Bilgii.net

Çekirdek Çitlemenin Faydaları ve Zararları

29.10.2018
Çekirdek Çitlemenin Faydaları ve Zararları

Çekirdek çitlemek TV izlerken, arkadaş muhabbetlerinde bir ihtiyaç gibi aranır hâle gelir. Birkaç kişi toplanınca sanki çekirdeksiz olmazmış gibi hissederiz. Çekirdek aynı zamanda sakin ve uzun vakitlerde tercih edilir. Tam da vakit geçirme etkinliğidir. Sivilce yapar diye kaçınan çok kişi olsa da bir başlayınca ardı arkası kesilmeyen bu çerezin insan sağlığına son derece faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen çekirdeği belki de bundan sonra düzenli olarak tüketmeye çalışacaksınız.

Çekirdeğin Sağlık Açısından Faydaları

Ay çekirdeğinin sağlığa zararlı olduğu halk arasında yaygınlaşmıştır. Çekirdek tüketmek cilde zarar verir, diye yanlış bir kanı vardır. Çekirdek vücut sağlığını bozar, diye bilinir. Oysa tam da bu konularda son derece etkili ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Tek bir farkla: Tuzsuz veya az tuzlu tüketmek şartıyla.

Vücudumuzda bulunan serbest radikaller sağlık durumumuzu olumsuz etkileyebilir. Çekirdek ise bunların sayısını azaltıyor. Serbest radikallerin azalması ne demektir? Sinir sisteminin daha sağlıklı çalışması demektir. Böylece stresten kaynaklanan hastalıkların da ortadan kalkmasına neden olur. Depresyon çağımızın ciddi bir sorunudur. Çekirdek çitlemenin depresyona da iyi geldiği bilinmektedir.

Ay çekirdeği kavrularak çerez hâline getirildiğinde tuzu sağlığınız için fazla gelebilir. Bu durumda az tuzlu veya tuzsuz çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Eğer tuzsuz çekirdek tüketirseniz kötü kolesterolü düşüren bir etki gösterecektir. Kötü kolesterolün düşmesi demek kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının önüne geçilmesi demektir.

Ay çekirdeği ile ilgili bilinen başka bir yanlış da cilde zarar vermesidir. Halbuki ay çekirdeğinin cilde E vitamini katkısı sağladığı gerçeği vardır. Bunun için çekirdeği tuzsuz veya az tuzlu tüketmeniz gerekir. Bu gıdayı sağlıksız olarak tanıtan etken tuzluluk miktarıdır. Fazla tuz sağlık açısından sakıncalıdır.

Çekirdeğin Psikolojik Sorunlar İçin Faydaları

Çekirdeğin zannedildiğinin aksine sağlık açısından çeşitli faydaları olduğundan bahsetmiştik. Kalp ve damar sağlığına, kolesterole tuzsuz tüketildiğinde iyi geldiğini artık biliyoruz. Ancak bu gıdanın psikolojik sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Ay çekirdeği üzerinde yapılan araştırmalar bu gıdanın farklı psikolojik sorunlara faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle sinir ve stres sorunundan şikayetçi olan kişilerin çekirdek çitlerken sakinleştiği gözlenmiştir. Önüne bir kâse çekirdek konan bu kişilerin yaklaşık 1 saat gibi bir sürede sakinleştiği ve sinirlilik sorunlarının azaldığı belirtilmiştir.

Çekirdeğin tüketim şekli de bu durumda etkili olmaktadır.

Çekirdeği Sağlıklı Tüketmek İçin Kendiniz Yapın

Hazır aldığınız ay çekirdeği sağlıksız ya da fazla tuzlu ise onu sağlığınıza uygun şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Gereğinden fazla kavrulan çekirdek, aşırı tuzlu olması ile de rahatsız edici olabilir. Bu gibi durumlarda doğallığı kaybolur ve sağlık açısından yukarıda bahsettiğimiz faydalarını göremeyebilirsiniz. Çekirdeği daha sağlıklı tüketebilmek için kendiniz kavurmayı deneyin.

Öncelikle kavrulmamış çiğ, doğal çekirdek satın alın. Bir tepsi içine koyun.(fırın için) içine kavrulmadan önce bir karışım hazırlayacaksınız.

  • Yarım fincan un
  • Yarım çay bardağı su
  • İsteğinize göre bir miktar tuz

Bu üçünü karıştırın ve kıvama gelince çekirdeklerin üstüne dökün. Ay çekirdeğini iyice karıştırın ve karımı eşit şekilde çekirdeklere yedirin. Son olarak fırına atın ve yanmadan, aralarda karıştırarak kavurun. Kavururken de yine kendi istediğiniz kadar kavrulması yeterlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net