Bilgii.net

Çin Asgari Ücret Verileri

22.11.2018
Çin Asgari Ücret Verileri

Çin’in 2023 yılına kadarki tahminleriyle 2017 yılına kadar toplam nüfusunu göstermektedir. 2017 yılında Çin nüfusu yaklaşık 1,39 milyar olarak gerçekleşmiştir.

MF tarafından hesaplanan tahmin, CEIC tarafından sağlanan tarihsel nüfus verilerine dayanmaktadır. 2012 yılının ortalarından itibaren Çin, dünya çapında en büyük nüfusu olan, yaklaşık 1,2 milyon insanın nüfusuyla ikinci sırada yer alan Hindistan’dan yaklaşık 90 milyon daha fazla nüfusa sahip ülke oldu.

Çin’de Çalışma Şartları

Çin hükumetinin uyguladığı çeşitli mekanizmaların yanı sıra Çin halkının çalışma ve sosyal ortamındaki değişen koşullara bağlı olarak, nüfus artışı geçtiğimiz on yılda neredeyse tamamen azalmıştır. 2012 yılında yüzde 0,49’luk bir büyüme oranı sergileyen Çin’deki nüfus artışı, dünya genelinde en düşük ülkeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, toplam dünya nüfusuyla kıyaslandığında, Çin 2010 yılında toplam küresel nüfusun yaklaşık yüzde 19’unu oluşturmuştur. Demografik gelişmeler açısından, Çin hükumetinin doğum kontrol çabaları, en önemlileri tartışmalı tek çocuk Politika, Çin’de demografik piramidin hatırı sayılır dengesizliğini kolaylaştırdı. Yaş dağılımının daha yakından incelenmesi üzerine Yaşlanan nüfusun belirgin bir eğilimi görünür hale gelir.

Sıkı doğum kontrol rejimi altında, ebeveynlerin erkek bir çocuğa sahip olma arzusu, kürtaj oranının artmasına neden olmuş, bu da erkeklerin kadın nüfusa oranını kademeli olarak erkeklere doğru kaydırmıştır. 2012 itibariyle, 0 ila 4 yaş grubundaki yaş grubunda 118 erkek ile 100 kadın arasında bir oran bildirilmiştir.

Çin’de İş Gücünün Dağılımı

  • İstatistik, Çin’deki ekonomik sektörler arasında iş gücünün 2007’den 2017’ye dağılımını göstermektedir. 2017 yılında iş gücünün yüzde 27’si tarım, yüzde 28,1’i sanayide ve yüzde 44,9’u hizmet sektöründe istihdam edilmiştir.
  • 2012 yılında, Çin yaklaşık iki trilyon ABD doları ihracat değeriyle dünyadaki en büyük ihracat ülkesi oldu. Çin’in ekonomik sistemi büyük ölçüde büyümeye ve ihracata dayalı olup, imalat sektörünün ülkenin ihracat rekabetçiliğine önemli bir katkıda bulunmasıdır. Ekonomik gelişmeye, iş gücü maliyetlerindeki istikrarlı bir artış ve iş gücü büyümesinde belirgin bir yavaşlama eşlik etti. Bu değişiklikler Çin’in dünya fabrikası olarak ciddi bir tehdit oluşturuyor. Tarım sektöründe iş gücünün payı da Çin’de azalırken, tarımsal brüt üretim değeri 2012 yılında yaklaşık 4,7 trilyon yuan tutarında sürekli bir büyüme sergilemiştir.
  • 2011 yılından bu yana Çin’in iş gücünün çoğunluğu hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Ancak, Japonya veya Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında 2010 yılında iş gücünün yüzde 69,7 ve 81,2’sinin hizmette aktif olduğu yerlerde, Çin’deki yüksek öğretim endüstrisinde çalışan kişilerin oranı nispeten düşük olmuştur. Ulusal Halk Kongresi tarafından Mart 2013’te seçilen yeni liderlik, diğer önlemlerin yanı sıra yatırımdan tüketime vurgu yaparak ekonomik reformu sürdürmeyi hedefliyor. Bu, daha güçlü bir hizmet ekonomisine yol açabilir. Öte yandan, Çin’deki toplam nüfus içindeki kentsel orta sınıfın payı, 2005 yılında yüzde 3,6 iken 2010 yılında yüzde 10,8’e yükseldi. Giderek artan sayıda orta sınıf tüketicisi tüketimi teşvik edebilir ve Çin’in dengeli bir ekonomiye doğru ilerlemesine yardımcı olabilir.

Çin Asgari Ücreti

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkenin 2017 yılı aylık asgari maaş standardını ve 32 il ve il arasında saatlik asgari ücret standartlarını açıkladı.

Verilere göre Çin asgari ücreti:

  • Şanghay’ın aylık asgari maaşı, geçen sene ülkede en üst sıradaydı ve tam zamanlı çalışanlarıyla en az 2.300 yuan (364 $) kazanırken, Pekin’deki yarı zamanlı işçiler 22 yuan’da en yüksek saatlik asgari maaşı elde ettiler.
  • Şangay, Shenzhen, Zhejiang, Tianjin ve Pekin’deki aylık asgari maaşlar 2.000 yuan’ı aştı.
  • Pekin, Tianjin ve Şanghay’ın saatlik asgari maaşı da 20 yuan’dan fazla ulaştı.

Geçen yıl, 20 il ve şehir asgari ücret standartlarını artırdı ve 2016’dan ortalama yüzde 11’lik bir artış. Bu sene, Çin’in Jiangxi, Liaoning, Tibet ve Guangxi dahil olmak üzere birçok bölgesi, asgari ücretlerini artırdı. Guangxi minimum yüzde 20 artırdı. Şangay, aylık asgari ücret standartlarını 1 Nisan’dan itibaren aylık% 5 artırarak 2,420 yuan’a çıkaracağını duyurdu.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net