Bilgii.net

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur? Uzman Çözüm Önerileri

15.10.2018
Çocuklarda Kabızlık Neden Olur? Uzman Çözüm Önerileri

Kabızlık sorunu sadece bebeklerde veya çocuklarda değil tüm bireylerde görülebilen bir hastalık çeşidi olmaktadır. Kısacası kabızlık dendiğinde, kişinin dışkısını yapması durumunda dışkının sertleşmiş olması veya tuvaletinde azalmaların meydana gelmesine neden olan hastalık da diyebiliriz. Kabızlık hastalığı genel anlamda kısa süreli yani geçiciliği olan hastalık çeşidi olmaktadır. Yenilen veya içilen her şeye dikkat edilmemesi halinde kabızlık durumlarının kendini tekrarlaması gibi kötü bir de huyu bulunmaktadır. Kabızlık durumu çocuklara meydana gelmesi durumlarında karın bölgelerinde oldukça şiddetli bir şekilde ağrıların meydana gelmesine yol açmaktadır. Kabızlık hastalığını ilk olarak düşündüğümüzde dışarılarda yenilen fast food ürünlerin ilk olarak akıllara gelmesi sağlanmaktadır. Ama çocuklarda görülebilecek olan kabızlık hastalığına sebep olan nedenler de bir hayli fazla olmaktadır. Bu sebep ile çocuklarda veya yetişkinlerde meydana gelen kabızlık hastalığının alt yapısında yani alt sorununda neler olduğunu belirlemek hastalığa karşı alınacak olan yöntemlerin başında gelmektedir.

Kabızlık Hastalığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Bebekler doğal olarak doğduklarında itibaren anne sütü ile beslenmektedirler. Tabi ki de bu beslenme türü oldukça doğru olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Bebeğin yaşının ilerlemesi ile anne sütü yerine inek veya keçi sütüne geçişlerin yaşanması gerçekleşmektedir. Bu durumlarda anne sütüne alışkın olan bir bebek inek veya keçi sütünü içtiğinde süt değişikliği nedeni ile midesinde bir takım tepkimeler yüzünden değişik hastalıklara yol açabilmektedir. Anne sütünün oldukça sade olması bebeğin vücuduna iyi gelirken birden bire inek sütüne geçişin sağlanması nedeni ile bebeğin midesi bu sütü hemen doğal olarak karşılayamam durumunu göstermektedir. Bu durumlarda da bebeğin dışkısını yapmasında sertlikler meydana gelir. Bu örneğin başka versiyonu olarak da, bebeklerin yemiş olduğu mamalarda değişikliklerin yapılması da kabızlık hastalığına neden olabilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biraz önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi fast food ürünlerini kullanmak oldukça tehlikeli olabilmektedir. Çünkü, fast food ürünleri kısa sürede hızlıca yapılan ürünler olduğu için ürünlerin iç kısımlarına olabildiğince katkı maddeleri konmaktadır. Bu maddeler insanlık adına müthiş derecede zarar meydana getirebilecek karışımları ortaya çıkarmaktadır. Bebekler için genelde sulu olarak tabir edilen sıvı yemeklerin kullanılması ve yedirilmesi oldukça doğru bir seçimdir. Ancak bebeklere sert gıdalardan oluşan yemeklerin yedirilmesi sonucunda bebeklerin kabızlık gibi hastalığa yakalanmasına yol açabilecek durumların ortaya çıkarılması sağlanmaktadır.

Bebeğinizin herhangi bir hastalık nedeni ile veya bebeğinizi hastalıklardan korumak için almış olduğunuz ilcalar da kabızlık hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Her bir ilacın hastalığına göre faydası illa ki bulunmaktadır. Ancak, bebeklerde ilaç kullanımı vücudun her organına aynı faydayı sağlamadığı için kabızlık sorunları ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Bebek veya Çocuklarda Kabızlık Hastalığına Çözüm Yolları

Bebeklerde veya çocuklarda görülen kabızlık hastalığına çözüm olarak anne sütünün kullanılması birebir ilaç görevi görmektedir. Yeme ve içme gibi durumlarda sert yemekler yerine sıvı yemeklerin tüketilmesi oldukça önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra et ve et ürünleri tüketen kişilerde kabızlık hastalığına yakalanma oranı oldukça yüksektik. Bunun için sebze ürünlerini tüketmek kabızlık hastalığının önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net