Bilgii.net

Çocuk Odası Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

29.11.2018
Çocuk Odası Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyon, bir evde kullanılması gereken düzeni ifade eder. Mobilyalar, perdeler, ambiyanslar ve daha birçok farklı eşya sayesinde; istenilen dekorasyonun amacına ulaşılabilir. Bunun da en önemli yolu, karar aşamasından geçmektedir. Bu sayede daha hoş bir görüntü yakalanmış olunacak tasarım, dekorasyonun başarılı şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu yazıda en çok merak edilen konulardan biri olan çocuk odası dekorasyonu konusunda bilgi verilecektir.

Çocuk Odası Dekorasyonları Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odasında dekorasyon yapmak isteyen ebeveynler, öncelikle odada kullanacakları bütün malzemelerin çok sağlıklı olmasına dikkat etmek zorundadır. Bu sayede seçilecek ve alınacak bütün eşyalar, çocuk sağlığını tehdit etmeyecektir. Bunun dışında en önemli adım, çocuğun özelliklerine göre bir oda dekorasyonu oluşturmaktır. Böylece çocuk odada vakit geçirmekten keyif alacak ve odasını daha çabuk bir şekilde benimseyecektir.

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

  • Ağaç Ev Konsepti: Çocukluğunu geçiren herkes, küçükken ahşap bir ağaç evinde yaşamayı hayal etmiştir. Günümüzde sosyal yaşam alanlarının azalmasıyla birlikte, ağaç görmek bile şehir içinde zor bir hal almıştır. Bu yüzden çocuğun hayal gücü gelişmiş ve bu anlamda bir dekorasyona uygun hissederse, ağaç ev konsepti oldukça başarılı bir seçim olacaktır. Beyaza boyanan ahşap yatak, ağaç bir evi andırmaktadır. Bu sayede çocuklar yerden tasarruf edecekleri, kullanışlı bir odanın sahibi olmaktadırlar. Odanın geri kalanında birçok farklı tasarım harikaları kullanılabilir. Bazı bölümlerde tuğla, bazı bölümlerde tamamlayıcı duvar kağıtları sayesinde; çocuk odasında çok sevilecek türde bir dekorasyon elde edilebilir.

  • Tatlı Rüyalar Konsepti: Daha küçük yaştaki çocukların; rahat bir uyku geçirmesi için, farklı bir oda dekore edilmelidir. Bunun için tercih edilecek renkler kırık beyaz ve açık gri tonları olacaktır. Ebeveyn yataklarına entegre edilebilecek özelliklerde alınacak yataklar sayesinde, bu konsept oldukça kullanışlı bir hal alacaklardır. Odada kullanılacak olan hayvan ve çiçek desenleri sayesinde, daha küçük yaştaki çocukların ilgisi doğru yöne çekilecektir. Bu sayede derin bir bir uyku yaşayacak olan çocuklar, ertesi günün sabahına çok daha enerjik bir şekilde uyanacaklardır. Aynı zamanda odada kullanılan doğal renkler sayesinde, odaya uygulanacak bütün potansiyel eşyalar uyu sağlamakta zorlanmayacaktır.

  • Deniz Odası Konsepti: Yine küçük çocuklar için oluşturulacak oda konseptlerinden bir tanesi de deniz teması kullanılmasıdır. Bu sayede pastel renkler oda içerisinde fazlaca kullanılır ve oda sanki bir denizmiş gibi hava yaratılır. Çocuğun hayal günün arttırılmasına büyük katkı sağlayacak olan deniz odası konsepti, çocuk odası dekorasyonunda oldukça önemli bir uygulamadır. Mavi ton üzerine yerleştirilen farklı renkteki deniz canlıları örnekleri, odaya farklı bir hava katacaktır. Odada yaratılan eğlence sayesinde çocuklar odalarından çıkmak istemeyecek, kurdukları hayal dünyası eşliğinde daha çabuk şekilde uykuya dalacaklardır.

  • Zekice Yerleştirilmiş Ünitelerden Kurulu Konsept: Çocuğun daha büyük yaşlarda olduğu düşünüldüğünde, odada birçok yeni eşya olacağı bellidir. Bilgisayar, oyun konsolları ve daha birçok eşya, kendine kullanım ve saklama alanı aramaktadır. Bu yüzden son zamanlarda gerçekleştirilen üretimlerle beraber, odalarda fazlaca üniteye yer verilmiş ve bu sayede birçok farklı tasarım harikası yaratılmıştır. Bu sayede çocuklar, diledikleri eşyaları odalarında kullanabilecek ve dağıtmadan saklayabilecek alana sahip olacaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net