Bilgii.net

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur, Ne Zaman Geçer?

15.10.2018
Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur, Ne Zaman Geçer?

Kötü Nefes ya da “ağız kokusu”, herkes için son derece utanç verici ve rahatsız edici bir durum olabilir, ancak özellikle çocuklar ve gençler için. Ama Çocuklarda Kötü Nefes Nedenleri Nelerdir?

Kötü nefesin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler uygun ağız hijyeni eksikliğinden, tüketilen yiyecek ve içecek türlerinden ve çeşitli sağlık durumlarından kaynaklanmaktadır. Çocuğunuzun kötü nefesini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak istiyorsanız, bu makalede size nasıl bir anlatılacağı anlatılacaktır.

Çocuklarda Kötü Nefes Nedenleri Nelerdir?

Kötü nefesin birçok sağlık durumundan kaynaklanabileceğini anlamak önemlidir. Bu sağlık durumlarının çoğu, ağız ile ilgili olmak zorundadır, ancak ağız ile ilgisi olmayan birkaç durum vardır. Ağız kokusu belirtilerini hafifletmek için, çocuğunuzun bu sağlık sorunlarından herhangi birini almadığından emin olmalısınız.

Aşağıdaki koşulların çocuğunuzun kötü bir nefes alıp almadığı konusunda bir etkisi olabilir; böbrekler, karaciğer sorunları, bronşit, sinüs problemleri, asit reflü hastalığı ve diyabet gibi akciğerlerin durumu ile ilgili sorunlar.

Ağızla ilgili ağız kokusunu etkileyen tıbbi durumlar; ağızdan çıkan diş çürüğü, diş eti hastalığı, plak, tükürük eksikliği ve maya enfeksiyonları. Çocuğunuzun bu koşullardan birine sahip olduğunu fark ederseniz, kötü ağız kokusu belirtilerini etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için konuya dikkat edilmelidir.

Çocuklarda kötü nefese neden olduğunu bulmak için, çocuğunuzun tükettiği yiyecek ve içecek türlerine özellikle dikkat etmelisiniz. Güçlü kokuları içeren yiyecek ve içeceklerin nefesinizi etkilemesi yaygındır.

Bu yüzden birisi bir alkollü içeceği içtiğinde, o kişinin etrafındaki birçok insan anlatabilir. Kokusu güçlü olan, soğan ve portakal gibi yiyecekleri yiyen insanlar, bu gıdaların nefesi üzerinde kokuların kalıcı etkilerine sahip olabilirler. Doğal olarak güçlü kokulu yiyecek ve içeceklerin neden olduğu kötü nefesteki kokuyu maskeleyebilir, ancak vücut tamamen vücuttan geçene kadar % 100 gitmeyecektir.

Kötü Nefes Belirtileri Nasıl Hafifletilir?

Kötü nefes belirtilerini yatıştırmak için uygun ağız hijyeni uygulamalarının yapılması hayati öneme sahiptir. Çocuğunuz düzenli olarak fırçalamıyor, diş ipi takmıyor ve durulamıyorsa, ağızları artık yemeklerin ve büyüyen bakterilerin kokusunu ağızlarında üretmeye başlayacaklardır.

Bu kötü nefesle sonuçlanır.

Gençler ayrıca sigara içmek ve nefesi yansıtabilen ve dişlerinin emayesine kalıcı olarak zarar verebilecek maddelerden uzak durmalıdır. Bu eşyalardan kaçınmak, kötü nefes belirtilerini yatıştırmaya da yardımcı olabilir.

Çocuklarınızdaki kötü nefes belirtilerini hafifletmek istiyorsanız, onları çok fazla su içmeye teşvik edin. Su, ağzın uygun şekilde nemlendirilmesini sağlamaya yardımcı olacak ve ağızda kalabilen bakterileri ve yiyecekleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Su, çocuğunuzun nefesi üzerindeki kokuların üzerinde bırakabilecek güçlü kokulu yiyecek ve içeceklerin hızlı ve uygun sindirimi için son derece önemlidir.

Kötü nefes belirtilerini hafifletmek için, gün boyunca birçok kez fırça, diş ipi ve durulama yaptığından emin olun. Günde en az 3-5 kez. Dişlerindeki emaye zarar görmemelerini sağlamak için yumuşak bir kıl diş fırçası kullanın.

Onların dillerini de fırçalamak çok önemlidir. Dil, güçlü kokuları tutabilen ve ağız kokusuyla sonuçlanabilecek birçok kalıntı tutabilir. Ayrıca, çenelerin içini de temizlemeye çalışın. Piyasada bugün bir dil ve çene temizleyicisi ile birlikte gelen diş fırçaları var. Çocuklarınız için bunlardan birine yatırım yapmalı ve en az iki ayda bir yenisi için değiştirmelisiniz.

Yukarıda belirtilen tedavilere ek olarak, çocuğunuzun ağız kokusu belirtilerini hafifletmek istiyorsanız, yılda en az iki kez yerel bir pediatrik dişhekimini ziyaret ettiğinden emin olmalısınız. Çocuğunuzun dişlerini iyice temizleyebilecek ve yaşayabilecekleri olası sorunları belirleyebileceklerdir.

Önleme ve Tedavi

Çocuğun ağzını fırçalamak, diş ipi kullanmak, ağzını ıslatmak, ağzını yıkamak, sinüzit ve alerjilerin tedavisini içeren ağız hijyeni, çocuklarda ağız kokusunun giderilmesinde etkili olabilir.

Erken yaşlarda, her öğünden sonra veya yatmadan önce dişler diş macunu uygulanmadan bir diş fırçası ile temizlenmelidir. Çocuğun emme alışkanlığı varsa, elleri sık sık sabun ve su ile yıkanmalıdır. Ve son olarak, emziği zararlı bakterileri yok etmek için kaynar suda sterilize edilmelidir.

Daha yaşlı yaşlarda dişler günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalanmalı ve dil özellikle temizlenmelidir. Diş ipi tavsiye edilir.

Kereviz, havuç, maydanoz, marul, mantar, ıspanak, elma, portakal, limon, incir, çilek ve çocukların üzüm diyeti gibi meyve ve sebzelerin kullanımı, plak oluşumunu engeller ve sonuç olarak ağız kokusunu giderir. Elbette sıvı alımını, özellikle su ve limonatayı unutma.

Kötü nefes, özellikle sabah uyandığında, kahvaltı ve fırçalamadan sonra uzaklaşan geçici olabilir. Kötü koku normaldir ve gece boyunca azaltılmış tükürük ve mikrobiyal aktivite için bir platform sağlayan ağız ortamının hareketsizliğinden kaynaklanır. Bu sorunun yemek yedikten sonra çözüleceği belirtilmelidir.

Bademciklerin şişmesi ve iltihaplanmasına devam eden çocuklar, bezlerden macun malzemelerinin üretilmesi nedeniyle ağız kokusu çekebilirler. Tonsillektomi sonrası, bu hastalar bu problemden kurtulmalıdır.

Çoğu durumda çocuklarda ağız kokusu endişe verici olmamasına rağmen, bu sorunun uzun vadeli yapısı doğru teşhis ve uygun tedavi gerektirir. Doğal olarak, eğer tedavi daha hızlı hareket ederse, çocukların sağlığı için daha iyi olurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net