Bilgii.net

Çinko Nedir ve Vücudun İhtiyacı Ne Kadardır? Uzman Tavsiyeleri

16.10.2018
Çinko Nedir ve Vücudun İhtiyacı Ne Kadardır? Uzman Tavsiyeleri

Çinko, çeşitli gıdalarda bulunan ve insan sağlığı için faydalı olan bir mineraldir. Hücre çoğalması, hücre büyümesi, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, hormonların dengeli işlemesi ve protein sentezi bakımından oldukça faydalıdır. Bu nedenle çinkonun günlük olarak besinlerden tüketilmesi gerekmektedir. Çinko ihtiyacı doktor tavsiyesine göre vitamin ilacı olarak da karşılanabilmektedir.

Vücudun çinko ihtiyacı yaş seviyesine göre değişiklik göstermektedir.

 • 0-6 aylık çocuklar için günlük çinko ihtiyacı 2 miligramdır. 7-12 aylık çocuklar için ise günlük 3 miligram çinko vücudun ihtiyacını karşılamaktadır.
 • 1-3 yaş arası çocuklarda 3 miligram, 4-8 yaş arası çocuklarda 5 miligram, 9-13 yaş arası çocuklarda günlük 8 miligram çinko ihtiyacı bulunmaktadır.
 • Yetişkinlerde ise 14 yaş üzeri erkeklerde günlük 11 miligram, 14-18 yaş arası kadınlarda 9 miligram, 19 yaş ve üzeri kadınlarda da günlük 8 miligram çinko ihtiyacı bulunmaktadır.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmeleri, depresyon, tat ve koku duyularında azalma, ciltte kuruluk, kilo kaybı veya kilo alma, çocuklarda gelişim geriliği, halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, kısırlık, hormonal problemler ve bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak sık hasta olma gibi durumlar çinko eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Tahlil sonuçlarına göre çinko eksikliği görülen kişiler, alkolden uzak durmalı ve dengeli beslenmelidir. Ayrıca stres yaratacak durumlardan uzak durmak gerekmektedir.

Çinko Fazlalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktardan daha fazla çinko almak çinko fazlalığına neden olacaktır. Çinko fazlalığı diğer minerallerin fazlalığında oldu gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca çinko fazlalığı demir ve bakır gibi minerallerin de vücutta eksilmesine neden olmaktadır.

Çinko fazlalığı olan bir kişide; gözlerde ve ciltte sarılıklar, titreme, yüksek ateş, hazımsızlık, halsizlik, baş dönmesi, koku alma duyusunu kaybetme, anemi, mide ağrısı, kusma, öksürük ve ağızda metalik bir tat oluşması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri yaşayan bir kişinin mutlaka bir doktora muayene olması gerekmektedir. Çinko seviyesine bağlı olarak doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamalısınız. Tedavi sürecince çinkonun vücuttan atılması için bol sıvı tüketilmelidir. Süt tüketilmesi de çinkonun vücuttan atılması için faydalı olacaktır.

Çinko eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte çinko içeren besinlerin aşırı tüketilmesi ve ilaçların bilinçsiz kullanılması gibi durumlarda çinko fazlalığı meydana gelebilir. Bu sebeple çinko içeren besinleri bilmeniz ve ihtiyacınıza göre düzenli bir beslenme programı hazırlamanız sizler için faydalı olacaktır.

Hangi Besinler İçerisinde Çinko Bulunmaktadır?

 • Kuzu Eti: 100 gr. kuzu eti içerisinde 7,89 miligram çinko bulunmaktadır. Bu da günlük ihtiyacınızın çoğunu karşılamaktadır.
 • Dana Eti: 100 gr. dana eti içerisinde 4,5 miligram çinko bulunmaktadır. Dana eti tüketmek yetişkinlerde günlük çinko ihtiyacının %30’unu karşılar.
 • Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği çinko oranı yüksek olan besinlerdendir. 1 su bardağı kabak çekirdeği içerisinde 6,6 miligram çinko bulunmaktadır.
 • Beyaz Mantar: Kültür mantarı olarak da bilinen beyaz mantarın 100 gramında yaklaşık 8 miligram çinko bulunmaktadır.
 • Nohut: 1 su bardağı nohutta 2,5 miligram çinko bulunmaktadır.
 • Yoğurt: 1 su bardağı yoğurtta 1,4 miligram çinko bulunmaktadır.
 • Tavuk Eti: 100 gr. tavuk etinde 1 miligram çinko bulunmaktadır.
 • Bunların dışında; kaju fıstığı, sarımsak, yumurta sarısı, hindi eti, dana karaciğer, esmer pirinç, buğday, kepek ekmeği gibi ürünlerde de çinko bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net