Bilgii.net

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

15.10.2018
Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Çocuğunuz yutkunmakta zorluk mu çekiyor? Boğazında yanma olduğundan mı şikayetçi? Öyleyse, korkmayın. Kış aylarının yaklaştığı şu sürelerde, boğaz ağrısı en yaygın şikayet haline gelmiştir. Yaş fark etmeksizin her bireyde görülebilen bir rahatsızlık olan boğaz ağrısı, özellikle çocuklarda es geçilmemesi gereken bir semptomdur. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar yılda 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilmektedir. Bu oran çok fazla gibi göründe de, bu enfeksiyonlara çoğu kez virüsler yol açmaktadır. Bu enfeksiyonlar burun akıntısı, hapşırık, öksürük gibi şikayetlere yol açar ve genellikle hiç bir ilaç kullanmadan bir hafta içinde iyileşme görülmektedir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde boğaz ağrısı sık görülür. Aynı şekilde okul çağındaki çocuklarda da boğaz ağrısı en sık rastlanılan şikâyettir. Çocuklardaki boğaz ağrısı ve enfeksiyonun başlıca sebepleri; viral, bakteriyel mantar enfeksiyonları, asit reflü, kuru hava, aşırı bağırma ve çeşitli alerjik reaksiyonlardır. Bu sebeplerden ortaya çıkan boğaz ağrısına ise başka semptomlar da eşlik edebilir. Örneğin; baş ağrısı, öksürük, ateş, burun akıntısı, halsizlik, kırgınlık ve bunlara benzer soğuk algınlığı belirtileri görülebilmektedir. Ayrıca evde sigara içilmesi, burun tıkanıklığına bağlı olarak ağızdan nefes alma, gece ağız açık uyuma, asitli içeceklere bağlı tahriş gibi durumlar sonucunda da boğaz ağrısı şikayeti görülebilmektedir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Çocuğunuzun boğaz ağrısı şikayetine evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce, mutlaka bir çocuk doktoruna danışılmalıdır. Bu durum enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisi ile boğaz ağrısına kısa sürede çözüm bulunabilir. Medikal ilaçların yanı sıra, evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. İşte bu tedavilerden bazıları;

  • Bir su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu katıp karıştırıp, içeceği çocuğunuza vermeniz gerekir. Alternatif olarak eşit miktarda limon ve suyu karıştırıp, gargara yapabilecek kadar büyümüş olan çocuğunuza bununla gargara yapmasını söyleyin.
  • Elma sirkesi, anti bakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı olmakta etkili bir maddedir. Bir su bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın.
  • Tuzlu su da boğaz ağrısını dindirmekte etkili yöntemlerdendir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın. Çocuğunuz 3-4 saatte bir bu su ile gargara yapsın.
  • Çocuğunuzun bol bol su, meyve suyu ve tavuk çorbası gibi sıvı gıdaları tüketmesini temin edin. Yeterli sıvı alımı boğazı nemli tutup, ağrıya neden olan bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun odasında buhar makinesi çalıştırın. Buhar makineleri havayı nemlendirip, boğaz ağrısının giderilmesinde etkili rol oynarlar.
  • Hastalık süreci boyunca en önemli noktalardan biri de vücudu dinlendirmektir. Bol bol yatak istirahati yapıp dinlenilmesi gerekir. Dinlenmek bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıkların kolay atlatılmasına yardımcı olur.
  • Çocuğun boğazına tülbent sarın, boğazın sarılıp sıcak tutulması da boğaz ağrısını hafifletecek, rahatlatacaktır.
  • Evde yapılan tedaviler yardımıyla boğaz ağrısı geçmez ve 7 günü aşkın süre devam ederse, doktor desteği alınmalı ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net