Bilgii.net

Buz Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

27.11.2018
Buz Maskesi Yapımı ve Cilde Faydaları

 

Evinizde güzel bir cilde sahip olmak için buzu kullanabilirsiniz. Güzellik ürünlerine verilen tonlarca parayı cebinizde tutabilirsiniz ve evinizde çok basit çözümlerle güzelleşebilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız pek çok maske vardır ancak buz maskesi hem uygulama kolaylığı hem de etkisi ile bunların ne başını buz maskesi çekmekte haklıdır. Buz maskesinin hiçbir maliyeti yoktur ve cildinize çok büyük faydası olan bir maskedir. Suyun canlandırıcı etkisini kolayca hissedebilirsiniz. Yorgun olduğunuz günlerde bile yüzünüze bir kez çarptığınız su sizi kendinize getiriyorsa buz maskesinin cildinize sağlayacağı etkileri çok daha büyüktür.

Çeşitli Buz Maskesi Yapımı

Buz maskesi yapımında çeşitli malzemeler kullanılabilir ve her biri kolayca temin edebileceğiniz malzemelerdir. Limon, meyve, sebze, badem gibi malzemeleri ister hepsi bir arada ister ayrı ayrı suyun içine katarak buz kalıplarında dondurabilirsiniz. Buz maskesi her gün yapılmamalıdır. Her gün ya da sık aralıklarla yapılan buz maskesi ciltteki kılcal damarların çatlayıp belirginleşmesine neden olacaktır. Hassas bir cildiniz varsa başlangıçta yanma hissi oluşturabilir. Bunun için buzu biraz sulanmasını bekledikten sonra uygulamanız yararınıza olacaktır. Şimdi çeşitli buz maskeleri nasıl yapılır bakalım.

Buzun Aknelere Etkisi

Sivilceli ciltler için, akne tedavisinde buzun soğutucu etkisi önerilmektedir. Sivilceli bölgeye buz kalıbından elde ettiğiniz bir adet buzu bir süre beklettikten sonra bölgedeki sivilce oluşumunu durdurmuş olursunuz. Bunu düzenli aralıklarla yaparsanız cildinizdeki sivilce oluşumu azalacaktır. Suyun içine bir miktar taze sıkılmış limon ile hazırlayacağınız buz maskesini donduktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Neme ihtiyacı olan bir cildiniz var ise her zaman kullandığınız bir nemlendiriciyi cildinize her zamankinden biraz fazla sürüp buzu eriyene kadar cildinizde gezdirerek nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Doğal bir tonik elde etmek istiyorsanız gül suyunu buz kalıplarına doldurarak iki gün boyunca dondurun ve cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. Bu maske hem cildinizi canlandıracak hem de toksin atmanıza yardımcı olacaktır. Göz çevresiyle ilgili sıkıntı yaşayanlar için önerilen başka bir maske vardır. Bir tatlı kaşığı taze krema ile bir limonun suyunu karıştırıp maske kıvamında bir karışım elde ettikten sonra hazırladığınız karışımı 20 dakika boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra cildinizi su ile değil süt ile temizleyin. Daha önceden hazırladığınız yeşil çaydan oluşan buz kalıplarını göz altlarınıza uygulayın. Bu maske cildinizi yenileyip canlandıracak ve göz çevresindeki yorgunluk belirtilerini yok edecektir. Bunu yorgun olduğunuz zamanlarda bir ay boyunca her akşam uyumadan önce tekrarlayabilirsiniz.

Buz Maskesinin Cilde Faydaları

Soğuğun canlandırıcı etkisi ile cildinizde genç bir görünüm oluşturur. Akne oluşumunun önüne geçer. Kan dolaşımını hızlandırır. Ciltte oluşan güneş lekelerini giderir. Gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olur ve cildin gerginleşmesini sağlayarak sarkmaları önler. Günde iki kez yapacağınız buz maskesi ile cildinizi her geçen gün daha canlı gösterebilirsiniz. Siyah nokta ve sivilce için doğal bir toniktir. Makyaj yapmadan önce cildinize bir adet buz kalıbını uygularsanız makyajınız daha kalıcı olacaktır. Makyajı çıkarmak için de buz kullanabilirsiniz üstelik cildinize hiç zarar vermeden uygulamayı bilmelisiniz. Buzun yaşlanma belirtilerini geciktirdiğini söylemiştik ancak buzu dolaptan çıkardığınız gibi uygularsanız cildinizde kılcal damar çatlamasına sebep olursunuz. Bu yüzden buzların biraz erimesini bekleyin. Kaş, bıyık veya epilasyonda çok fazla canınız acıyorsa buz küplerinden yardım alabilirsiniz. Uyuşturucu etkisi sayesinde acıyı azaltacaktır.

Bütün bunları denedikten sonra buzun cildinize yapacağı değişikliklere inanamayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net