıkanması, taranması veya fırçalanması da saçın yıpranmasına ve dökülmesine yol açabilir. Kullanılan ürünün değiştirilmesi, yerine medikal bir ürün kullanılması veya saç yıkama şeklinin değiştirilmesi gerekebilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesine Yönelik Çözüm Önerileri Nelerdir?

Saç kırana bağlı dökülmelerde tropikal şekilde uygulanabilecek bitkisel tedaviler, kremler, merhemler ve ilaçlar ile düzenli doktor kontrolü ile birlikte bir tedavi sürecine başlanılabilir.

Mantar enfeksiyonlarına bağlı saç dökülmelerinde, dökülmeye neden olan enfeksiyonların tespit edilmesi ile birlikte saç derisindeki mantar enfeksiyonları, ilaç ve krem tedavisi ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıyorsa, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmeye yönelmek gerekir. Gerekli görüldüğü takdirde de vitamin ve mineral takviyesi alınabilir.

Kan hastalıkları, ateşli hastalıklar, hormonal bozukluklar ve damar tümörleri nedeniyle meydana gelen saç dökülmesi, doktor kontrolünde gerekli testlerin yapılmasının ardından ilaç tedavisi ile başlayabilir.

Saç dökülmesi, saç yolma rahatsızlığı, stres, üzüntü ve benzeri psikolojik sorunlardan kaynaklanıyorsa, çocukların bir psikolog eşliğinde tedavi edilmeleri gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net