Bilgii.net

Çocuklarda Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Önerileri

15.10.2018
Çocuklarda Bronşit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Önerileri

Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda oldukça sık görülen bir hastalık olan bronşit hemen tedavi altına alınması gereken bir hastalıktır. Sizlere bronşit nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir sorularının cevabını veriyoruz.

Çocuklarda Bronşit Nedir?

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde anne babalar oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü bronşit kendini en çok sonbahar ve kış aylarında göstermektedir. Bronşit kelime anlamıyla akciğerlerin iltihap kapması manasına gelir. Genelde bir soğuk algınlığının ardından gelişir ve akut ya da kronik bir biçimde seyreder. Uzmanlar akut için korkulacak fazla bir şey olmadığını belirtirken kronik bronşitler için biraz tedirgin olunması gerektiğini söylüyor. Çünkü akut bronşit çocuklarda kısa süreli seyrederken kronik bronşitler 3-4 ay gibi uzun süre geçmeyebiliyor. Ayrıca kronik bronşitli çocuklarda astım hastalığı da görülebilmektedir. Bu yüzden bu konuda doktorlar ve ebeveynler oldukça titiz davranmalıdır.

Sıklıkla bronşit olan çocukları yılda bir kere grip aşısı yaptırmak onları bazı virüslerden korumak adına mükemmel bir adım atılmış olur. Çocuklar sigara içilen ortamdan uzak tutulmalı ve yaz aylarında klimalı odada yatırılmamalıdır. Özellikle temizlik bronşite karşı bir kalkan oluşturacağı için, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra muhakkak elleri yıkatılmalıdır.

Bronşitin tetkiki genelde ayakta yapılmaktadır. Fakat bazen doktor gerek duyduğu zaman akciğer filmi isteyebilir. Bu tip durumlarda belirlenen bronşit doktor tarafından tedavi altına alınır.                   Daha önce de belirtildiği gibi bronşiti olan çocuğun yanında sigara içmek oldukça tehlikelidir. Bu sebepten dolayı anne babalar sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca reflüsü olan bir çocukta bronşit görüşme oranı diğer çocuklara oranla daha fazladır.

Bronşitin Belirtileri Nelerdir?

Akciğerdeki nefes alan bronşçuklara virüslerin bulaşması sonucu iltihaplanma ya da şişme oluşan bronşçukların genel adına bronşit denilmektedir. Virüslerin bronşçuklara haddinden fazla girmesiyle bronşit şiddetlenir ve çocuklarda akut bronşit görülür. Akut bronşit tedavi edildiği zaman kronik bronşit denilen seyri yaklaşık olarak 3-4 ay süren bronşitten daha kolay atlatılır.

Genelde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sonucu oluşan bronşit hastalığı için çocukları muhakkak bu tür hastalardan uzak tutmakta fayda vardır.

Virüs yoluyla kapılan bronşit akciğerlerin iltihaplanması olarak bilinir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kendi belli eden bu hastalığın bazı belirtileri vardır. Çocuklarda burun akıntısı haddinden fazla görülüyorsa bronşit belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra burun tıkanıklığı da bronşitin belirtisidir. Çocuklarda yaşanan öksürük nöbetleri, nefes alırken çıkardığı hırıltı sesleri bronşit olduğunun göstergesi olabilir. Ayrıca balgamlı öksürüyorsa çocuklar hemen doktora götürülmelidir. Halsizlik, huysuzluk, sinirlilik gibi durumlar da bronşitin belirtisidir.

Bronşitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi kış hastalıklarının çocuklarda daha sık görüldüğünü ifade ediyor. Temizlik kurallarına uymayan çocukların daha çok hastalandığını belirten uzmanlar, “Çocuklara hijyen kuralları öğretilmeli ve aşıları aksatılmamalı.” uyarılarında bulundu.

Teşhisi genellikle fiziksel muayene sonucu ortaya çıkarılan bronşit bazı durumlarda gerek görülür ise akciğer filmi ile de teşhis edilebilir. Doktor çocuklarda sümük renginden ve nefes alış veriş şeklinden çocuklarda bronşit olup olmadığını tespit edebilir. Özellikle hırıltılı bir nefes alış verişi varsa son derece titiz davranılması gerekir.

Çocuklarda oluşan rahatsızlığın bronşit olduğu tespit edildiği zaman doktor gerek gördüğünde antibiyotik tedaviye başlar. Çocuklarda astım gibi şikâyetler varsa buhar makinesi kullanılabilir. Yastığın yüksek olması daha iyi nefes almasını sağlayacaktır. Çocuklar bol bol dinlendirilmeli ve su tüketimine özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net