Bilgii.net

Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

16.10.2018
Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burun, yüzümüzde gözlerden sonra en dikkat çekici noktamızdır. Yıllar boyu pek çok estetik değişime uğrasa da, sağlığı çoğu zaman göz ardı edilmektedir. İçerisindeki hassas kılcal damarlar ve kırılgan yapısı ile aslında en çok özeni hak eden duyu organlarımızdan biridir. Günün birinde aniden burnunuzdan akmaya başlayan sarımsı renge sahip bir sıvının aktığını görürseniz, öncelikle endişelenmenize gerek yoktur. Herhangi büyük bir rahatsızlıkla bağdaştırılmadan da, bu tarz bir akıntı sorununun yaşanması mümkündür. Burundan sarı sıvı gelmesi çoğu zaman soğuk havadan, alerjilerden veya bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Burundan gelen su renksiz de olabilir ama genelde mukustaki enzimlerden dolayı sarı veya yeşil renge benzetilmektedir.

Burundan Sarı Sıvı Gelmesi Nedenleri

Soğuk Hava: Soğuk Hava iki nedenden ötürü burundan su akmasına yol açabilir. Birincisi, soğuk havanın nem parçacıklarını daha az barındırmasıdır. Ciğerlerimize çekince ısınan hava ise bol miktarda nem bulundurur. Nefesimizi verirken soğuk hava ile buluşan nem parçacıkları yoğunlaşarak burun ucunda suya dönüşür. İkincisi ise, soğuk havanın kuru etkisini kırmak isteyen burnun, sıvı üretimini artırarak solunan havayı nemlendirmesidir. Yeterince arttırırsa burundan su gelmesi ortaya çıkabilmektedir.

Sinüzit: Sinüzit hastalığı çoğu zaman burun sarı su gelmesinin nedenidir. Üst solunum yolları enfeksiyonunun oluşmasına neden olur ve burundan sarı akıntı gelmesine yol açar. Sürekli burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük sinüzit hastalığının belirtileri arasındadır.

Alerji: Uçucu maddelere karşı vücudun alerjik tepki göstermesi sonucu üretilen histamin maddesi burundan su gelmesine neden olabilir. Bu alerjinin kaynağı parfüm, bahar nezlesi, ev tozu ve bazen de tüketilen gıdalar olabilir.

Bulaşıcı Hastalıklar: Soğuk algınlığı, grip, sinüzit veya boğaz iltihabı gibi sorunlar burun akıntısına yol açabilir. Bulaşıcı hastalıkların şiddetli olduğu anlarda burun akıntısı incelip berraklaşarak su gibi bir kıvama gelebilir.

Gözyaşı: Gözyaşının buruna akmasını sağlayan gözyaşı kanalları vardır. Gözler yaşardığı takdirde, gözyaşı damlası oluşmasa bile bu kanaldan ilerleyen gözyaşı, burundan su gelmesine neden olabilir.

Baharatlı Gıdalar Ve Acı: İçerdikleri kapsaisin veya alil izotiyosiyanat maddeleri ağızda olduğu gibi burundaki mukoza tabakasının da tahriş olmasına neden olur. Savunma haline geçen burun dokularında hafif bir iltihap meydana gelir, bu dokular kapsaisini solunum yollarından atmak için bol bol sıvı üretir.

Beyin Omurilik Sıvısı Kaçağı: Burundan su gelmesi ile birlikte başka bir belirti görmüyorsanız ve günlük etkenlerden kaynaklanmadığından eminseniz, bu durum beyin omurilik sıvısı (BOS) kaçağının habercisi olabilir. BOS kaçağı, beyin çevresinde bulunan sıvının kafa tasındaki bir açıklıktan akması durumudur. Bu açıklığın nerede olduğuna bağlı olmak üzere kulaktan gelebileceği gibi burundan su gelmesi de yaşanabilir.

Burundan Gelen Sarı Sıvı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Genel olarak burundan akan sarımsı sıvının sebebi sinüzit olduğu için, evde alınan bazı önlemler yoluyla bunu önlemek mümkündür. Soğukta fazla kalmamaya, saçı ıslak bırakmamaya ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat edilmelidir. Bu önlemlerin ardından uygulayabileceğiniz diğer bir tedavi ise, bol sıvı ve meyve tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Burundan su gelmesinin nedeni alerji ise, en etkili tedavi yöntemi antihistamin burun spreyleri kullanmaktır. Tüm bu tedavilerin ardından burundan gelen sarı sıvı hala geçmiyorsa, bir doktora başvurulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net