Bilgii.net

Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır?

29.11.2018
Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Bütün odalarda en önemli unsurlardan bir tanesi duvardır. Duvar neden önemli diye soranlar için şöyle kısaca bir cevap verelim, çünkü duvar odanızı tamamlıyor. Dört duvar arasında kalmayı güzelleştiren duvarlardır, fakat daha da güzel hale getiren ise duvarların tasarımıdır. Peki, odayı güzelleştirmek veya daha görkemli hale getirmek için çocuk odası duvar renkleri nasıl olmalıdır? Kendi evinizin, salonunuzun, yatak odanızın veya mutfağın duvar rengini ya da duvar dekorasyonunu hallettiniz, ama çocuğunuzun odasının duvarlarını nasıl renklendireceksiniz? Burada çocuk odası duvarlarının nasıl renklendirilebileceği ve renklerin nasıl olması gerektiği konusunda kısaca bilgiler vereceğiz, çünkü çocuğunuzun odasını sevmesi için sadece odanın içinde olan mobilyaların değil, duvarında hoş görünmesi gerekiyor.

Çocuk Odasının Duvar Renkleri Nasıl Seçilir?

 

Çocuğunuza kendine özel bir oda yaparken, öncelikle duvarın renklendirilmesi gerekiyor. Renkleri alacağınız mobilyalara göre de seçebilirsiniz veya duvar rengine göre mobilyaları alabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğunuza odasının hangi renklerde veya desende olmasını istediğini sorabilirsiniz. Dolayısıyla çocuk odasının duvar renkleri nasıl seçilir sorusu için aslında en güzel atabileceğiniz adımlar; öncelikle çocuğunuza hangi renkte bir odasının olmasını istediğini sormak. Eğer çocuğunuzda gerekli bir cevap alamazsanız, çocuğunuzun sevebileceğiniz düşündüğünüz renkte duvarı boyayabilir ve sonrasında ona göre mobilya seçimi yapabilirsiniz veya mobilyaları önce seçip ona göre duvarı boyayabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki, sadece duvarları boyamak zorunda değilsiniz, aynı zamanda farklı teknikler de kullanabilirsiniz.

Çocuk Odasının Duvar Rengi Nasıl Olmalı?

 

Çocuk odasının duvar rengi nasıl olmalı aslında çok önemli bir sorudur, çünkü duvar renklerinin sade veya ferah olması gerekir. Bir çocuk odasının duvarlarını tutup siyah boyayamazsınız veya bordo renk olmaz. Çocuk odalarında kullanabileceğiniz duvar renkleri; mavi ve tonları, yeşil ve açık renkte tonları, sarı, pembe, lila ve yardımcı renkler olarak ta beyaz, krem veya şampanya renkleri kullanabilirsiniz. Bu renkler sayesinde hem oda daha ferah ve açık görünecektir ve aynı zamanda renkler odanın daha geniş görünmesini de sağlayacaktır. Duvar renginin seçimi gerçekten çok önemlidir. Duvar rengini doğru seçmediğiniz takdirde, odanın denge ve uyumu bozulur. Renk seçimi öyle olmalı ki, çocuk odaya girdiği zaman odasından çıkmak istemesin.

Renkli veya Desenli Duvar Kâğıtları Kullanılabilir

Odasında oynayabilsin, kitabını okuyabilsin, derslerini en iyi şekilde çalışabilsin ve odasının her köşesini kullanmak istesin. Tabii duvar renkleri için sadece boyalar değil, bunun yanı sıra duvar kâğıtları da kullanabilirsiniz. Sadece duvarları boyamak istemediğiniz için değil, duvar kâğıtlarında istediğiniz rengi veya deseni bulabilirsiniz, duvar kâğıtlarını da kullanabilirsiniz. Artık günümüzde birçok renkli, desenli ve hatta hareketli veya 3 boyutlu ve temalı duvar kâğıt modelleri bulunmaktadır. Renkli ve desenli duvar kâğıtları kullanılabilir. Hatta sadece renkli ve desenli değil, çocuğunuz için hareketli, çizgi kahramanların olduğu duvar kâğıtlarını bile kullanabilirsiniz. Genelde duvar kâğıtları kullandığınızda, aşağı yukarı nasıl bir oda tasarlamak istediğinizi görebiliyorsunuz. Yeter ki odanın rengi sizin ve çocuğunuzun içine sinsin.

Bir oda tasarlamak ilk adımı attıktan sonra çok zor değil, fakat ilk adımı atmak çok önemli. Odanın duvarları hangi renkte olacak? Odanın rengine göre mi mobilyaları seçeceksiniz veya seçeceğiniz mobilyalara göre mi odanın rengini belirleyeceksiniz? Odanın duvarlarını nasıl renklendireceksiniz? Bütün bu sorular odanızı tasarlamaya başlamadan önce kendinize ve çocuğunuza sormanız gereken sorulardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net