Bilgii.net

Cildi Yenilemek İçin Doğal Maskeler

27.11.2018
Cildi Yenilemek İçin Doğal Maskeler

Her kadın cildinin nemli, parlak ve yaşını belli eden kırışıklıkların olmamasını ister. Bundan dolayı kadınlar için yüzlerce kozmetik ürünleri geliştirilmiştir ve her seferinde kadınlar tarafından bu kozmetiklere büyük miktarlarda paralar dökülmüştür. Fakat bu kozmetikler güzel vaatler verse de cildimizin kırışmasını engellemek çokta mümkün değildir. Cildimize hiçbir yararı yok diye de bakımlarımızı bırakmamıza tabi ki de gerek yok. Çünkü cildimiz vücudumuzda bulunun en geniş organlardan birisidir ve bir çok hastalığa da sebep olabilir. Cildimizin de diğer organların olduğu gibi görevleri vardır. Cildimiz vücut ısımızı düzenler, dokunma hissini sağlar ve dahili yapıları korur. Bundan dolayı cildimizin bakımını düzenli olarak yapmalıyız.

Cildi Etkileyen Faktörler

Cildimizin sağlıklı, parlak ve ışıltılı görünmesini isteriz fakat bazen cildimiz de dış faktörlerden etkilenebilmektedir. Cildimizi etkileyen iç ve dış faktörler vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirsek şu şekildedir;

  • Güneş ışıklarına çok fazla maruz kalmak ilk sebeplerden biridir. Cildimizde lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir.
  • Makyaj malzemelerin veya sabunlar gibi çok fazla kimyasal özelliklere sahip ürünleri kullanmak.
  • Çok fazla alkol kullanımı
  • Tütün kullanmak
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Cildimiz pek çok faktörlere maruz kalarak sağlıklı görünümünü kaybetmektedir. Bunun için kimyasal ürünler almak için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Bunun yerine evde daha doğal olan ve cildinizin yenilenmesini sağlayan doğal maskeler yapabilirsiniz. Bu maskeler hem doğal olacaktır hem de cildinizin tekrar sağlık görünümüne kavuşmasında yardımcı olacaktır.

Sütlü Domates Maskesi

Domatesin içinde E vitamini vardır. Bundan dolayı cildimizin güçlenmesini sağlayarak dışarıdan gelen olumsuz faktörlere karşı cildimizi korur. Bunun dışında E vitamininde güçlü bir antioksidan bulunmaktadır. Böylece cildin kırışmasını önler, cilt lekelerini ve sivilceleri de azaltır. Sütlü domates maskesinin bir diğer yararı da sütte bulunan lastik asit sayesinde cildin tabakasını soyarak ciltteki gözenekleri tıkayan ölü cilt derilerini de temizlemektedir.

Bal, Süt ve Muz Maskesi

Bal, süt ve muz karışımının içinde antiseptik özellikler bulunmaktadır. Böylece cilt tahriş olduğunda onu sakinleştirir ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Cilt hücrelerini yeniler ve ona parlaklık verir. Eğer cilt gözenekleriniz genişse bu maskeyi kullanarak daha sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurta Akı Ve Süt Maskesi

Yumurta Akı cildimizin sıkılaşmasını sağlayarak gözeneklerin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca cildinizde tahriş veya kızarıklık varsa bunun oluşmasını engeller ve rahatlatır. Süt ile kullanılan yumurta akı cildinizin yenilenmesini sağlarken kırışıkların oluşmasını da azaltır.

Limon Suyu

Limon suyunda oldukça C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca limon suyu güçlü bir antioksidandır. Toksinlerin oluşmasını engellemektedir. Ayrıca, strik asit sayesinde de lekelerin oluşmasını engeller ve kırışıklıkların oluşmasını da azaltmaktadır.

Portakal Kabuğu Maskesi

Çoğu insan portakal kabuklarının yararlarını bilmeyerek kabuklarını soyduktan sonra çöpe atmaktadır. Fakat portakal kabuklarında esansiyel yağlar bulundurmaktadır. Bu yağlar cildin yenilenmesinde yardımcı olur. Sitrik asit, C vitamini ve antioksidanlar oksidatif stresi ve UV ışınları sebebiyle oluşan küçük lekelerin oluşmasını azaltır.

Avokado Tedavisi

Avokado diğer maskeler gibi cildin yenilenmesini sağlayan en ucuz tedavilerden bir tanesidir. Avokadonun içinde esansiyel yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar sayesinde cildin nemli kalmasını sağlar ve cildin normal PH düzeyinde kalmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca lekeleri, kızarıkları da azaltmaktadır. Ancak avokadoyu genellikle hassas ve kuru cilde sahil kişiler kullanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net