Bilgii.net

Çocuklarda Kusmanın Sebepleri, Ne Yapılmalıdır?

21.11.2018
Çocuklarda Kusmanın Sebepleri, Ne Yapılmalıdır?

Bulantı ve kusma gibi sorunlar, birçok çocukta en sık görülen sorunlardan bir tanesidir. Birçok farklı nedenlerden ötürü çocuklar kusma veya bulantı yaşayabilir. Buradan hem annelerin hem de anne adaylarının endişe etmemeleri için çocuklarda kusmanın sebepleri, ne yapılmalıdır konusunu kısaca anlatacağız. Çocuğunuz kusmaya başladı diye anında panik yapmayın. Kusmanın ve bulantının ne kadar sürdüğü önemlidir.

Çocuklarda Kusmanın Sebepleri

 

En önemlisi öncelikli olarak çocuğun neden kustuğunu anlamaktır. Gıda zehirlenmesi olabilir, ateşi çıkmış olabilir, karın ağrısı olabilir ve daha birçok nedenler olabilir. Çocuklarda kusmanın sebepleri arasında; yaşlara göre kusma ve bulantı nedenlerini ayırt etmek gerekirse; 0-2 yaş gruplarında; mide ve veya bağırsak enfeksiyonu, yemek borusu ve mide arasındaki büzücü kasın az gelişmiş olmasından, fazla yemek yeme, yemek borusunda ve veya mide ve bağırsakta yaşanan darlıktan olabilir, idrar yolu enfeksiyonu olabilir, sindirim kanalında bulunan yabancı bir cisim bile olabilir. 2-12 yaş arasındaki çocuklara baktığımızda ise; gastoenteritler, üst solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, apandist veya zehirlenme olabilir. Buradan anlayacağınız üzere, çocukların kusma sebepleri yetişkinlerin sebeplerinden çok farklı olabiliyor.

Kusmanın Zararları

Kusma çoğu zaman zararsız olarak görülür, çünkü kusma aslında bünyenizde bulunan zehirleri veya yabancı maddeleri dışarıya en hızlı şekilde atabilmek adına vücudunuzun verdiği bir tepkidir. Fazla yemek yeme veya şiddetli öksürükler bile kusmaya sebep olabiliyor. Bunların yanında mide ve veya bağırsak enfeksiyonları, orta kulak iltihabı veya idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunların başlangıç belirtileri de aynı zamanda kusma olabilmektedir. Menenjit ve apandisit gibi sorunlarda kusma için neden olabiliyorlar. Dolayısıyla kusmanın yoğunluğu ve süresi çok önemlidir. Arada oluyorsa, her çocuğunuzun kustuğunda doktora gitmenize gerek yok, fakat endişe ettiğiniz bir durum varsa, doktorunuza hemen danışabilirsiniz. Kusmadan önce bir hastalığı varsa ve bununla beraber kusmaya başlıyorsa, doktorunuza danışıp tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz.

Kusmayı Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

 

Kusmanın birçok nedenleri olabilir, fakat kusmayı engellemek için ne yapılmalı? Bir tedavi yöntemi var mı ya da önlemek için bir şeyler yapılabilir mi? Kusmayı önlemek veya azaltmak için çocuklarda da ve yetişkinlerde yapılması gereken en önemli hareketlerden bir tanesi mutlaka öncelikle bol sıvının tüketilmesidir. Tükettiğiniz sıvı bünyenizi çalıştıracak, organları çalıştırıp temizleyecek ve dolayısıyla vücudunuzda bulunan zehir ve yabancı maddeler yavaş yavaş atılacaktır. Bunun yanı sıra çocuğun midesine çok fazla yüklenmemeniz gerekir, dolayısıyla hafif yiyeceklerin tüketilmesi gerekecek. Kusma başta da belirtildiği üzere, vücudun yabancı maddeleri veya zehirleri atması için yaptığı bir eylemdir. Bu sebeple eğer çocuk fazla yemek yediyse ve çocuğun vücudu daha fazlasını kaldıramayacak ise vücut bunlardan kurtulmak için kusma eylemini sağlayacaktır.

Su Tüketimi

Kusmayı engellemenin en iyi yolu ve çocuğunuzu rahatlatacak yöntem bolca su tüketmektedir. Biliyorsunuz ki normalde de günlük vücut yapısına göre maksimum 3 litre suyun tüketilmesi gerekiyor. Çocuk ne kadar çok su tüketirse, bünyesi o kadar temizlenecek ve dolayısıyla vücutta yabancı madde veya zehir ve benzeri şeyler kalmayacağından dolayı, kusmayacak duruma gelinir. Ama sadece yabancı maddelerde değil, aynı zamanda çok fazla yemek yeme durumu olursa, çocuk bedeni fazlalıkları da yabancı madde olarak kabul edecek ve kusma eylemine geçmek isteyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net