Bilgii.net

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

21.11.2018
Çocuklarda Kansızlık Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık birçok kişide görülen ve normalde doğal yöntemlerle tedavi edebildiğiniz bir rahatsızlık türüdür, fakat özellikle çocuklarda kansızlığı tedavi etmek, yetişkinleri tedavi etmek kadar kolay olmuyor. Kansızlık, vücudunuzdaki kan ve demir eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı oluyor. Dolayısıyla normal şartlarda kan ve demir yapıcı maddeler tükettiğinizde kan ve demir seviyesinin normale veya olması gereken seviyeye çıkması gerekiyor. Burada konsantre olacağımız konu ise çocuklarda kansızlık neden olur, belirtileri ve tedavisi olacaktır.

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur?

 

Çocuklarda kansızlık neden olur sorusunun en yaygın ve bilinen cevapları, çocuklarda demir eksikliğinin ve kan hücresinin kendisini kolay yenileyemediğinden kaynaklanmaktadır. Kan eksikliği tıp dünyasında anemi olarak da bilinmektedir. Çocuklarda anemi, yani kansızlığın olmasının 3 tane büyük nedeni bulunmaktadır; eritrositlerin ve hemoglobinin yetersiz kalması, eritrositlerin çok fazla yüklenerek anemiler ve kan kaybını sağlaması. Ayrıca eritrosit veya hemoglobinin eksik ya da bozuk olmasından kaynaklanabilmektedir. Çocuklarda maalesef bazen beslenme dengesizliğinden ötürü kansızlık çok fazla görülebiliyor. Kansızlık çocuklarda bile aynı zamanda nerede yaşadıklarına, nasıl ortamda yaşadıklarına veya ırka göre de değişkenlik göstermektedir. Bazı ülkelerde yaşayan çocukların çoğunda anemi yokken, bazı ülkelerin neredeyse yarısı anemili çocuklarla doludur.

Çocuklarda Kansızlık Belirtileri

 

Çocuklarda ve yetişkinlerde bazıları bir olmak üzere, çocuklarda kansızlık belirtileri arasında; yorgunluk, dikkat eksikliği, üşüme, çabuk yorulma, bağışıklık sisteminin zayıflaması, ciltte, göz kapaklarının iç kısmında ve avuç içinde solgunluk, iştahsızlık, kabızlık, nefes darlığı, çarpıntı, yutkunma zorluğu, tırnak çatlamaları, tırnakların kaşık şekline girmesi, ağız kenarlarının çatlaması, saç dökülmesi ve dilin şişmesi, kızarması ve çatlaması gibi faktörler yer almaktadır. Bunların hepsi bir anda mı oluyor diye soranlar için, hayır. Bir anda olmuyor, fakat kansızlıktan dolayı yaşanabilecek belirtiler bunlar olmaktadır. Birçoğunu çocuklar normalde de yaşayabildiğinden, kansızlık olup olmadığını anlayamayabilirsiniz, fakat sonradan gelen bazı belirtiler, durumun kansızlık olduğunu ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla özellikle beslenmede ve dinlenmede çocukların dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için de her zaman olduğu gibi anne ve babanın yardımı ve desteği çok önemli olmaktadır.

Çocuklarda Kansızlık Tedavisi

 

Başta belirtildiği üzere, kansızlık aslında doktor veya herhangi bir reçete ya da ilaç gerektirmeden düzeltebileceğiniz, tabiri caizse en basit sağlık sorunlarından bir tanesidir. Beslenmeye dikkat ettiğiniz sürece, eğer ırk veya aileden gelen bir durum değilse, rahatlıkla sorunun giderilmesi gerekmektedir. Çocuklarda kansızlık tedavisi için, bir takım kan tahlillerine ihtiyaç duyulur, fakat kansızlığı giderebilmenin, hastane, doktor ve ilaç dışında yapılabilecek şeyler; pancar suyu tüketmek, bir muzu ekip püre haline getirdikten sonra bal ekleyerek yiyebilirsiniz. Domates suyu veya domates püresi özellikle kansızlık için en iyi gelen gıdalar arasında bulunur. Isırgan otu ayrıca kan yapı bir özelliğe sahiptir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi kesinlikle en önemli kan yapıcı gıda ürünlerinden bir tanesidir ve özellikle kış aylarında çok fazla tüketilmektedir.

Domates ve Pekmez

Burada bahsedilen bütün gıda veya bitkisel ürünler kan yapıcı ürünler, fakat çocuklardan bahsettiğimiz için elbette birçok veya bazı maddeleri çocuklar yemekte zorlanabilir. Çocuklar için en kolay yenebilecek kan yapıcı gıdalar domates ve pekmez olacaktır. Domatesi de öldürmeyecek ve vitaminlerini almayacak şekilde yemek olarak hazırlayabilir, pekmez ise yoğurt ile karıştırılıp çocuklara verilebilir. Bunun yanı sıra eğer çocuk ciddi bir kansızlık yaşıyorsa ve kan yapıcı yiyecekler tükettiği halde kansızlık belirtiler hat safhada devam ediyorsa, doktorunuza danışıp tıbbi tedavi uygulamasına geçmeniz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net