Bilgii.net

Cilt Sağlığına Zararlı Yiyecekler

27.11.2018
Cilt Sağlığına Zararlı Yiyecekler

Tükettiğimiz yiyecek ve içecekler cildimizde birtakım zararlara yol açabilir. Vitamin ve minare bakımından zengin olmayan yiyecekleri tüketmek ciltte birçok olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Vitamin ve mineralce zengin besinler tüketmek cildimizin doğal görünümünü tazeler ve daha az kırışıklık oluşmasını sağlar. Başta hazır gıdalar , kızartmalar, şekerli yiyecekler, asitli içeceklerden uzak durmamız cildimizin yararına olacaktır. Bunların yanı sıra işlem görmüş paketlenmiş ürünler işlem görme esnasında besin değerini büyük oranda kaybedeceği için bu tarz ürünlerden de uzak durmamız gerekmektedir.

Alkol Tüketimi

Cildimize zarar veren ve etkisi daha çabuk görülen besinlerden biri de alkol tüketimidir. Önerilen alkol alım miktarından fazla alkol kullanımı cildinizi ani bir şekilde değişime sokar. Ciltte oluşan pürüzler artar, kırışıklıklar çoğalır hatta fazla alkol tüketimine bağlı olarak ciltte lekelenmeler meydana gelebilir. Alkolün yanı sıra fazla sigara tüketimi de cildinize fazlasıyla zarar vermektedir. Sigara kullanımı özellikle göz altlarında kararma, morarma yapmaktadır.

Düzenli Beslenmemek

Cildinizin güzel görünmesi için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de öğünlerinizi atlamadan düzenli bir şekilde beslenmenizdir. Düzenli beslenme ciltte oluşacak değişimleri de geciktirmektedir. Öğünlerinizi yerken yediğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekir. Yüksek iyot içeren deniz ürünlerini, nişastası bol olan ekmek ve hamur işlerini, aşırı tuz kullanımı, fazla miktarda kuruyemiş tüketimi, cips tarzı yağ oranı yüksek gıdaları, aşırı miktarda kahve tüketimi, asitli içeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Kuru meyveler de cildinize zarar veren besinler arasındadır. Ama birçok insan sağlığa faydalı olması nedeniyle daha fazla kuru meyve tüketmektedir. Kuru meyvelerin içeriğinde fazla şeker olması nedeniyle çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Hazır Sütlü Karışımlar

Sizler için hazır olarak satılan kahvaltılık sütlü şekerli karışımlar satılmaktadır. Bunların üzerilerinde her ne kadar şeker yoktur yazsa da tadını artırmak için şeker ilave edilir. Bu tarz besinler de cildinizin görünümünü değiştirebilir. Süt tüketimi çoğu kişinin cildi sağlığı açısından yararlı bir besin kaynağıdır. Ama cilt aknesi sorunu yaşayan kişilerin süt ürünleri tükettiklerinde bir sorunla karşılaşıyorlarsa süt tüketimini bırakıp alternatif ürünler tüketmeleri gerekmektedir. Et tüketimi sağlarken de etinizin güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Endüstriyel çiftçilik yöntemlerinde hayvanlara büyüme hormonları gibi yan ürünler takviye edilmektedir. Bunun sebebi sağlıklı olmaları için değil kolayca kilo almaları ve biran önce satılmalarının gerçekleşmesini istemeleridir. Bu yüzden bu tarz hayvanların etlerinin kullanılması vücuda kimyasal maddeler girmesini sağlar. Bu maddeler cildimizde hormonal dengesizliklere neden olabilir.

Yapay Tatlandırıcılar

Cildimize zarar veren ürünlerin başında yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler de vardır. Bu tarz tamamen kimyasal ürünlerden oluşturulan ürünleri kullanmak vücudumuza cildimize doğrudan olumsuz yönde etki etmektedir. Bu tarz gıdaların hiç bir besin değeri yoktur. Bu ürünler gibi sıklıkla kullanılan bir diğer ürün spor içeceklerin içine katılan toz protein takviyeleridir. Bu toz proteinler özellikle sporla uğraşan kişiler veya diyet yapan kişilerin sıklıkla tercih ettiği ürünlerdir. Bu ürünler kullanılırken genelde ciltte akne problemine göz açtığı görülmüştür.

Meyve Suları

Son olarak meyve suları da her ne kadar sağlıklı gibi gözükse de içeriği lif yönünden fakirken şeker yönünden fazlaca zengin olan bir besindir. Bu tarz ürünlerin suyunu içmek yerine meyvesini tüketerek içeriğindeki lifleri almanız cildiniz için daha yararlı olacaktır. Hatta meyve suyu tercihi yerine bol miktarda su tüketmek cildinizi onaracak, parlak bir görünüme kavuşturacak ve kırışıklıklarınızı azaltacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net