Bilgii.net

Çocuklarda Hipertansiyon ve Düşük Tansiyon Neden Olur?

16.10.2018
Çocuklarda Hipertansiyon ve Düşük Tansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon bir diğer adıyla yüksek tansiyon vücudumuzun kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden daha fazla olması durumudur. Hipertansiyon birçok nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. İnsanların çoğu hipertansiyonun sadece yaşlılarda görüldüğünü düşünmektedir. Geçmişte bu düşünce doğru olmasına rağmen günümüzde çocuklar da dahil her yaştan insanın etkilendiği görülmektedir. Hipertansiyon yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da önemli bir klinik sorunudur. Yetişkinlerde yapılan bazı testlerle ve ölçümlerle hipertansiyonu olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenilirken, çocuklarda ise bu durum çok daha farklıdır. Çocuklarda hipertansiyonun olup olmadığına anlamak için aynı testler yapılır fakat sayılarını belirlemek çocuklarda biraz daha yanıltıcı olabilir. Bu yüzden çocuklarda hipertansiyon olup olmadığını anlamak için yaş, cinsiyet ve boy değerlerine bağlı olarak belirlenmektedir.

Çocuklarda Hipertansiyon Belirtileri

Bazı çocuklarda hipertansiyon hiçbir belirti göstermezken, baş ağrısı, yüz kızarıklığı, görme keskinliğinde azalma, çabuk yorulma, çarpıntı, egzersizle bacaklarda ağrı, nefes nefese kalma gibi durumlar hipertansiyonun çocuklarda görülen belirtileridir.

Hipertansiyonun Nedenleri

Çocuklarda görülen hipertansiyon nedenleri yetişkinlerde görülen nedenlerden çok daha farklı olabilmektedir. Bazı çocuklarda hipertansiyon doğuştan olabiliyorken, bazılarında ise hipertansiyon genellikle farklı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda görülen böbrek rahatsızlıkları böbrekte kendi dokusu ile ilgili oluşan hastalıklarda, ya da böbreğin atardamarı ya da toplardamarı ile ilgili oluşan sorunlarda, hazır gıda üretimi bununla birlikte oluşan obezite, hormonal bozukluklar, Beyin kanaması, beyin tümörü, enfeksiyonu ya da travması gibi sinir sistemini etkileyen durumlar, kullanılan bazı ilaçlar, akciğer hastalıkları gibi nedenlerin yanı sıra yediği yemeklerde tuz oranının fazla olması, televizyon veya bilgisayar karşısında hareketsiz bir şekilde kalması, kafein ve stres de çocuklarda hipertansiyona neden olan durumlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Düşük Tansiyon

Tıp dilinde Hipotansiyon olarak bilinen Düşük tansiyon kandaki basıncın normalin altında olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı vücutta kalp, beyin ve diğer organlara yeterince kan gitmemektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da düşük tansiyon görülmektedir. Çocuklarda görülen düşük tansiyon bazen anlaşılmayabilir. Yorgunluk gibi belirtileri farklı bir şekilde düşünülerek karıştırılabilir ve ciddiye alınmaz. Fakat çocuklarda görülen tansiyon problemleri ileriki zamanlarında onlar için çok daha fazla tehlike yaratabileceğinden dolayı erken teşhis ve önlem çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarda tansiyon 1 yaşından itibaren düzenli olarak ölçülmelidir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Çocuklardan tansiyon düşüklüğünde görülen belirtiler arasında baş dönmesi, göz kararması, bayılma, bulantı, çok terleme, sersemlik, halsizlik, yüz renginde solukluk, nefes almada güçlük gibi durumlar yer almaktadır.

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Az su içerek vücudun susuz kalması, kansızlık, kan kaybı, kanama, vitamin eksikliği, çocuğun stresli veya kaygılı olması, kullanılan bazı ilaçlar örneğin; diyabet ilaçları, antideprasan gibi ilaçlar da kan basıncının düşmesine neden olabilir. Diyabet rahatsızlığı olan çocuklarda da düşük tansiyon görülmektedir. Ciddi enfeksiyonlar ve bazı alerjik reaksiyonlar da tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. Kısacası, Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da tansiyon problemleri görülmektedir. Fakat çocuklarda tansiyonun nedeni ve tanımı yetişkinlerde görülen tansiyon problemlerinden çok daha farklıdır. Çocuklarda görülen tansiyon problemleri birçok hastalıklara neden olabileceğinden dolayı önceden teşhis edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net