Bilgii.net

Cilde İyi Gelen Vitaminler

27.11.2018
Cilde İyi Gelen Vitaminler

İyi cilt bakımı doğru beslenme ile başlar. Güneş korumasının bir numaralı anti-aging stratejisi olduğu doğru, ancak cildinizin sağlıklı ve genç kalmak için besinlere de ihtiyacı var. Çok sayıda cilt seven besleyicinin en iyi kaynakları meyve ve sebzedir. Zaten yeşilliklerinizden bol miktarda yiyorsanız, cildiniz zaten iyi beslenmiş olabilir. Ancak hangi vitaminlerin hangi faydaları sağladığını bilmek, cildinizle ilgili olarak daha fazla odaklanmanız gerektiğini ve hatta ek destek için cilt bakım ürünlerinde bu vitaminleri aramanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Başlamak için, cildinize verebileceğiniz en iyi 9 vitamindir.

A Vitamini

Bir antioksidan işlevi de gören bu vitamin, tatlı patates, havuç, ıspanak ve mango gibi yiyeceklerde bolca bulunabilir. Sığır, yumurta ve süt ürünlerinde retinoid olarak adlandırılan A vitamini çeşidi bulunabilir. Bu vitamin, cilt sağlığı için gereklidir ve A vitamini türevlerini içeren kremler, kırışıklıkların tedavisinde etkilidir. Ancak, çoğu insanın reçeteyle alınması gerekir, çünkü bazı kişilerde ciltte tahrişe neden olurlar. Bunun dışında, bu vitamin açısından zengin yiyecekler tüketmek vizyonunuzu koruyacak ve sizi akciğer kanserinden koruyacaktır.

C Vitamini

C vitamini genel sağlığınız için değil, aynı zamanda cildinizin sağlığı için de hayati önem taşır. Narenciye, biber, brokoli, çilek, domates, Brüksel lahanası ve diğer birçok yeşillik yerseniz bol miktarda C vitamini alacaksınız. C vitamininin cildiniz için neden önemli olmasının nedeni, cilt firmamızı tutan bir tür bağ dokusu olan kolajen yaratmaya yardımcı olmasıdır. C vitamini de iyi bilinen bir antioksidandır ve cildi serbest radikal hasarından korur. Indian Dermatology Online Journal dergisinde yayınlanan bir makalede, topikal olarak uygulandığında, C vitaminin hiperpigmentasyon gibi foto belirti işaretlerini tersine çevirebileceği belirtilmektedir.

E Vitamini

Vitaminler arasında bir başka antioksidan olan E vitamini, cildinizi hiç olmadığı kadar güzel hale getirebilir. Bol miktarda E vitamini almak, A vitamini depolarınızı Harvard Health Publications’a göre de koruyacaktır. Ama bunun dışında, bu yağda çözünen vitamin cildi serbest radikal hasarından koruyor ve çalışmalar akneden nasıl kurtulacağını merak edenler için bile mükemmel bir çözüm olabileceğini gösteriyor. Bu vitamini, fındık, tohum, bitkisel yağlar ve bol miktarda meyve ve sebze gibi iyi yağlardan zengin birçok gıdada bulacaksınız.

D Vitamini

Kuzey iklimlerinde yaşayan ve güneşte fazla zaman geçirmeyen çoğu insan “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini almıyor. Çünkü cildimiz güneş ışığından D vitamini sentezleyebilir. Yeterli D vitamini aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, D vitamini takviyeleri alabilir veya takviye edilmiş ürünleri arayabilirsiniz. Çoğu süt, kahvaltılık gevrekler gibi D vitamini ile takviye edilir. D vitamininin doğal kaynakları mantar, balık ve yumurtadır. Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin akne ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteriyor, çünkü bu vitamin enfeksiyonlarla mücadelede büyük rol oynuyor.

K vitamini

K vitamini, yaraları ve çürükleri iyileştirmek için gereklidir. Çünkü, yeterli K vitamini olmadan, kanınız pıhtılaşmazdı. K vitamininin cildin yararları söz konusu olduğunda, koyu halkalar ve örümcek damarları gibi dolaşım problemleri nedeniyle cildinizin karanlık görünmesine neden olan herhangi bir sorunun üstesinden gelebilecek bir vitamin, aynı zamanda streç izleri ve yara izleridir. Bu kusurların görünümünü azaltmak için bol miktarda lahana, karaciğer, lahana ve süt yiyin.

Sonuç

Sağlıklı ve güzel bir cilt, cilt bakımı için yaptığınız kadar çok besin alımına dikkat ettiğinizde elde edilir. Vitamin eksiklikleri sıklıkla deride kendini gösterir, bu yüzden vitaminlerin cilt sağlığında hayati bir rol oynadığını gösterir. Bol miktarda meyve ve sebze yiyerek vitamin seviyenizi optimum seviyede tutacak ve cildiniz parlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net