Bilgii.net

Cerrah Maaşları Güncel Verileri

22.11.2018
Cerrah Maaşları Güncel Verileri

Meslek seçimi, insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Bazı meslek seçimleri, uzun yıllar sıkı bir çalışmayı gerektirir. Cerrahlık, bu mesleklerden birisidir. Peki, cerrah kimdir? Cerrah olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçmek gerekir? Cerrahlar hangi alanlarda çalışabilir? Cerrahların aldıkları maaşlar ne kadardır?

Cerrah Kimdir?

Göz, kalp, beyin gibi insan vücudunda önemli bir yere sahip organlara cerrahi müdahale uygulayan kişiye cerrah denir. Cerrahlar devlet, özel, üniversite ve araştırma hastanelerinde olmak üzere pek çok alanda çalışabilirler. Ayrıca kendi muayenehanelerini de açabilirler. Tabi muayenehanede muayene edilen hastaların %100 hijyenik ve sağlıklı olan hastanelerde ameliyat edilmesi gerekir.

Başarılı, özverili ve disiplinli bir şekilde çalışmayı ve alanına yoğunlaşmayı gerektiren cerrahlık mesleğini seçenlerin kendilerini her daim güncellemeleri ve yeni tedavi yöntemlerini araştırmaları gerekir.

Cerrah Olmak İçin Nasıl Bir Eğitimden Geçmek Gerekir?

Cerrah olmanın en temel şartı lise mezuniyetiyle birlikte girilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) başarı sağlamak ve üniversitelerin tıp fakültelerine yerleşebilecek puanı elde etmektir. Tıp fakültesinin kazanılmasının ardından bu fakülteden başarılı bir şekilde mezun olmak gerekir.

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’ na (TUS) girilir. Her yıl 2 defa ve 2 seansta yapılan TUS’ un ilk şartı Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) en az 50 puan almaktır. TUS’ta 30’ dan fazla uzmanlık alanı bulunur. Hatta bazı alanlar kendi içlerinde de alanlara ayrılabilir. Bu alanlar içerisinde cerrahi uzmanlık da kendi içinde 13 ayrı branşa ayrılır. Bu alanlardan en çok tercih edilen “genel cerrahi” dir.

TUS’ta başarı elde edenler, genel cerrah olmaya hak kazanır. Genel cerrahi asistanlığı 5 yıl sürer. Uzmanlık eğitimindeki cerrahi asistanlar bu süreçte birer araştırma tezi tamamlamak durumundadırlar. Hazırlanacak olan bu tezler, 5 yıllık süreç içerisinde tamamlanmalıdır.

Bu 5 yıllık süreci başarılı bir şekilde tamamlayanlar, genel cerrah olarak atamalarını isterler. Genel cerrahlar 2 yıla yakın zorunlu görevden sonra özel sektör veya kamu sektöründe görevlerine devam edebilirler.

Ayrıca, kalp ve beyin cerrahisi gibi branşların seçiminde de aynı süreç işler. TUS’ tan geçer puan ise branşlara göre farklılık gösterir.

Cerrah Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Cerrahlık; meslek bilinci ve titizlik gerektirir. Cerrah adaylarından bu titizliği göstermeleri beklenir.
  • Cerrahlık yoğun bir tempoda çalışmayı gerektirir. Cerrah adayları, nöbet günlerinde uykusuzluğa karşı direnç gösterebilmelidir.
  • Cerrah adayları, psikolojik açıdan sağlıklı olmalıdır.
  • Cerrah adaylarının el becerilerinin yüksek olması gerekir.
  • Cerrah adaylarının herhangi bir göz rahatsızlığı olmamalıdır.
  • Cerrah adaylarının vücutlarında, özellikle de el ve parmak bölgelerinde kasılma, titreme, uyuşma vb. rahatsızlıkların olmaması çok önemlidir.

Cerrahlar Ne Kadar Maaş Alır?

Her meslekte olduğu gibi cerrahlık mesleğinde de kamu ya da özel sektör ayrımı vardır. Cerrahların kamu sektöründe aldıkları maaşlar ile özel sektörde aldıkları maaşlar değişkenlik gösterir.

Genel olarak en yüksek maaşı profesörlerden sonra cerrahlar almaktadırlar. Cerrahlık için en alt kademe olan cerrahi asistanların maaşları 3.500 TL ile 5.500 TL arasında değişir. Cerrahların kamu hastanelerinde 2017 yılında aldıkları maaş en az 5.605 TL iken, 2018 yılında 6.064 TL olmuştur. Özel hastanelerde ise cerrah maaşları farklılık gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net