Bilgii.net

Çocuklarda Kulak Ağrısı En Hızlı Şekilde Nasıl Giderilir?

21.11.2018
Çocuklarda Kulak Ağrısı En Hızlı Şekilde Nasıl Giderilir?

Kulak ağrısı hem çocuklar için hem de yetişkinler için dayanılmaz bir ağrıdır. Bu yoğun ağrının tedavi edilmesi ve ortadan kaldırılması nedeninin bilinmesiyle mümkündür. Kulak ağrısı tek başına bir hastalık değil belirtidir. Çeşitli sorunların belirtisi olarak değerlendirilebilir. Tek nedeni yoktur. Doğru tetkik ve teşhisle ağrının nedeni bulunabilir ve tedaviye başlanır.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri?

Ağrının geçmesi için sebebin bilinmesi gerekiyorsa olası sebeplere göz gezdirelim.

Orta Kulak İltihabı: Kulak ağrısı denince akla gelen ilk neden orta kulak iltihabıdır. Çocuklarda görülme durumu incelendiğinde 6 yaşın altındaki çocuklarda sık karşılaşıldığı söylenebilir. Bu durum östaki borusunun kısalığıyla ilgilidir. Çocuklarda orta kulak iltihabının ciddiye alınması ve vaktinde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen durumlarda kulak sorunları kronikleşerek sürekli hâle gelme riski taşır. Orta kulak iltihabı belirtileri:

  • Çocukların uykuya dalmakta zorlanması ve iştah kaybı yaşaması
  • Yatarken kulak ağrısının yoğun şekilde görülmesi
  • Kimi zaman işitme probleminin yaşanması
  • Kulak akıntısı ve uzun süreli ağlamalar
  • Çocuğun huzursuz olması ve kulağını çekiştirmesi de bir belirtidir. Bunlarla birlikte anne sütünü yeterince alamama, alerji, aşıların yetersiz olması, çocuğun yanındayken sigara içmek ve çocukta geniz etinin olması da iltihabı tetikleyen etkenlerdir.

Kulak Kiri: Kulak kiri de kulak ağrısı nedenidir. Ağrının nedeni tıkanmalardır. Aslında kendiliğinden dışarı atılan kulak kirleri çocuğun kulağına su kaçması nedeniyle atılmadan içeride şişer ve kulağın tıkanmasına sebep olur. Ayrıca kulak kirlerini bilinçsizce temizlemek de yanlıştır. Hem kulak zarına zarar verilebilir hem de kulak kirleri derine gidebilir. En doğrusu doktor tarafından temizlenmesidir.

Süt Dişlerinin Çıkması: Kulak ağrısına neden olan diğer bir etken süt dişleridir. Bebekler süt dişini çıkartırken uzun süreli huzursuzluk yaşar. Bu dönemde kulak ağrıları da görülür.

Dış Kulak İltihabı: Dış kulak iltihabı şiddetli ağrılara neden olan bir sağlık sorunudur. Böyle durumlarda çocukların uzman kontrolünde olması ve tedavi edilmesi gerekir.

Basınç Değişikliği: Eğer yolculuk yaptıysanız ki özellikle uçak yolculuğu deneyiminiz varsa çocuğunuzun yolculuk sırasında ağladığını görebilirsiniz. Huzursuzlanan çocuğun kulakları tıkanmış olabilir. Basınç değişikliğine bağlı olarak yaşanan kulak tıkanması ağrıya da neden olabilir. Böyle durumlarda önceden tedbir almak gerekir. Yolculuk sırasında sorun yaşanıp yaşanmayacağı konusunda doktorunuzdan bilgi ve yardım almalısınız. Gerekirse önlem ve yatıştırıcı uygulamalar doktorun tavsiyesiyle yerine getirilebilir.

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı da bir ağrı nedenidir. Bu durumdaki çocukların doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Evde doğru beslenmeyle hastalık rahatça atlatılır.

Kulak Ağrısına Çözüm Yolları

Kulak ağrısının çözüm yolu öncelikle sebebini bilmektir ve bu nedenle teşhis için doktora başvurmak gerekir. Doktorun yaptığı inceleme sonrasında ağrının nedeni bulunur ve tedaviye başlanır. Genellikle ağrı orta kulak iltihabından kaynaklansa da tüm ihtimallere karşı tetkik yapılır. Genelde kulak ağrılarına kulak damlası ve doktorun uygun gördüğü ağrı kesiciler verilir. Ama muhakkak doktorun verdiği ilaçları kullanmak gerekir. Çocuğunuzun sağlığı için başkasından duyduğunuz ilaçları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Gerekli görüldüğünde sıcak hava yöntemi de uygun olabilir. Bu da doktorun önereceği bir yöntemdir.

Kiminin zeytinyağı damlatma gibi bitkisel tedavi uyguladığı biliniyor ama yine de doktora danışmadan hiçbir uygulama yapmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net