Bilgii.net

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Pratik Öneriler

08.10.2018
Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? Kolay ve Pratik Öneriler

Çamaşır makinesini temizlemek aslında en kolay işlerden bir tanesidir. Temizlik işlemini düzenli olarak ta yaparsanız, sıkıntı yaşamadan çamaşır makinenizi yıllarca temiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Peki, çamaşır makinesi nasıl temizlenir, neler yapmak gerekir, neler kullanmak gerekir? Dış temizliği için neler yapılmalı, iç temizliği için neler yapılmalı ve neler kullanılmalı. Konu konular hakkında kısa bilgi verelim ve sizde sonrasında çamaşır makinenizi temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Yumuşatıcı ve Deterjan Bölümünü Temizleme

 

Çamaşır makinelerin en çok göze çarpan ve kolayca kirlenebilen bölümlerinden bir tanesi yumuşatıcı ve deterjan bölümüdür. Sürekli yumuşatıcı ve deterjan konulduğu için, zamanla kalan deterjanlar ve yumuşatıcılar birikiyor ve haliyle kir oluşmaya başlıyor. Yumuşatıcı ve deterjan bölümünü temizleme çok zor değil. Sadece adımlara ve kullanacağınız malzemelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu bölümü temizlemek için size gerekli olan çok basit iki ana malzeme bulunur. Birincisi beyaz sirke ve ikincisi de sadece su. Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Marketlerde beyaz sirke rahatlıkla bulunabilir ve mutfağınızda bile vardır. Bunu işlemi yapmak için öncelikle bir miktar su kaynatıp 5 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Sonra suyun içine beyaz sirke ekleyeceksiniz ve güzelce karıştırmanız lazım. Eğer ki yumuşatıcı ve deterjan bölümünü çıkarabilirseniz, önce çıkarıp temiz bir bez ve su ile kabaca temizliğini yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra sirke ve su karışımına deterjan ve yumuşatıcı kutunu yerleştiriyorsunuz ve 10-15 dakika kadar bekletiyorsunuz.  Her şey bu kadar basit.

Makinenin İç Temizliği

 

Deterjan ve yumuşatıcı bölümünü temizlediniz. Şimdi makinenin iç temizliği için bilgi verelim. Bunun için yapmanız gereken, deterjan bölümüne sirke ve tuz koymak. Bu şekilde temizliği yaptığınızda, sadece çamaşır makinesinde oluşabilecek kötü kokuları değil, aynı zamanda makinede kireç ve pas gibi makinenize zamanla zarar verebilecek sorunlardan da yavaş yavaş kurtulabileceksiniz. Bunu yapmak için öncelikle tuzu ve sirkeyi güzelce karıştırmanız gerekiyor. Ardından yine makinenin deterjan bölümüne karışımı döküyorsunuz ve sonrasında içi boş bir şekilde 90 derecede 1,5 saat kadar çalıştırmanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise, bazı çamaşır makineleri için 90 derece zorlayıcı bir derece oranı olabilir, bu sebeple eğer endişeniz olursa 60 derecede de çalıştırabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Makinenizin deterjan ve yumuşatıcı bölümünü temizlediniz ve iç kısmını da temizlediniz, fakat çamaşır makinesi temizliği bu kadar ile bitmiyor. Çamaşır makinenizin doğru temizlenmesi ve doğru çalışması için birkaç bilinmesi gereken konular bulunmaktadır. Çamaşır makinesi görüldüğünden daha hassas bir makinedir. Çamaşır makinesi temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Burada kısaca bunlardan bahsedelim ve bitirelim. Eğer temizliği yaptıktan sonra yine de makinenizde bir sorun olduğunu ve sorunlardan kurtulamadığınızı düşünüyorsanız, uzmanlara danışmanız gerekecektir. Bunun dışında, körük lastiği adı verilen kapak ve iç kısımlarında bulunan lastiğin her zaman temiz olması için dikkat etmeniz gerekiyor. Bu lastik, su, deterjan ve kirli çamaşırlarla her zaman temas halinde olduğundan, hem çabuk kirleniyor hem de makinenin bozulmasına yol açabiliyor.

Çamaşır makinenizi temizlemek aslında çokta zor değil. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var, burada da bahsedildiği gibi. Bu noktalara dikkat edildiği sürece sıkıntı yaşamadan makinenizi temizleyebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net