Bilgii.net

Cildi Doğal Yollarla Nemlendirme Maskeleri

27.11.2018
Cildi Doğal Yollarla Nemlendirme Maskeleri

Cildin genç kalabilmesi için nem miktarının iyi ayarlanması gerekir. Bazı ciltler aşırı kurudur ve yoğun nemlendirme gerekebilir. Bazıları da fazla yağlıdır ve arındırılıp nem dengesinin korunması gerekir. Ama şu anki konumuz daha çok kuru ciltlerle ilgili olup bir cildin yağlı olmasının nemli olması anlamına gelmediği de bilinmelidir. Ciltteki fazla yağlar kir birikimlerine neden olur. Siyah nokta ve sivilce yapar. Nemli cilt sağlıklı bir cilttir. Amacımız her zaman cildin yeterince nemli durmasını sağlamak olmalıdır.

Cildi nemli tutmak için önce temizlemek gerekir. Temizlenmeyen cilde krem ve nemlendirici uygulayamazsınız. Uygularsanız da ölü deri ve kirlerle birlikte kötü bir görüntüye sebep olur. Temizlenen cildinize sıkılaştırıcı uyguladıktan sonra nemlendirici krem sürmelisiniz. Bu yüz kremleri oldukça pahalı ürünlerdir. Fiyatlarında sorun olmasa bile çoğu kimyasaldır. Doğal yollarla cildinizi nemlendirmek isterseniz hem ekonomik olur hem de daha sağlıklıdır.

Yumurta Sarısı Maskesi

Yumurta sarısı doğal bir nemlendiricidir. Hem saçlara hem de cilde krem etkisi yapar. Özellikle peeling sonrası sürerseniz tıpkı bir krem gibi yumuşatır. Hatta yumurtanın akını botoks maskesi gibi kullanıp yıkadıktan sonra sarısını sürerseniz doğal yolla nemlendirmiş olacaksınız. 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Bir yumurtayla hem botoks yaptırmanın hem de cildi nemlendirmenin keyfini yaşayın.

Zeytinyağı Sürmek

Zeytinyağı çok eski çağlardan beri şifa kaynağıdır. Gerek içilerek gerekse yemeklerde kullanılarak bu gıdadan yararlanılır. Yağdan yararlanmanın başka bir alanı da cilt bakımıdır. Cilt bakımında ve saç bakımından favori ürünlerden bir tanesidir. Hem doğal hem de nemlendirici bir etkiye sahiptir. Kırışıklık sorunlarınıza, cildi esnetme çalışmalarınıza ve nem ihtiyacına olumlu cevaplar verir. Zeytinyağını çeşitli şekillerde ve maske olarak da uygulayabilirsiniz. Dilerseniz amacımız nemlendirmek olduğu için sadece zeytinyağını kullanalım.

Yağı doğrudan yüzünüze sürdüğünüzde parlar ve etraftaki tozları ve bakterileri hemen üstüne çeker. Oysa biraz inceltirseniz doğal bir nemlendirici gibidir. Elinize bir pamuk alın ve önce biraz ıslatın. Nemli hâle gelince üstüne zeytinyağı dökün. Pamuğu cildinize sürmeye başlayın. Sürdükten sonra göreceksiniz ki cildiniz ışıl ışıl olacak ama hiç de yağlı bir görünüm olmayacak. Görüntü sizi rahatsız etmediği gibi canlılığınız dikkati çekecektir.

Hindistan Cevizi Yağı Sürmek

Geçtiğimiz yıllarda Hindistan cevizi yağı altın devrini yaşadı, denebilir. Hem gıda olarak hem de kozmetik olarak kadınlarda tarafından kavanozlarla satın alındı. Cilt bakımı maskeleri yaparken aranan ürün hâline geldi. Saçların ışıl ışıl görünmesi, nemlenmesi ve uzaması için yine akla gelen ilk yağ Hindistan cevizi yağı oldu. Bu kadar önemli ve etkili olan bu yağın elbette cildin nemlenmesine de faydaları olacaktır. Hindistan cevizi yağını yüzünüze sürdüğünüzde kuru cildinizin nemlendiğini görebilirsiniz. Parlak görüntüden rahatsız oluyorsanız nemli cilde sürebilirsiniz. Veya yukarıdaki gibi suyla inceltebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanırken Dikkat: Bu yağı kullanırken içinde bulunulan mevsime ve günün saatlerine dikkat etmek gerekir. Kesinlikle gündüz vakti sürmeyiniz. Gündüz güneşe çıkarsanız leke sorunu ortaya çıkar. Geceleri uygulayın ki güneş ışınlarına maruz kalma riski de ortadan kalksın. Ayrıca yaz aylarında uygulamaktan kış aylarında uygulamak daha etkilidir. Yazın Hindistan cevizi yağı sürdükten sonra dışarı çıkmamalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net