Bilgii.net

Çeyiz Sandığının İçerisinde Neler Olmalıdır?

22.11.2018
Çeyiz Sandığının İçerisinde Neler Olmalıdır?

Eskiden çeyiz sandıkları oldukça büyüktü. Çünkü içerisine yatak, yorgan da dâhil her şey konuluyordu. Günümüzde ise, çeyiz sandıkları daha küçük ve göze hitap eden türden. Bunun da en büyük sebebi evlerin daha küçük ölçüde yapılıyor olmasıdır. Küçülen evlerde artık büyük çeyiz sandıkları kullanılamıyor. Haliyle daha küçük olanları tercih ediliyor.

Evlenmeye hazırlanan her kadın için sorulan en çok soru; “Çeyizin hazır mıdır?” sorusudur. Evlilik döneminde olup da bu soruyu duymayan kalmamıştır. Bu sorular karşısında cevap verilebilmesi için bazı bilgiler hazırladık.

Çeyiz Denilen Şey Aslında Nedir?

Geçmiş zamanlarda sadece erkekler çalışırdı. Bu sebepten dolayı da evlenecek genç kızların eve katkısı olması adına hazırladıkları şeylere çeyiz denirdi. Anneler, kızları küçük yaştayken çeyiz hazırlamaya başlarlardı. Böylece çeyizi uzun vadeye yayarlar maddi olarak da sıkıntıya girmezlerdi. Annelerin yaptığı şeyler nakış, dantel, işlemeli örtüler şeklinde olurdu. Daha sonra düğüne yakında beyaz eşyalar gibi büyük eşyalar alınmaya başlanırdı. Fakat şimdiki zamanda işler biraz farklılaştı. Gelin adayları çalışmaya ve kendi çeyizlerini kendileri düzmeye başladılar. Özellikle sadelikten yana olan gelin adayları fazla eşyaları gözden çıkarıp daha işlevsel ve az eşya ile yollarına devam ediyorlar.

Kız Tarafının Çeyizinde olan Şeyler

Erkek ve kız ortaklaşa çeyiz alarak birbirlerini büyük bir külfetten kurtarırlar. Kız evi öncelikle mutfak eşyalarını tamamlar. Mutfak gereçleri, mutfak elektroniği, misafir yemek tabakları, günlük yemek tabakları, misafir çatal bıçağı ve su takımı, günlük çatal bıçağı ve su takımı, sepetler, bulaşık makinesi, fırın, ocak, mutfak tekstili, mutfak perdesi gibi ürünlerin hepsini hazır eder.

Sonrasında yatak odasını tamamlar. Yatak odası mobilyası, dolapların büyüklüğüne göre alınacak nevresimler, yorganlar gibi tekstil ürünleri, kişisel bakım ürünleri, kıyafetler bu bölüme dâhil edilir.

Banyo için tekstil ürünleri ve banyo aksesuarları alınır. Sonrasında salon için yine tekstil ürünleri, sehpa ve vitrin örtüleri hazırlanır. Halı, kilim ve perdeler kız evi ve erkek evi tarafından ortaklaşa alınır.

Çeyizi Kapsayan Bazı Şeyler Nelerdir?

Çeyiz hazırlarken panik yapmaya gerek yok. Çünkü alınacaklar kız evi ve erkek evi şeklinde ayrılmış olup hem her iki tarafın da maddi külfete girmemesi sağlanır hem de kimin ne alacağı bilinir. Çeyiz olarak kız tarafının alması gereken şeyler; şüphesiz ki mutfak ve mutfak elektroniğidir. Mutfağı kız tarafı düzer. Bunun yanı sıra yatak odası ve bazı halılar, kilimler, perdeler de kız tarafına aittir.

Gelin adaylarının çeyiz sandığında el işlemeli yatak örtüleri bulunur. Günlük kullanım nevresim takımları çeyiz sandıklarının olmazsa olmazıdır. Mutfak takımları tam set halinde bulunmakta olup danteller içerisinde mevcuttur. Çeyiz sandığında muhakkak havlular bulunur. Üstelik havluların çoğu el işlemeli ve nakışlı olur. Gelin adayı için kendi bedeninde gecelik ve sabahlık takımı sandığın içine koyulmalıdır. Ütü örtüsü, çamaşır makinesi örtüsü, masa örtüleri ve vitrin örtüleri en şık haliyle hazırlanıp çeyiz sandığına dâhil edilmelidir. Yine gelin adaylarının üzerine uygun iç çamaşırları da sandığın içine koyulmalıdır. Ayrıca patik ve çoraplar çeyiz sandığında muhakkak bulunması gereken bir başka ürünlerdir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net