Bilgii.net

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmeli?

22.11.2018
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmeli?

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? Tuvalet eğitimine nasıl başlanmalı? Anneler çocuklarının bez kullanımından tuvalet alışkanlığına ne zaman geçeceğini bilmek isterler. Uygun dönemlere girildiğinde ise kimi durumlarda anne ve çocuk arasında bir mücadele başlar. Sert tepki ile karşılaşan çocukların bu alışkanlığı kazanması uzun zaman alabilir. Baskıcı anne tutumuna direnç gösteren çocuklar tuvalete yapmaktan kaçınabilirler. Annenin yaklaşımı çocuğun ileri yıllardaki kişiliğini bile etkileyebilir. Bu süreçte sert bir yaklaşım sergilenirse çocuk cimri bir yetişkin olmaya aday olabilir. Fazla rahat bırakılırsa da savurgan özelliği gösterebilir. Kişiliğimizin temel noktaları aslında çocukluk dönemlerinde özellikle 0-6 yaş arasında belirlenir. O dönemlerde çocuklara karşı sergilenen yaklaşım ve olumsuz tavırlar çocukların güvensiz, korkak, çekingen veya sert kişiler olmasına neden olabilir.

Tuvalet Eğitimine Başlama Yaşı

Tuvalet eğitimi konusunda uzmandan yardım ve destek almak bilinçli hareket etmek açısından önemlidir. Hangi yaş aralığında tuvalet eğitimine başlanacağı konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız. Genel kanı 1,5 ile 3 yaş arasıdır. Ortalama olarak 2 yaşından sonra tuvalet alışkanlığı kazanılır. 3 yaşına kadar tamamlanabilir. Daha erken dönemde çocuklar idrarını tutmakta zorluk yaşarlar. Ayrıca bu aralıkta tam olarak ne zaman başlayacağınıza çocuğunuzun gelişim durumuna göre karar vermeniz gerekir. Motor kasları gelişen ve tuvaletini tutmaya uygun hâle gelen çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlama vakti gelmiş demektir. Ancak bu yeni döneme çocuğun psikolojik olarak da hazır olması gerekir. Eğer baskı yaptıysanız talimatlarınızı dinlemeyecektir.

Genel olarak tüm çocukların yüzde 98’lik bir kısmı 3 yaşında tuvalet eğitimini tamamlamış olur. Yüzde 2’lik kesim bu alışkanlığı 3 yaşına kadar kazanamayabilir. Eğer 4 yaşına kadar uzadıysa tuvalet eğitiminde geç kalınmış anlamı taşır. Ayrıca bu durumdaki çocukların idrarını tutma sorunu ortaya çıkabilir. Kabızlık sorunları baş gösterir.

Tuvalet Eğitimi Dönemi

Tuvalet eğitimine genel olarak 2 yaş civarında başlanır. Çocuğun buna hazır olup olmadığı ve idrarını, tuvaletini tutacak düzeye gelip gelmediği gözlemlenir. Bu da kas gelişimiyle ilgilidir. Hem psikolojik hem de fizyolojik belirtiler uygunsa eğitime başlanabilir. Tuvalet eğitimine başlarken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Çocuğun dışkılama aralıklarının düzenli olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer düzenliyse tuvalet alışkanlığını kolayca kazanabilir. Ayrıca çocuğun bezini düzenli kontrol etmek gerekir. Bezin kuruluk süresi tuvalet eğitimine başlamak konusunda fikir verir.

Çocuğun İfade Etme Düzeyi

Çocuğun ifade etme düzeyine dikkat edilmelidir. Hareketlerle de olsa ihtiyaçlarını dile getirebiliyor mu? Bu sorunun cevabı eğitimlere başlama konusunda sizi bir adım daha ileriye götürecektir. Tuvaleti geldiğinde bunun farkına varıp işaret edip etmediğine de dikkat kesilmeniz gerekir. Çocuğun tuvaleti konusunda farkındalığının gelişmiş olması tuvalet eğitimi alabilecek düzeyde olduğunu gösterir.

Bazı kavramları bilmesi de bir işaret olabilir. Islak ve kuru arasındaki farkı bilmesi, kirli ve temiz ayrımlarını yapabilmesi son derece önemlidir. Ayrıca tuvalet terimlerini bilmesi de önemlidir.

Çocuğunuz pantolonunu indirme ve yukarı kaldırma hareketlerini yapabiliyor mu?

Bu bilgilere dayanarak çocuğunuzda bir farkındalık oluşmasının tuvalet eğitimi dönemine girmeye etkisi olduğu söylenebilir. Tuvaletini yapan diğer küçükleri ilgiyle izlemesi, kendi tuvaletinin farkına varması gibi belirtiler onun bu sürece hazır olduğunu gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net