Bilgii.net

Çocuklarda Boy Uzatan Etkili Yiyecekler Hangileridir?

22.11.2018
Çocuklarda Boy Uzatan Etkili Yiyecekler Hangileridir?

Çocukların boyunu uzatabilmek adına aileler birçok farklı yöntemlere başvurmaktadır. Özellikle anneler çocukların normal sevmediği, fakat yemesi gerektiğini düşündüğü için birçok farklı gıda ürünleriyle beslemeye çalışır. Çocukların boyunu uzatan birçok farklı gıda ürünleri bulunuyor. Burada konsantre olacağımız soru, çocuklarda boy uzatan yiyecekler hangileridir? Aslında yiyeceklerinin hepsini biliyoruz, fakat bu yiyeceklerin boy uzatıp uzatmayacağını bilemediğimizden, sadece sağlıklı beslenme adına çocukları bu yiyeceklerle beslemeye çalışırız.

Süt, Peynir ve Yoğurt Ürünleri

 

Aslında birçok çocuk süt, peynir ve yoğurt ürünlerini seviyor ve kahvaltıda veya sandviç ve benzeri ürünler içerisinde yiyebiliyor veya içebiliyor. Süt, peynir ve yoğurt ürünleri neden boy uzatıyor? Öncelikle kalsiyum açısından en zengin gıda ürünleri süt ve süt ürünleri olarak bilinir. Ayrıca yoğurtta bulunan çocuklara vermiş olduğu probiyotik etkisi, çocukların sindirim sistemlerini güçlendirmesi açısından önemli bir gıda ürünüdür.

Yumurta

 

Yumurtanın mutlaka çocukların boylarının uzaması açısından tüketilmesi gerekiyor. Yumurta ve özellikle yumurtanın akı 100% protein içermektedir. Bu yüzden yumurtanın boy uzatma konusunda en etkili besin ürünlerinden bir tanesi olduğu söylenir.

Tavuk

 

Et ürünleri arasında, en yüksek protein miktarına sahip olup çocukların boylarının uzamasında yardımcı olan et ürünü tavuktur. Tavuk, çocukların kas ve doku gelişiminde yardımcı olduğundan, boylarının uzaması konusunda da elbette en büyük yardımı olan besini ürünlerinden bir tanesidir. Tavuğun günde 100 gr kadar tüketilmesi, sağlık açısından bir artı olmaktadır.

Soya

 

Çocukların çok fazla aşina olmadığı, fakat hem sağlık açıcından, hem de çocukların boylarının uzaması açısından önemli bir besin türü ise soyadır. Bitkisel gıda ürünleri çerçevesinde en yüksek proteine sahiptir. Soyanın içinde bulunan saf protein özellikle kemiklerin gelişimi ve doku kütlesinin artması açısından önemlidir. Günde mutlaka 50 gr kadar soya veya soya fasulyesinin tüketilmesi gerekir.

Brokoli

Maalesef birçok çocuk tarafından sevilmez, fakat sebzeler arasında bulunan brokoli, çocukların boylarının uzaması için çok önemli bir sebze ürünüdür. Brokoli sadece boy uzatmada değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da önemli bir besin kaynağıdır. 

A Vitamini Depoları

 

Çocukların boylarının uzaması açısından en önemli vitaminlerden bir tanesi A Vitamini olmaktadır. A vitamini, doku ve kemiklerin gelişiminde, dolayısıyla boyu uzatma konusunda en çok yardımcı olan vitaminlerden birisidir. A vitamini depoları; kavun, greyfurt, papaya, mango, karpuz ve kaysı gibi meyvelerdir. Sebzeler arasında ise; havuç, nohut, kabak, brokoli, ıspanak, domates ve patateste olmaktadır.

Kuru Meyveler

 

Birçok çocukların severek tükettiği kuru meyvelerde ayrıca vitamin deposudur ve çocukların boylarının uzaması için de yardımcı olmaktadır. Kuru meyveler tamamen bir kalsiyum deposu olarak bilinir. Çocukların süt ile birlikte tüketebilecekleri, tatlı niyeti yiyebileceği gıda ürünleridir. Kuru meyvelerin çocuklar tarafından boylarını uzatmak açısından tüketimi önemlidir, fakat kuru meyvenin tüketim miktarına ise dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kuru meyvede çok fazla tüketim zararlı olabilir. Bir günde 4-5 adet kuru kaysı, 2-3 tane kuru inci ya da bir avuç siyah kuru üzüm yeterli olacaktır.

D Vitamini Deposu

 

Çocukların boylarının uzaması açısından en önemli vitamin deposundan bir tanesi D vitamini deposu olmaktadır. D vitamini, güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmak için önemli bir vitamin türüdür. Eğer çocuğunuzun vücudunda D vitamini eksikliği olursa, büyüme aksayabilir, kemikler zayıf düşer ve boyunun uzaması da haliyle yavaşlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net