Bilgii.net

Çatlamış Topuklar Etkili Şekilde Nasıl Tedavi Edilir?

22.11.2018
Çatlamış Topuklar Etkili Şekilde Nasıl Tedavi Edilir?

Çatlamış topuklar bazen ağrı, kaşıntı ve hatta kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çatlamış topuklar genellikle ayaktaki derinin kuruması ve derinin kuruyarak ayaklarınızda tabakaların oluşmasından meydana gelmektedir. Çatlamış topuklar nasıl tedavi edilir sorusu için aslında çok basit bir yöntemi var, fakat nedense birçok kişi bunu uygulamadan direkt yumuşatıcı kremler sürerek çatlaklardan kurtulmaya çalışıyor. Oysaki tedavi uygulanırsa, tekrardan tertemiz topuklara sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ayaklarınızı sıcak ve ılık arası bir derecede suya koymak ve topuklarınız yumuşayana kadar suda bekletmek. Topuklarınız yumuşadıktan sonra ölü derileri sünger taş ile daireler çizerek temizleyebilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Topuktaki derilerin çatlaması çoğu zaman rahatsız edici olabiliyor.

Çatlamış Topuk İçin Vazelin

Bir diğer topuk çatlaklıklarından kurtulmanın yöntemi ise vazelin ile yapılan bir kürdür. Vazelini biliyorsunuz ki sadece topuklarda değil, dudak ve ellerde oluşan çatlaklıklar gibi birçok farklı bölgeler için kullanabilirsiniz. Topuk çatlakları için, öncelikle 3 veya 4 yemek kaşığı vazeline 4 adet aspirin tozu ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyip karıştırmak. Karışımı hazırladıktan sonra topuklarınıza sürüp bir süre bekleyip sonra güzelce kuruluyorsunuz. Bu karışımı birkaç gün düzenli olarak yaparsanız, topuklarınızdaki düzelmeyi görebileceksiniz. Bu kürün akşam yatmadan önce uygulanması en etkili olacağı zaman olacaktır. Kullanabileceğiniz bir başka kür ise zeytinyağından yapılan kürdür. Bunun için 2 yemek kaşığı zeytinyağı, rendelenmiş limon kabukları ve 1 çay kaşığı tuzu bir arada karıştırıyorsunuz ve karışımı topuklarınıza sürüyorsunuz. Sonra 30 dakika bekletip ayaklarınızı ılık su ile yıkayıp nemlendirici sürdüğünüz zaman işleminiz tamamlanmıştır.

Çatlamış Topuk Tedavisinde Araştırma

Çatlamış topuklar nasıl tedavi edilir sorusunu internet üzerinden de araştırabilirsiniz, fakat bunun en etkili yöntemi burada bahsettiğimiz üzere ya ayakları nemlendirerek sünger taşı kullanarak topukları temizlemektir ya da kürleri kullanarak topukların hem çatlaklıklarını yok etmek ve daha fazla çatlaklıkların olmasını engellemektir. Eğer topuklarda oluşan çatlaklıklar anında tedavi edilmeye başlanmazsa, zamanla ağrılar kaşıntılar ve çatlaklardan ötürü kanamalar da olmaya başlayabilir. Eğer endişeniz olursa doktorunuza gidip ayaklarınızı gösterebilirsiniz. Topuk çatlakları paniklenmesi gereken sorunlar değil, fakat bakımı yapılmadığı sürece canınız yanmaya başlayabilir. Bu sebeple topuklardaki çatlaklıkların giderilmesi gerekiyor. Bu evinizde kolaylıkla tedavi edilebilecek bir sorun olduğundan rahat olabilirsiniz. Çatlaklıktan dolayı herhangi başka bir hastalık ile karşılaşmazsınız.

Çatlamış Topuklarda Tedavi Yöntemleri

Sadece bir süre canınız yanabilir. Kanamaları durdurmak için uğraşabilirsiniz ama anında tedaviye başladığınız takdirde rahatlıkla kısa bir sürede çatlaklardan kurtulabilirsiniz. En önemlisi topuklarınıza düzenli bakım yapmaktır. Sonuçta günlük olarak çoğumuz sürekli ayakta duruyoruz ve ayaklarımız ayakkabıların içinde oluyor. Bunlarda topuklarda çatlaklıkların oluşmasındaki en büyük sebeplerden iki tanesidir. Yani topuklarınızda özellikle bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece basit eylemlerden ötürü topuklarınızda çatlamalar oluşabiliyor. Topuklarınız veya cildiniz hemen kurumaya yatkınsa, topukların kurumasından da çatlaklar oluşabiliyor. Çatlaklar elbette korkmanızı gerektiren sorunlar değil, fakat bakım yapılmazsa çatlaklar sürekli devam edecek ve farklı cilt sorunlarının çıkmasına yol açabilir. Bu sebeple sağlık ve cilt bakımı her zaman önemlidir. Aksatılmaması gerekir.

Çatlamış topuklar nasıl tedavi edilir sorusu için burada verilen yöntemleri deneyebilir ve sizde ne kadar işe yarayacağına bakabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net