Bilgii.net

Cennet Hurmasını Şeker Hastaları Yiyebilir Mi?

22.11.2018
Cennet Hurmasını Şeker Hastaları Yiyebilir Mi?

Cennet hurması, Japon elması, Trabzon hurması olarak da bilinen bir kış meyvesidir. Turuncu renktedir ve genellikle elma büyüklüğündedir. Ana vatanı Çin olarak bilinmekle birlikte daha sonra Japonya ve tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde genellikle Karadeniz Bölgesinde çokça yetişmektedir. Olgunlaşmamış olan cennet hurmaları oldukça buruk bir tada sahip olmakla birlikte olgun cennet hurmaları oldukça tatlıdır ve yumuşak bir yapıya sahiptir.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla sıklıkla pazar ve manavlarda rastlayabiliriz. Tek başına yenilebileceği gibi pek çok tatlıda da kullanılabilir. Örneğin kek ve pastalarda kullanımı oldukça yaygındır. Taze tüketiminin yanında kuru olarak da tüketilebilir. Kuru cennet hurması da en az tazesi kadar lezzetli ve güzeldir.

Cennet Hurmasının Faydaları

Her meyve ve sebzede olduğu gibi cennet hurmasının bir diğer adıyla Trabzon hurmasının saymakla bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Adeta bir mucize de denebilecek bu meyvenin pek çok derde devası bulunmaktadır. İçinde potasyum , kalsiyum, demir, fosfor bulunmaktadır. Üstelik A, B, C vitaminleri bakımından da zengindir.

-Kış meyvesi olduğu için özellikle soğuk algınlığına ve gribe çok iyi gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

– Cilt yenilenmesine yardımcı olup, pürüzsüz bir cilt için birebirdir. Üstelik cilde sağlıklı bir görünüm vermesine yardımcı olur.

-Her gün bir hurma yemek saçları güçlendirir, saç köklerinin sağlamlaşmasını sağlar. Böylece daha az saçınız dökülecektir. Sağlıklı saçlarınızın olmasını sağlar.

-İçeriğindeki zengin vitamin yapısı nedeniyle vitamin eksikliğine iyi gelir.

-Mideye iyi gelir. Özellikle gastrit hastaları için bulunmaz bir nimettir. Düzenli olarak tüketilmesi halinde gastritin neden olduğu etkiler fark edilir şekilde azalacaktır.

-Safra kesesine iyi gelmektedir.

Tansiyon ve Kolesterol İle Mücadele

-Tansiyonu düzenlemektedir, bu nedenle asgari miktarda cennet hurması tüketimi tansiyon hastalarına iyi gelebilir.

-Kolesterolü düşürmektedir.

-Kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanların tüketmesi gerektiği gibi hemoroid gibi rahatsızlıklardan şikayet edenler de cennet hurmasını tüketebilirler. Üstelik bağırsak florasını düzenlemektedir. Bu nedenle kabızlığın ve bağırsak rahatsızlıkların baş düşmanlarından biridir.

-Kanserden korur. Her meyve ve sebzede olduğu gibi doğal ve ilaç görmemiş cennet hurması çok faydalı olduğu için kansere neden olsan zararlı etken ve hücrelerden korunmaya yardımcı olur.

-Yaşlanmayı geciktirir. Sağlıklı , doğal her meyvede bu durum vardır. Sağlıklı çalışan dinç bir vücut daha geç yaşlanır.

-Hafızaya iyi gelir. Yapılan araştırmalar sonucu ceviz gibi cennet hurmasının da hafızaya çok faydalı olduğu ortaya konmuştur.

-Yüksek enerji kaynağıdır. İçeriğindeki doğal meyve şekeri ve doğal mineraller sayesinde harika bir enerji deposudur. Ara öğünlerde cennet hurması tüketmek gün içindeki enerjinizi depolamanıza yardımcı olur.

-Kemikleri güçlendirir. İçerdiği kalsiyumdan dolayı kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle gelişme çağındaki çocukların tüketilmesi önerilmektedir.

-Göz problemlerine iyi gelir. İçerdiği vitaminler sayesinde göze de ok faydalıdır.

Cennet Hurmasını Herkes Yiyebilir Mi? Zararları Var Mıdır?

Her meyve, sebze ve bitkide olduğu gibi cennet hurmasını fazlaca tüketmek de çeşitli zararlara yol açabilir. İçerdiği fazla şeker miktarından dolayı şeker hastalarının tüketmesi pek önerilmemektedir. Eğer tüketilecekse de çok az miktarda olmalıdır ve doktora danışılarak diyet listelerine eklenmelidir. Alerjik bünyesi olan kişilerin de ayrıca kontrollü tüketmesi gerekir. Zira istenmeyen alerjik sonuçlara yol açabilir. Hamileler de şeker hastaları gibi doktorlarına danışarak bu meyveyi tüketmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net