Bilgii.net

Cam Ocaklar Nasıl Temizlenir?

23.11.2018
Cam Ocaklar Nasıl Temizlenir?

Ankastre mutfak denince akla ilk gelen parça olan, ankastre mutfakların olmazsa olmazı cam ocaklar hem çok güzel hem de bir o kadar naziktirler. Her yeni deterjan kullanılışında içten içe bir iz çıkar mı veya parlaklığı gider mi diye korkutan ankastre cam ocakların temizlenmesindeki olmazsa olmazları, püf noktaları ve kaçınılması gerekenleri anlatacağız.

Karbonatlı Karışım

Karbonat

Lastik eldivenler

Kova veya büyük bir kase

Mikro fiber bez

Kumaş bez

Bulaşık bezi

Bulaşık deterjanı

Bulaşık süngeri

Son olarak ise sirke

Öncelikle ocağınızın kapalı, fişten çekilmiş ve soğuk olup olmadığı kontrol edin. Kumaş bezinizi nemlendirin ve nemli bez ile kazımadan çıkabilecek olan birikintileri alın. Bu işlem için tek kullanımlık kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Ufak çaplı bir kovaya veya büyük bir kaseye sıcak su doldurun ve 1 yemek kaşığı kadar sıvı bulaşık deterjanı ekleyip iyice köpürene kadar çırpın. Ocağınızın üstüne ince bir film gibi olabilecek şekilde karbonatı ocağın her yerine yayın. Kumaş bezini iyice ıslatın ve üstünden su dökülmeyecek ama oldukça nemli kalacak şekilde sıkın ve karbonat filminin üzerine örtün ve kurumuş kirleri yumuşatması için yarım ile bir saat kadar bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra karbonatlı ocağınızın üstüne serdiğiniz bezinizi kaldırın ve deterjanlı karışıma batırın, iyice sıkın ve ocağın ustu temizlenene kadar dairesel hareketler kullanarak silin. Temizleme işlemi bittikten sonra süngerinizi ıslatın ve temizleme işleminden kalan deterjanı temizleyin. Daha parlak bir ocak için süngerin üzerine bir kaç damla sirke damlatabilirsiniz. Kurulama işlemi için mikro fiber bezinizi kullanın.

Kimyasal Malzemelerle Temizlik

Bulaşık deterjanı

Bulaşık bezi

Mikro fiber bez

Karbonat

Oksijenli su

Oksijenli su, karbonat ve sıvı bulaşık deterjanını ufak bir koca veya büyük bir kasede iyice çalkalayıp köpürtün. Ocağınızın üstünde ince film oluşturacak şekilde dökün ve yarım saat bekledikten sonra bezinizle ovalayarak temizleme işlemine başlayın. Kirler inatçıysa işlemi tekrarlayın ve temizliğinden emin olduktan sonra ocağın üzerindeki deterjanı almak için temiz bir bezi yıkayıp kullanın ve ardından mikro fiber bez ile kurulayın.

Ankastre Cam Ocağınızı Temizlerken Yapılması Gerekenler

Ocağı kutusundan ilk çıkardığınızda içerisinde hangi tip deterjanlarla temizlenmesi gerektiğine dair bir kitapçık olacaktır. Onu okuyun ve deterjanlarını ona göre alıp kullanın.

Kurumuş kirleri çıkartırken yumuşak ve dairesel hareketler kullanın, temizleme işinin çoğunu kaba kuvvet değil deterjan yapmalıdır.

Büyük oranda yemek dökülüp kurumuşsa, kirler yerinden ayrıldıktan sonra bezin içine alarak hemen atın. Yemeğin ocağınızın üzerine döküldüğünü fark ettiğinizde temizlemek için çok beklemeyin. Ne kadar az kurumuş olursa o kadar çabuk çıkacaktır, bu da ocağınızın çizilme riskini oldukça azaltır.

Temizlemeye başlamadan önce ocağın kapalı, soğuk ve fişten çekilmiş olduğundan emin olun.

Ankastre Cam Ocağınızı Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

Kurumuş kirleri yumuşatmadan çıkarmaya çalışmayın.

Kirleri çıkarma işlemi sırasında hiç bir şekilde tel kullanmayın.

Sünger kullanacağınız zaman yumuşak kısmını kullanın, koyu yeşil sert kısmı ocağınızda ufak çizikler bırakabilir.

Çok asitli ya da organik madde ile karşılaşınca çok güçlü reaksiyona giren temizleyiciler kullanmayın. Bu tip deterjanlar kirleri temizlerken bir yandan da ocağınızı aşındıracaktır.

Kurumuş ve sertleşmiş kirleri ocağın üstünden çıkartırken dikkat etmeniz gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net