Bilgii.net

Çocuklarda Horlama Neden Olur Ne Yapılmalı? Doktor Önerileri

17.10.2018
Çocuklarda Horlama Neden Olur Ne Yapılmalı? Doktor Önerileri

Çocuklarda horlama bazı durumlarda oldukça masum bazı durumlarda ise yaklaşmakta olan bir rahatsızlığın ayak sesleridir. Çocuklarda genellikle geniz eti veya bademcik şişmesi sonucu oluşan horlama, uykuda yeterli hava alınamadığından uykusuzluk, uykudan uyanma, gelişmede yavaşlama gibi hafif veya uyku apnesi yaşayıp soluğun aniden durması, ter boşalması, ateşlenme gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılmalı?

Düzensiz veya nadiren oluşan horlamalar genelde zararsız ve yanlış pozisyonda uyuma, yutkunurken nefes almaya çalışma, burnun dolu olması gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Horlama ciddi bir hastalık zzolmasa dahi normal sağlıklı bir vücutta olmaması gerektiğini nadir de olsa horlamanın sebebinin vücudun pozisyonu, durumu veya kendiyle alakalı bir rahatsızlığı olduğunun belirtisi olduğunu unutmamak gerekir.

Neler Horlamaya Neden Olur?

Horlamanın oluşmasının nedeni büyük miktarlardaki havanın küçük bir alandan hızla geçirilmesi ve geçiş esnasında bu dar bölgelerde yarattığı titreşimlerdir. Çocuklardaki horlamanın başlıca sebepleri ise yaşlarından ötürü onlarda çokça görünen geniz eti büyümesi veya bademcik şişmesidir ancak burnun ve yutağın alerji, soğuk algınlığı, reflü dolması, dilin küçük dilin ve hala yumuşak olan damaklarının aşağı düşmesi olabilir. Sorunu bulduktan sonra ise kendi başınıza değil bir medikal hekime başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Horlamanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Her horlama vakasında görülmüyor olsa da horlama çocukların ufak bedenlerinde dolaylı veya doğrudan bir çok etkide bulunabilir. Horlama doğrudan olarak uyurken yavaş solunum olması, uykusuzluk, uyku kalitesindeki düşüşten kaynaklı olarak uykudan yeterince dinlenmiş bir şekilde kalkamama gibi rahatsızlıklara neden olur. Dolaylı olarak ise yine yeterli uyku alamamaktan ötürü dalgınlık, dikkat eksikliği, öğrenme problemleri yorgunluğa dayalı stres yeter oksijen alamama yüzünden gelişimin ve büyümenin yavaşlaması ve nadir durumlarda kalp ve ritim bozukluklarına neden olabilir.

Çocuklardaki Horlamanın Önüne Nasıl Geçilir?

Horlamanın kaynağını bulmak ağızla nefes alındığı veya gribal enfeksiyon durumlarında kolaydır ancak bazen çok daha zor olabiliyor. Çocuğunuz uyku süresince ağızdan nefes alıyorsa öncelikli olarak damağın düşüp düşmediğini kontrol ettikten sonra dilinde veya küçük dilinde şişme var mı diye kontrol edin, ağızdan nefes alması başlı basına burundan alınan nefesinin yetmediğinin ve ağızdan nefes alıyorken horlamanın hala devam etmesi yutak, gırtlak veya boğazda da bir daralma olduğunun habercisi olabilir. Sorun sadece ağızdan nefes alındığı durumlarda oluşuyor, çocuğunuz nadiren ağzından nefes alarak uyuyor ve sorunun kaynağını ağız içerisinde görebiliyorsanız öncelikle en yakın ortodonti hekimine sonrasında kulak burun boğaz polikliniğine, sorun devamlı veya çok sık tekrarlanıyor ve kaynağını bulamıyorsanız solunum yollarında daralma şikayetiyle sorunun kaynağının bulunması ve sorunun çözülmesi için en yakın kulak burun boğaz hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Çocuğunuz Tedavi Edildi Veya Tedaviye Gerek Duyulmadı Ancak Horlama Devam Ediyorsa

Bu tip durumlar genelde gribal enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar tekrarlandığında olur hastalık veya alerjen kaynağı ortadan kalkınca büyük ihtimalle geçecektir ancak geçmemesi durumunda üst maddedeki adımları tekrarlayın veya hekiminize danışın.

Sonuç olarak horlama tedavi edilebilir ve edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Horlamanın kendisi bir rahatsızlık olabileceği gibi başka bir hastalığın da belirtisi olabilir ve bu nedenle tedavisinde düzenli gözlem ve kontrol gerektirmektedir. Tedavi süreci oldukça basit olmasına rağmen tedavi edilmemesi durumunda yıllarca sürebilir ancak tedavi sürecinde unutulmaması gereken en önemli kural tedavinin ebeveynler tarafından onaylanıp uygulanması değil bir hekim tarafından görülüp tedavi edilmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net