Bilgii.net

Ciltteki Çatlaklar Neden Olur? Nasıl Geçer?

27.11.2018
Ciltteki Çatlaklar Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ergenlik çağındaki kişilerde ve hamilelerde yoğun olarak görülen cilt çatlakları yaşlılarda da bir hayli görülen vahim bir durumdur. Gençlerin ergenlik çağında birden bire büyümesi ile vücudu ani değişim yaşamaktadır. Özellikle ergenlik çağında kuru cilde sahip gençlerde çatlamalar görülmektedir. Aynı şekilde hamilelerde aniden kilo aldığı için vücut birden değişim göstermekte ve bu yüzden cildin bazı bölgelerinde çatlamalar olmaktadır.

Ciltte oluşan çatlaklar genelde, karın, basen, göğüs ve kolların üst kısmında oluşmaktadır. İlk oluştuğu zaman bazı yağlar ve kremler ile tedavi ederek önüne geçilmesi bir nebze mümkünken, ilerlemiş evrede iken çatlaklar için herhangi bir şey yapılamamaktadır.

Ciltteki Çatlakların Nedenleri Nelerdir?

Çatlak cildin orta katmanının yırtılması ile ortaya çıkan bir durumdur. Cilt çatlakları sadece kadınlarda gözlenmez. Erkeklerde de cilt çatlakları olabilir. Özellikle halk arasında yaygın olarak bilinen sadece hamile kadınlarda cilt çatlağı olur bilgisi son derece yanlıştır.

  • Hamilelerde vücut aniden değiştiği için çatlak oluşabilir fakat bunun yanı sıra vücut çalışanlarda da çatlak olabilir. Çünkü vücut çalışıldığı zaman kaslar aniden büyüyor ve yine vücutta ani bir değişim oluyor.
  • Ergenlik döneminde gençlerin vücudunda aniden oluşan değişimler yüzünden çatlaklar meydana gelebilir. Özellikle bu dönemde kollar ve bacaklar aniden uzar. Bu dönemde gençler ılık bir banyo yaptıktan sonra çatlak önleyici yağlar ile vücutlarına düzenli olarak masaj yapmalıdır.
  • Hormonsal değişimler de çatlak oluşumuna neden olabilir.
  • Sık sık kilo alıp vermek vücudun dengesini bozmakta olup çatlak oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Kortizon içeren ilaçlarla tedavi görmek vücutta çatlaklara sebep olur.
  • Ayrıca vücutta lif ve kolajen eksikliği vücutta çatlak oluşumuna sebep olur.

Ciltteki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Cilt çatlakları ilerleyen evrede oldukça zor geçen hatta bazen geçmeyen şeylerdir. Bu sebepten ötürü çatlaklar oluşmadan önce önlem almak oldukça başarılı bir yöntemdir. Bunun için yaşam tarzını değiştirmek ve çatlak oluşumunu engelleyici yöntemleri vücuda uygulamak gerekir.

Hızlı kilo alıp veren biri iseniz cildin deforme olmasına sebep olursunuz. Çünkü şok diyetlerle verdiğiniz ani kilolar kilo verdikten sonra aniden geri alınır. Ayrıca bu durum hem metabolizmayı hem de cildi etkiler. Bu yüzden şok diyetler yerine kilo vermeye uygun egzersizler ve sağlıklı beslenme yöntemi ile uzun vadede kalıcı kilo vermeyi seçmelisiniz.

Cildi nemli tutmak cilt çatlaklarının önüne geçer. Bu sebepten sonra her banyodan sonra cildi baştan aşağı nemlendirmek gerekir. Bunu yaparken üşenmemek ve yaşam tarzı haline getirmek gerekir.

Bol Su Tüketmek

Ayrıca bol bol su tüketmek de cildi içeriden nemlendirmeye yarar. Bu yüzden günde en az 2 litre su tüketmek cilde iyi gelecek ve çatlaklarla savaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Su yerine meyve suyu ya da kafeinli içecekler içerek geçiştirmek yanlıştır. Çünkü bu tip içeceklerin içerisinde bolca şeker vardır ve şeker vücuda oldukça zararlı bir maddedir.

Yenilen yiyecek ve içeceklerin içerisinde A, C ve E vitamini olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca çinko yönünden zengin yiyecekler de çatlaklarla savaşmak konusunda oldukça başarılı bir yöntemdir. Büyük küçük herkesin dikkat edeceği bu şeyler sayesinde çatlak oluşumu engellenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net