Bilgii.net

Buzdolabı Makinesi Nasıl Temizlenir?

11.10.2018
Buzdolabı Makinesi Nasıl Temizlenir?

Buzdolapları yiyecekleri bozulmaması için belirli bir ısı yardımı ile onları muhafaza ettiğimiz makinalardı. Gıdalar buzdolabının içerisinde olsa da dökülebilir ağzı açık kaldığı için koku yapabilir ve sağlık için büyük tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda dolaptan temizlenmesi zor kirliliğe de neden olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken gıdalar mutlaka ağzı kapalı olacak şekilde dolaba konulmalı ve dökülmesi engellenmelidir. Bu sayede koku ve kirlilik oluşumu da önlenecektir. Hoş olmayan kokulara neden olan gıdaları en doğru şekilde saklama yöntemi ise saklama kapları olacaktır. Buzdolapları içerisinde artık birden fazla bölme olduğu için gıdaların farklı durumlarına göre en uygun alanlara yerleştirmek buzdolabınızın temiz kalmasını sağlayacaktır.

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Yerleştirilmeli ve Saklanmalıdır?

 

Yiyeceklerinizi buzdolabına düzenli ve doğru olarak yerleştirmelisiniz. Sulu yemekler ve içecekler dökülmeyecek şekilde, bu gıdalar için hazırlanan alanlara konulmalıdır. Peynir, et veya balık gibi besinleri içerdikleri sıvı akmayacak şekilde derin ve kapaklı saklama kaplarında saklayın. Ton balığı ve sarımsak gibi kokulu gıdalar için de sıkıştırılmış olan buzdolabı poşetlerini tercih edebilirsiniz. Dondurucudan alınan buzlu bir yiyeceğin suyu buzdolabınızın içine akacağından dolayı, dolap içerisinde çözülme işlemi yapmayın. Uzun süreli elektrik kesintilerinde dondurucu bölmesinde bulunan etler erirse de aynı sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle balık ve et gibi gıdaları dondurmadan önce sıkı kapaklı kutulara koyun ve düz duracak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Yumurta, çiğ et ürünleri, meyve ve sebzeler bakteri ve mikrop taşıdıklarından dolayı bunların pişmiş gıdalar ile teması olmayacak şekilde dolap içerisinde yerleştirilmeleri gerekir. Bu nedenle buzdolabınızın temizliği için öncelikle yiyeceklerinizin doğru dizildiğinden emin olun. Ne kadar dikkatli olursak olalım zaman zaman dolabımızın içerisinde istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Dolabın içerisine yemek dökülebilir veya dolaba koyduğumuz küçük bir tavuk parçası kokarak buzdolabında kötü kokuya neden olabilir. Eğer buzdolabınızda hoş olmayan kokular varsa ve temizleme işlemi uygulamak istiyorsanız aşağıda yer alan açıklamaları okuyarak dolabınızın temizliğini ideal bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı temizliği yapmadan önce ilk olarak dolabınızın fişini çekiniz. Buzdolabınızın temizliğini mümkün olduğu kadar kısa sürede bitirmeye özen gösterin.

 • Öncelikle buzdolabınızda kötü kokuya neden olan kaynağı bulmalısınız. Koku eğer bozuk bir gıdadan kaynaklıysa onu çöpe atın.
 • Kokunun kaynağı dolabınıza dökülen bir şey ise de bıçak gibi sert bir cisim ile çokta bastırmadan bu lekeden kurtulun. Eğer dökülen şey yemek artığı ise ve kurumuşsa da ıslak bir sünger ile bu lekeyi yumuşatabilirsiniz.
 • Yemek lekesinin olduğu yeri cif yardımı ile iyice silerek temizleyin.
 • Mutfak bezi veya temiz bir sünger ile dairesel hareketler yaparak bu bölgeyi ovalayabilirsiniz.
 • Bu işlemi yapmadan önce kullanacağınız ürünlerin kullanım talimatlarına iyice göz atın.
 • Tüm dolabınızın içinde yer alan bölmeleri sabunlu suyla yıkayın
 • Ardından temiz sulu bez ile silerek durulayarak temizleyebilirsiniz.
 • Sebzeliklerde eğer çürümüş meyve veya sebze varsa sebzelikleri çıkarın ve bulaşık deterjanı ile bu alanları güzel bir şekilde yıkayın. Bu konuda pratiklik kazanmak adına sebzeliğinizin tabanına havlu kâğıt serebilir ve bir diğer temizleme işleminizde pratiklik kazanabilirsiniz.
 • Ayda bir dolabınızın bölmelerini ve raflarını gözden geçirerek silme işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Bozulan gıdaları ise dolabınızda koku yapmadan önce atmanız gerekir.
 • Sebzeliklere, dolap raflarına, yan ve arka duvarlara dökülen besin atıklarını zaman geçirmeden temizlemeniz, koku ve bakteri oluşumunu engelleyecektir.
 • Tüm bu işlemleri yerine getirerek temiz bir buzdolabına sahip olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net