Bilgii.net

Büyük Sivilceler Nasıl Geçer?

27.11.2018
Büyük Sivilceler Nasıl Geçer?

Çoğumuzun cildi sürekli sivilce oluşumuna yatkın olsa da bazılarımız bu konuda biraz daha şanssız olmaktadır. Şöyle ki bazen ciltlerin öyle büyük sivilceler oluşur ki hem çok acılı hem de görüntü olarak oldukça kötü görünmektedir. Bu tür sivilcelerin giderilmesi veya bir daha çıkmaması için öncelikle bu sivilcelerin neden oluştuğunu anlamakta fayda bulunmaktadır. Sebebi anlaşıldığında ona göre bir çözüm bulması daha sağlıklı olacaktır.

Büyük Sivilceler Neden Olur?

Büyük sivilceler genellikle sağlıksız beslenmeden ve düzenli cilt bakımı yapmamaktan ortaya çıkan bir sorun olmaktadır. Öncelikle aşırı yağlı cips, çerez ve atıştırmalıkları fazla tüketmek cildinizde ki yağ seviyesini arttırmaktadır. Ciltte ki yağ seviyesi arttığında da bu yağ dokuları akne ve sivilcelere dönüşerek ciltte kendini göstermektedir. Bunun dışında düzenli cilt bakımı yapmamak ve özellikle makyaj ile uyumak da cilt de yağ birikintisine ve ölü derilere neden olarak büyük sivilcelerin oluşmasına neden olacaktır. Son olarak sağlıksız ve kötü marka makyaj malzemelerinin içinde bulunan aşırı ve kötü yağlar da bu soruna neden olan önemli bir faktör olmaktadır. Bu konuda özellikle fondoten, bb krem ve pudra seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir.

Büyük Sivilceler Nasıl Geçer?

Büyük sivilcelerden kurtulmak için öncelikle dikkat edilmesi gereken bu sivilcelerin sürekli mi yoksa nadir oluştuğu mu sorunsalıdır. Şöyle ki bu sivilceler aşırı ve sürekli oluşuyor ise bir dermotoloğa veya cilt doktoruna gitmeniz de fayda vardır. Bunun nedeni sürekli ortaya çıkan bir durum vücutta başka bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Eğer bu sivilceler nadir ve genellikle yukarıda sayılan nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor ise evde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntem bulunmaktadır.

1. Karbonat Maskesi

Karbonat cilt için iyi bir temizleme ürünüdür. Karbonat ile yapılacak sivilce maskesi için yarım su bardağı su ve 2 çay kaşığı karbonat gerekmektedir. Bu iki malzeme karıştırılır ve daha sonra sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile sürülür. Dikkat etmeniz gereken sivilce dışında başka bölgelere fazla değmemeye çalışın. Aksi halde sivilcenin yayılmasına neden olabilmektedir.

2.Yulaf Maskesi

Yulaf da yine iyi bir temizleme ve sivilcelerin kurumasında etkili ürünlerden bir diğeridir. Su ile karıştırılarak hazırlanacak olan yulaf maskesinde miktarı ihtiyacınız olduğu kadar belirleyin ve iyice karıştırarak macun kıvamına gelinceye kadar iyi karıştırın. Bu karışımı büyük sivilcenin üzerine sürün ve 30 dakika bekledikten sonra yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi sivilceniz tamamen geçene kadar 2 günde 1 olmak üzere uygulamaya devam edin. Bu maske ile kısa zamanda büyük sivilcelerin kuruması ve gözeneklerin temizlenmesi sağlanmaktadır.

3.Portakal, Limon ve Greyfurt Suyu

Yapılarında bulunan asit özellikleri ile genellikle büyük sivilcelere neden olan mikropların temizlenmesinde kurumasında etkili olmaktadır. Bunun için gerekli olan bu üç meyvenin suyunu karıştırmak ve bu karışımı büyük sivilcelerin üzerine pamuk ile uygulamak olacaktır. Bu üç meyve her daim bulunamayabilmektedir. Bu durum da yalnızca limonu uygulamakta sivilcenin kurumasında kullanılabilecek etkili yöntemlerden biri olmaktadır. Ayrıca son yıllar da oldukça popüler olan aloe vera ile de ciltte oluşan büyük sivilcelerden kurtulmak için etkili bir yöntem olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net