Bilgii.net

Cilt Sağlığına İyi Gelen Yağlar

27.11.2018
Cilt Sağlığına İyi Gelen Yağlar

Muhtemelen artık esansiyel yağların hem duygusal beyinlerimiz hem de fiziksel bedenlerimiz için son derece faydalı olabileceğini biliyorsunuzdur. Ancak, alerjiniz veya hassas bir cildiniz varsa, tahrişe neden olabileceğinden, cildin en önemli esansiyel yağlarını belirlemek zor ve riskli olabilir. Onları yüzünüze uygulamadan önce, araştırmayı güvende yapmak isteyeceksiniz.

Öncelikle, kurulacak iki önemli gerçek var. Birincisi: bir şey doğal olduğu için, güvenli olduğu anlamına gelmez. İkincisi: sadece bir kişinin cilt tipi için bir şey işe yaradığı için, herkes için olacak anlamına gelmez. Uçucu yağlar, her bir insanın kimyasalına farklı yanıt verir. Herhangi bir ciddi reaksiyondan kaçınmak için, öncelikle seçtiğiniz yağın bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı, jojoba yağı veya zeytinyağı gibi) ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Yeni bir uçucu yağ kullanmadan önce her zaman dirseğinizin içine bir yama testi yapın ve özellikle hassas bir cildiniz varsa, bazılarının tahriş edici olduğu bilinmelidir. Endişelenmeyin – yağlarınızı seyreltmek onları daha az etkili hale getirmeyecektir. Robert Tisserand’ın Essential Oil Safety’e göre cilt, aslında seyreltme işlemiyle uçucu yağın daha fazlasını emebilir.

Sertifikalı bir aromaterapist olarak herkesin, arkasındaki kimya ve matematik hakkında bilgili olmasanız bile, esansiyel yağların topikal faydalarını tecrübe edebilmesi gerektiğine inanıyorum. Aşağıdaki yedi öneri, başlamak için harika bir yerdir ve bunların hepsi, cildinizin çeşitli ihtiyaçlarını doğal olarak tedavi etmek için oldukça güzel faydalara sahiptir.

Akneye Eğilimli Ciltler İçin: Helichrysum Essential Oil

Şifalı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır övülen helichrysum akne tedavisi için mükemmel bir esansiyel yağdır. İnanılmaz derecede temizleyici, her damla antimikrobiyal, antibakteriyel ve anti-enflamatuar faydalar sağlar. Skarları iyileştirmek ve hücre büyümesini uyarmak için bilindiği için, kistleri akneli ve yağlı veya hasarlı cilde sahip müşterilere harmanlamaya her zaman hazırlarım. Sardunyumdan daha az çiçek, hem zihninizi hem de cildinizi uyandıracak güçlü, otsu bir aromayı taşır. Gece kullanımı için akne ile savaşan bir serum yapmak için helichrysum’u bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi tavsiye ederim.

Yatıştırıcı Tahriş Edici Ciltler İçin: Lavanta Esansiyel Yağı

Aromaterapistlerin lavanta ile karıştırılmasının nedenlerinden biri, tüm cilt tiplerini destekleyen çok yönlü özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu yağa ulaşmak için en sevdiğim şey kaşıntı ve cilt tahrişini gidermek. Doğal olarak antibakteriyel olmak, etkilenen herhangi bir bölgeyi yatıştırır ve dezenfekte eder ve aynı zamanda kurdeşen, batık kılları, güneş yanıklarını ve hatta egzamadan gelen iltihabı da azaltır . Doğru seyreltme ile, bu uçucu yağ kanamayı durdurmaya bile yardımcı olabilir.

Fazla Yağ Üretimini Dengelemek İçin: Lemongrass Esansiyel Yağı

Keskin bir narenciye aromasıyla inanılmaz derecede uyarıcı olan bu uçucu yağ, iltihabı azaltırken sebum üretimini dengeleyen bir büzücüdür. Cilt bakım rutininizde limon otu esansiyel yağını kullanmaya başladığınızda zihninizle cildiniz arasında sinerji olduğunu fark edeceksiniz. Antifungal, antiviral ve antibakteriyel, ayrıca toksinleri ve kalıntıları gidererek cildi temiz tutar. Bununla birlikte, bu uçucu yağı lavanta gibi daha yağlı bir yağdan daha düşük bir oranda seyreltmek son derece önemlidir. Tüm gün boyunca aşırı sebumu kontrol eden bir yüz sisi yapmak için sadece üç damla (2 ons yağ başına) ve damıtılmış su kullanmanızı tavsiye ederim.

Enflamasyonu Azaltmak İçin: Lavanta Çay Ağacı Yağı

En sevdiğim esansiyel yağı cildim için seçmek zorunda kalsaydım, en iyi iki seçmemde bu antiseptik, antiinflamatuar seçeneğe sahip olurdum. Lavanta çay ağacı aslında Rosalina esansiyel yağıdır, ancak akıllıca her ikisinin de benzersiz özelliklerini sunarak tıraş tahrişini yatıştırır. Uyarıcı, yatıştırıcı özellikleri nedeniyle, aynı zamanda inflamasyonu azaltırken kan akışını dolaştırır. 1,8 cineole rağmen, bu uçucu yağ, normal çay ağacı yağına göre, batık tüyler gibi şeyleri tedavi etmek için daha nazik bir alternatiftir.

Hasarlı Ciltler İçin: Frankincense Essential Oil

Yağlı, kuru ve karma cilt üzerinde çalışan gerçekten inanılmaz bir seçenek olan buhurlu uçucu yağ, zarar görmüş olan cildi eski haline getirme yeteneği nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. Balsamik odunsu aromasıyla, zihninde olduğu gibi hasarlı cilde aynı sakinleşme özelliklerini getirir. Anekdot olarak, karanlık noktaların görünümünü kaldırarak yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır. Sığla limon aynı parlatıcı özelliklerini içermiyor olsa da, daha fazla çalışma o bulduk olan inanılmaz yara iyileştirici. Enfekte yaraları, tahrişleri ve kızarıklıkları tedavi etmede etkinliğini gösteren anti-inflamatuar özelliklere sahip temizleyici bir büzücüdür.

Hassas Ciltler İçin: Alman Papatya Esansiyel Yağı

Çoğu esansiyel yağ, bebeklerde ve yaşlılarda kullanılmak için çok güçlü olmakla birlikte, papatya özü yağı, kırılgan cildi yatıştırmak için kullanılabilecek (uygun seyreltme ile) az bir tanesidir. Alman papatya yağı aslında Romalı muadillerinden daha kalındır, ayrıca kuru ciltler için inanılmaz derecede rahatlatıcı özelliklerle gelir. Temizleyici faydalar da, yavaş iyileşen yaralar, egzama ve kurdeşen için yaygın olarak kullanılır. Shea yağı ve hindistan cevizi yağının eşit kısımlarına üç damla ekleyerek krem ​​şanti yapılmasını öneriyorum. Bu, aynı zamanda, yaşınızdan bağımsız olarak, kuru ciltler için kışın kullanılması için harika bir karışımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net