Bilgii.net

Çamaşırların Beyaz Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

27.11.2018
Çamaşırların Beyaz Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kıyafetlerde ve ev tekstilinde en çok tercih edilen renk beyazdır. Özellikle perdelerde tişört ve gömleklerde sıkça beyaz renk tercih ederiz. Fakat beyazların her zaman bembeyaz kalmama gibi bir sorunu vardır. Hem lekeyi belli eder hem de zamanla grileşebilmektedir. Grileşen çamaşırlarsa kesinlikle kullanılmak istenmemektedir.

Çamaşırların beyaz kalması için yapılan en büyük hata ise çamaşır suyu kullanımıdır. Özellikle ev hanımları beyaz çamaşırları saatlerce çamaşır suyunda bekletmektedirler. Çamaşır suyu beyazlatmanın aksine uzun vadede çamaşırlara zarar verip yıpranmasına ve daha çok solmasına neden olmaktadır. Bu yüzden çamaşır suyu kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır.

Beyaz çamaşırlar kirli halde çok fazla bekletilmemelidir. Zira çamaşır bekledikçe üzerindeki kir çamaşıra iyice nüfuz etmektedir. Bu durum da çamaşırınızın istediğiniz gibi beyazlamasına ve temizlenmesine engel olacaktır.

Beyaz kıyafetler çok fazla giyilmemelidir. Aşırı derecede kirlenene kadar giyerseniz o çamaşırı beyazlatmak oldukça zor hale gelecektir.

Çamaşır beyazlatıcı konsantre ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler tıpkı çamaşır suyunda olduğu gibi fazlaca kimyasal içerdiğinden çamaşırlarınızı yıpratmaktadır. Yıpranan çamaşırlar beyaz görünmek yerine daha solgun görünmektedir.

Çamaşır yıkarken renklileri beyazları mutlaka ayırmalısınız. Beyazların içine karışacak bir parça renkli kıyafet bile tüm beyaz çamaşırlarınızın renginin bozulmasına neden olacaktır.

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra güneşte kurutmaya özen gösterin. Güneş ışınları çamaşırlarınızı sakız gibi yapacaktır. Renkli çamaşırları soldururken beyaz çamaşırları da daha beyaz yapmaktadır.

Doğal Çamaşır Beyazlatma Yöntemleri

Çamaşır Beyazlatıcı Solüsyon

  • 1 yemek kaşı şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 5-6 damla limon suyu
  • 5-6 damla oksijenli su

Yapılışı: tüm malzemeler bir kapta karıştırılıp solüsyon haline getirilir. Çamaşırlarınızı makineye attıktan sonra deterjan bölümüne deterjanınızla birlikte bu solüsyonu koyun ve normalde yıkadığınız şekilde yıkayın. Çamaşırlarınızın bembeyaz çıktığını göreceksiniz. Üstelik bu karışım beyaz perdeler için bire birdir. Perdelerinizin daha dayanıklı olmasını sağlar.

Beyaz Sirke

Sirke her derde deva olduğu gibi temizlikte de faydası çok büyüktür. Hem antibakteriyeldir hem de harika bir temizlik sağlar. Beyaz çamaşırlarınızı yıkamadan evvel bir saat sirkeli suda bekletmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ayrıca sirkeli su karışımını sadece lekeli kısma uygulayıp da bekletebilirsiniz. Sirkeyi çamaşır deterjanıyla karıştırarak da makinede çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Sirke hem çamaşırlarınızı hem de makinenizi temizleyecektir.

Karbonat

Karbonat pek çok temizlik ürününde beyazlatıcı olarak kullanılmaktadır. Sirke gibi karbonat da antibakteriyeldir. Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı limonu karıştırarak bu macunu lekeli yere sürüp bekletebilirsiniz. Bu karışım özellikle kıyafetlerin koltuk altında oluşan sarı ter lekelerine çok iyi gelmektedir. Karbonatı ayrıca toz çamaşır deterjanınızla karıştırabilir rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyunun beyazlatıcı özelliği vardır. Mermer tezgaha damlayan bir damla limon suyu tezgahta bembeyaz bir leke oluşturur. Saçların renginin açılmasını sağlar. İşte bunlardan yola çıkarak çamaşırlarınızı da beyazlatacağından oldukça emin olabilirsiniz. Limonu dilimleyerek iki litre kadar suda bir süre kaynattıktan sonra çamaşırlarınızı bu suda iki saat bekletin ve ardından yıkayın çamaşırlarınızın kar gibi olduğunu göreceksiniz.

Arap Sabunu

Arap sabunu piyasadaki sabun ve deterjan çeşitlerine göre nispeten daha masumdur ve doğaldır. Harika bir temizlik ürünüdür. Çamaşırlarınızı arap sabunlu suda 24 saat kadar bekletip yıkarsanız çıkmayan lekeniz olmayacak beyazlarınız da kar gibi kalacaktır.

Beyaz Sabun

Beyaz sabun da tıpkı arap sabunu gibi diğer deterjanlara göre daha sağlıklıdır. Beyaz sabunu rendeleyip çamaşır sodasıyla karıştırarak kendi deterjanınızı elde edebilir, çamaşırlarınızı bununla yıkayabilirsiniz. Tek başına beyaz sabun bile kullansanız güzel sonuçlar alabilirsiniz. Böylece çamaşırlarınız yıpranmadan temizlenmiş olur ve beyazlığını korur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net