Bilgii.net

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

22.11.2018
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en zor ve tedavisi bazen en ağrılı geçebilen enfeksiyon türlerinden bir tanesi, idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolunda enfeksiyonu oluşturabilecek birçok farklı nedenler olabiliyor. Çoğu zamanda kontrol edebileceğiniz nedenler olmadığından, ister istemez oluşabiliyor. Bu sebeple her ne kadar dikkat etseniz bile, yetmeyebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonuna baktığımızda, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır ve tedavi edilir mi sorusu için burada kısaca anlatmaya çalışalım.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

 

İdrar yolu enfeksiyonu nedir? İdrar yolunda oluşan ve biriken bakterilerden oluşan bir sıkıntıdır ve bu enfeksiyon hem idrar yapmakta zorluk çektirecektir, hem de bir süre sonra çocuğun idrarı kan ile beraber akmaya başlayabiliyor. İdrar yolu enfeksiyonunu erken tedavi etmeye başlamadığınız sürece, çocukların hayatında bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu sebeple idrar yolunda kaşınma veya ağrı gibi hisleri çocuk hissettiği anda doktora başvurmanız gerekiyor. İdrar enfeksiyonu hafife alınacak bir durum değildir. Tedavi olmadı takdirde farklı sağlık sorunlarını da ortaya çıkarabilecek bir enfeksiyon türüdür, çünkü enfeksiyon bakterilerin vücudunuzun bir bölgesinde çıkması ile başlıyor ve bu bakterilerin vücuda yayılma ihtimali de bulunuyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Çocuklarda Nasıl Anlaşılır?

 

İdrar yolu enfeksiyonu genelde 2 yaşın altında olan çocuklarda sık görülür, fakat elbette yaş fark etmeksizin bakımı iyi yapılmayan, sağlığına dikkat edilmeyen, temizlik bakımı iyi yapılmayan çocukların hepsinde çıkabilecek bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda nasıl anlaşılır? Birçok hastalıklarda olduğu gibi, idrar yolu enfeksiyonunu yaşamaya başlayan çocuklarda huzursuzluk ve iştahsızlık olur. Yemek yeme istememe ve aynı zamanda buna bağlı olarak kilo kaybı olacaktır. Ateş yükselmesi olabilir. İdrarını yaparken yanmalar ve ağrılar, normal zamanda ise idrar yolunda kaşıntı, bunun yanı sıra sık tuvalete gitme isteği gibi hisleri olacaktır. Daha da rahatsız edici olan tarafı, her ne kadar tuvalete gitse bile, rahatlayamama gibi hisler olacak.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi yaşlara göre değişkenlik gösterir. Yaşça büyük çocuklarda, eğer çok büyük bir enfeksiyon sorunu yaşamıyorsa, genelde ağızdan tedavi, yani ilaç gibi tedaviler uygulanarak çocuğun durumu izlenir. Bunun yanı sıra, idrar yolu enfeksiyonu ile beraber, ağızdan tedavi yolu ile kusma ve bulantı gibi sorunlar yaşayan çocuklar için ise damar yolunda tedavi uygulaması yapılmaktadır. Özellikle 3 aylık çocuklardan küçük olarak tabir ettiğimiz 10 yaş ve altında olan çocuklar için genel anlamda damar yolu tedavisi en yaygın olanı ve tercih edilen tedavi türüdür. Damar yolu tedavisi genellikle çocuğun ateşi düşene kadar yapılır ve sonrasında ise tedavi yöntemi biraz daha hafiflemeye başlar. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bazılarında çok ağır, bazılarında ise hafif ve kolay geçebiliyor. Yetişkinlerde bile bazen dayanılmaz hale gelirken, düşünün ki idrar yolu enfeksiyonu yaşayan çocuklar ne durumda olur. Çocuklarınızda yukarıda bahsi geçen belirtiler söz konusu ise, doktorunuza başvurmanız en doğrusu olacaktır, çünkü idrar yolu enfeksiyonu herhangi bir bitkisel veya alternatif tedavi ile kolaylıkla tedavi edebileceğiniz bir türden enfeksiyon değildir. Deneyenler elbette var, fakat en sonunda hastaneye doktora gitmeyi tercih ediyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net