Bilgii.net

Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları – Pedagog’dan Öneriler

17.10.2018
Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları – Pedagog’dan Öneriler

Çocuk yetiştirmek eser ortaya koymak gibidir. Büyük emek ve zaman ister. Çocuğunuzu doğal süreçte sizinle birlikte yaşayıp giden aile sakinleri gibi görmek yerine manevi dünyalarının işlenmesi gerektiğinin farkında olmak gerekir. Dünyaya geldikleri andan itibaren hatta anne karnındayken bile çevreden etkilenmeye başlarlar. Bu etkinin ileriki dönemlerde hayatlarını, kişiliklerini doğrudan şekillendireceğini düşünerek onlara doğru bir yaklaşım sergilemek gerekir. Onlara sarf ettiğiniz bir sözcük derin travmalara yol açabilir. Küçük bir hareketiniz özgüvenini zedeleyebilir ve hayata karşı onu dirençsiz kılabilir. Tüm bunlar anne ve babaların çocuklarına karşı küçük yaşta yönelttiği tutumla ilgilidir.

Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Neler Yapılmalı?

 

Mutlu çocuklar, özgüvenli çocuklardır. Özgüven, başarıyı da beraberinde getirir. Her şeyden önce iç dünyalarındaki çatışmaya teslim olmayan, hayatın akışına yön verebilecek bir kişilik sahibi olurlar. Büyüdüklerinde kendi ayakları üzerinde rahatça durabilirler. Tüm bunlar, sizin küçükken onlara nasıl yaklaştığınızla ilgilidir. Uzmanlara göre 0-7 yaş arası onlara karşı tutumunuz tüm hayatlarını etkilemektedir. Bu süreçte ve bundan sonra nasıl bir tutum içinde olmanız gerektiği hakkında aşağıdaki maddelerden bilgi edinebilirsiniz.

Onu Eleştirmeyin: Bazı ailelerde yoğun şekilde eleştiri yaklaşımı görülür. Çocuğun hataları net bir şekilde eleştirilir. Hata olması dışında çocuktan beklenen hareket meydana gelmediğinde de aynı eleştiriler devam eder. Böylece çocukta hep bir hata yapma korkusu gelişir. Zamanla bu durum çocuğun girişkenliğini ve kendi değerlerinin farkına varmasını da olumsuz yönde etkileyecektir. Küçükken sürekli eleştiri altında tutulan çocukların ileriki yıllardır kendini çok değersiz ve yetersiz hisseden bireylere dönüştüğü bilinmektedir. Özgüvenli bireyler için eleştiriden uzak durun ve olumlu bir dil seçin. Hata yaptığında ona hatasını değil daha doğru nasıl yapabileceğini vurgulayın.

Kıyaslamayın: Çocukların en çok rahatsız olduğu konulardan biri yaşıtlarıyla kıyaslanmalarıdır. Oysa hiçbir balık uçma yetisiyle; hiçbir kuş da yüzme yetisiyle değerlendirmeye tabi tutulmaz. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi kimi çocuklar kuşlar gibidir kimisi de balıklar gibidir. Her birinin içinde farklı cevherler barınır. Her biri farklı bir alanda çok iyi işlek vücuda getirebilir. Bir çocuğun zekâsı matematik veya fen bilmesiyle ölçülemez. Çoklu zekâ diye bir zekâ anlayışının olduğunu ve çocuğunuz istediğiniz alanda başarılı olamıyorsa mutlaka çok iyi olduğu bir konunun var olduğunu bilmelisiniz.

Mükemmellik Beklemeyin: Aileler çocuklarından mükemmellik beklerler. Hâlbuki onların mükemmel olma gibi bir zorunlulukları yoktur. Ayrıca mükemmellik düşüncesi sorunlu bir yaklaşımdır. Kimin hangi durumda mükemmel olduğunu dile getirmek, başarıya bir sınır getirmektir. Ailelere göre ise sınıfın en yüksek notunu almak mükemmellik göstergesi olabilir. Çocuklarınıza onları her hâliyle sevdiğinizi net olarak göstermelisiniz. Herhangi bir başarı durumunda değil başaramadıklarında da sevileceklerinden emin olmalılar. Sonuç ne olursa olsun sizin onlara karşı tutumunuzu değiştirmeyeceğinizi bilmeye ihtiyaçları vardır. Çocukların iç dünyasına başaramazsam ailemin karşısında değerim düşer, gibi bir duygu yerleşmemelidir.

Yardımlaşmayı Öğretin: Çocuklar küçük yaşlardan itibaren yaşıtlarıyla veya büyükleriyle hatta kendinden küçüklerle bir şeyler paylaşmayı öğrenmelidir. İnsanlara yardım etmeyi, sevmeyi küçük yaşlarda aşılamak yetişkin bir birey olduğunda onların işini kolaylaştıracaktır.

Doğa ve Hayvanlarla Kaynaşmayı Öğretin: Bireylerin doğaya ve hayvanlara karşı tutumu çocuklukta gelişir. Onlara hayvan sevgisini ve doğa sevgisini aşılamak size düşen bir görevdir. Bu sevgi aynı zamanda mutluluklarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklarınıza yargılamadan sevmeyi küçük yaşta öğretirseniz hayata ve sorunlara karşı daha güçlü bireyler olacaklardır. Onlara sarılarak ve olumlu, sevgi sözcükleri telaffuz ederek her zaman yanlarında olduğunuzu göstermeniz sağlıklı bireyler olmalarında önemli bir yaklaşım olarak değerlendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net