Bilgii.net

Cam Nasıl Silinir? Neyle Silinir?

23.11.2018
Cam Nasıl Silinir? Neyle Silinir?

Kadınların ev temizlerken en çok zorlandığı ve pek hazzetmediği şey cam silmektir. Çünkü camlarda çıkmayan lekeler mevcuttur. Ayrıca bazı bölgelere de ulaşılması pek güçtür.

Cam Nasıl Silinir?

Bu iş için marketlerde satılan birçok kimyasal marka mevcuttur. Bunlardan herhangi biri alınarak camlar silinebilir. Fakat bunun yanı sıra camlar, maden suyu, sirke ve limon suyu gibi doğal yöntemlerle de silinebilir. Mesela cam silme suyuna karıştırılan sirke ile camlar eskisinden daha parlak ve temiz görünebilir.

Cam silerken kullanılacak bezler yine marketlerde satılan bazı markaların bezleri olabilir. Bunun yanında eski tişörtler ve kullanılmayan penyeler de cam silmek için oldukça idealdir. Cam silerken deterjandan sonra mutlaka kurulama bezi ile üzerinden geçip camlar kurulanmalıdır. Aksi takdirde camlarda istenmeyen su lekeleri kalacak ve kötü görünüme yol açacaktır.

Cam Silerken Dikkat Edilecekler

  • Pencerenin PVC kısımları cam silinmeden önce muhakkak temizlenmelidir. Çünkü cam temizlenirken PVC’de olan lekeler ve tozlar cama bulaşıp zorluk çıkarabilir. PVC temizliği ise oldukça basit bir yöntemle yapılmaktadır. Bir adet bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı ile iyice ovularak temizlenir. Ardından, ıslak bir bezle durulama işlemi yapılarak yüzeydeki deterjanlardan arındırılır.
  • Cam silerken önce iç taraftan başlanmalıdır. Çünkü temiz olan kısım iç taraftır ve dış tarafı daha sonra silerek ne kadar kirli bölge var tespit edilebilir.
  • Sirkeli suyla temizlenen camlar daha parlak ve daha temiz olur.
  • Ayrıca cam silme suyunun içine yumuşatıcı eklenmesi oldukça faydalıdır. Yumuşatıcı eklenen suyla silinen camlar daha temiz olur ve kolay kolay kirlenmez.
  • Cam silerken hava şartları oldukça önemlidir. Çok güneşli havada cam silmek uygun değildir. Çünkü cam silerken ıslaklık hemen kurur ve lekelenmeler olur.
  • Cam silerken çekbas denilen materyallerden faydalanılabilir. Böylece cam silmek oldukça kolay olur.

Camlar Neyle Silinir?

Cam silinecek beze birkaç damla limon suyu damlatılıp camlar silinebilir. Böylece oldukça parlak ve de lekesiz camlar elde edilir.

Camların lekesiz ve pürüzsüz bir şekilde silinmesini istiyorsanız, gazete kâğıdına cam sil tarzı ürünlerden sıkıp camları silebilirsiniz.

Camları silerken yumuşatıcılardan destek alabilirsiniz. Cam silecek suyun içerisine birkaç damla damlatılan yumuşatıcı sayesinde camlar kolay kolay kirlenmez.

Mikrofiber bezlerle cam silmek daha iyidir.

Camları silerken mucizevi etki yaratan bir şey varsa o da bulaşık deterjanı parlatıcısıdır. Bulaşık deterjanı parlatıcısı sayesinde camlar parlak olacaktır.

Cam silme suyuna birkaç kaşık sirke damlatılır ve o şekilde silinirse camlar pırıl pırıl olur.

Ayrıca saç şampuanını köpürtüp camları silebilirsiniz. Camlar oldukça temiz ve parlak olacaktır.

Temizlik konusunda biraz hassassanız cam silme suyunun içerisine çamaşır suyu damlatabilir ve camları bu şekilde silebilirsiniz. Fakat camları silerken üzerinizde yeni ya da giymeyi sevdiğiniz kıyafetler olmamasına özen göstermenizde fayda vardır. Çünkü çamaşır suyu tekstil ürünlerinin rengini alır.

Bulaşık deterjanları ile camları silmek mümkündür. Yalnız önce normal bez ile camlar temizlenmeli ardından da mikrofiber bezlerle tekrar silinmelidir.

Yaklaşık olarak 3 litre miktarındaki suya birkaç kaşık sirke biraz limon suyu ve bir sıkım da deterjan karıştırarak camı silmek mümkündür. Cam oldukça parlak ve temiz olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net