Bilgii.net

Çin Asgari Ücret

13.02.2019
Çin Asgari Ücret

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden bir tanesi olması sebebiyle Çin’de insanların iş bulabilmeleri de oldukça zor. İş bulanların aldıkları ücretler ise gerçekten çok komik rakamlar. Bununla birlikte pek çok şirket günlerce aralıksız olarak insan çalıştırmakta. Bu durumla ilgili olarak günlerce aralıksız çalışan pek çok insanın geçmişte hayatlarını kaybettiklerini söylemek mümkün. Çin asgari ücret ülkemizdeki gibi tüm ülkede aynı değildir. Çin’in değişik şehirlerinde değişik ücret belirlenir.

Çin’de Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır?

Pek çok ülkede asgari ücretler farklı şekillerde hesaplanmakta. Çin’de de durum böyle. Asgari ücret hesaplanırken en büyük etken dolar kurlarıdır. Bununla birlikte Şanghay ve Pekin gibi şehirlerde sigorta primleri ve konut finansman fonu asgari ücrete dahil edilir. Bu da insanlara daha yüksek bir ücret verilmesi anlamına gelmekte.

Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Yukarıda Çin asgari ücret durumunun şehirlere göre farklılık gösterdiğini söylemiştik. Bu şehirler arasında asgari ücretin en çok olduğu şehir Şanghay’dır. Şanghay’da yaşayan bir asgari ücretli aylık 354 dolar almakta. Bu dünya ile karşılaştırıldığında yine de düşük bir rakam. Ülkemizle karşılaştırıldığında ise yaklaşık olarak 150 dolar daha azdır. Hainan şehrinde yaşayanlar da Çin’de en düşük asgari ücreti alan kesimi oluştururlar. Burada verilen ücret aylık 209 dolar seviyesindedir.

Asgari Ücret Dağılımında Çifte Standart

Çin asgari ücret dağılımı beraberinde bir çifte standardın da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bilindiği gibi Çin bünyesinde pek çok etnik grubu da barındırmakta. Bu gruplar belirli şehirlerde yaşamaktalar. İşte bu şehirlerde yaşayan insanların ücretleri hesaplanırken emeklilik sigortası, işsizlik sigortası, sağlık sigortası ve konut sigortası gibi kalemler asgari ücretten düşürülürler. Bu da kişinin çok daha az ücret alması anlamına gelmekte. Diğer taraftan en yüksek asgari ücretin alındığı Şanghay’da bütün bu kalemler asgari ücrete dahildir. Dolayısıyla burada yaşayan bir kişinin saat bazında aldığı ücret de daha yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net