Bilgii.net

Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

27.11.2018
Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Ellerin çatlaması en fazla kış aylarında görülen bir problemdir. Buna geçici çözüm olarak düzenli olarak el kremi kullanılır. Fakat el kremi kimyasal içeriklere sahiptir ve bir süre sonra çatlayan ellere fayda etmemeye başlar. Her cilt bakım türünde olduğu gibi ellerin çatlamasında da doğal yöntemlere yönelmek maksimum verim almanızı sağlar. Geçici önlem olarak krem ve eldiven kış aylarında kullanılır. Ellerin çatlamasına kışın genel olarak soğuklar neden olmaktadır. Fakat evlerde veya iş yerlerinde kullanılan ısıtma sistemleri havadaki ve evdeki nemi alır. Böylece cilt daha fazla kurur ve çatlaklar oluşur. Ellerinizin çatlamaması için sadece dışarıdaki soğuk hava değil bulunduğunuz ortamdaki sıcak havadan da korumalısınız. Böylece ellerinizde çatlak oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Çatlayan Eller İçin Doğal Maskeler

Her cilt bakım türünde olduğu gibi çatlayan ellerde de en fazla tercih edilmesi gereken yol doğal tedavi yoludur. Evde yapabileceğiniz çeşitli ucuz ve basit maskeler ile ellerinizde oluşan çatlaklara çözüm bulabilirsiniz. Bu maskeler çeşitli amaçlar için kullanılır. Ellerin yumuşaması için, nemlenmesi için çeşitli maskeler vardır. Bunlardan en çok tercih edileni ve en fazla memnuniyet duyulanlarını sizler için aşağıda açıkladık.

  • Ellerin yumuşaması için bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırınız. Bu karışımı elinize iyice sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Sonrasında ise ılık su ile iyice temizleyiniz. Eğer elleriniz çok fazla kuru ise zeytinyağı miktarını biraz artırabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız takdirde ellerinizde ciddi anlamda bir yumuşama olacaktır.

  • Ellerinizin nemlenmesi için bir tane haşlanmış patates, bir çay kaşığı vazelin ve birazcık kuru papatya alınız. Patatesi iyice ezin ve sonrasında geri kalan malzemeleri ekleyerek iyice karıştırın. Sonrasında bu karışımı ellerinize sürün. Ellerinizi havlu veya pamuk içeren bir mendile sarınız. Yarım saat veya biraz daha fazla bir süre bu maskeyi elinizde tutun. Sonrasında ise ılık bir su ile yıkayınız.

  • Ellerde oluşan çatlaklar için diğer bir çözüm yöntemi ise biraz daha teferruatlıdır. Fakat sonuca odaklı bir maskedir. Üç yemek kaşığı gül suyu, üç tatlı kaşığı badem yağı, iki tatlı kaşığı limon suyu, üç yemek kaşığı gliserin yağı ve bir tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırınız. Bu karışımı elinize masaj yaparak sürünüz. Sürdükten sonra ellerinizi bir poşetin içine geçirin. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ılık su ile ellerinizi yıkayın. İyice kurulayın. Düzenli olarak kullanıldığında ellerin yumuşadığı ve çatlakların azaldığı görülecektir.

Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Ellerin çatlamasına soğuk hava gibi şeylerin dışında gün içerisinde kullanılan sabunlar da neden olabilir. Eğer cilt tipinize uygun bir sabun kullanmıyorsanız ellerinizde bir süre sonra çatlaklar olacaktır. Eğer bulaşık veya temizlik gibi işlerde çalışıyorsanız mutlaka ellerinize eldiven geçirerek iş yapınız. Bu el çatlamalarına önlem olacaktır. Gün içerisinde bol miktarda su tüketin. Hem vücudunuz susuz kalmaz hem de çatlaklara karşı önlem almış olursunuz. Nemlendirici kremleri ellerinize sürmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Evden çıkarken yanınıza taşınabilir bir nemlendirici krem alarak kuruluk hissettiğiniz zaman sürer ve böylece çatlaklara önlem alırsınız. Eğer çatlak ve kuruluk gibi sorunlar geçmezse hastanelerin ilgili bölümündeki doktora görünebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net