Bilgii.net

Burun Kaşıntısının Nedenleri ve Kurtulma Yolları

15.10.2018
Burun Kaşıntısının Nedenleri ve Kurtulma Yolları

Mevsim değişiklikleriyle beraber, vücudun kendisini yeni hava durumuna entegre etmesi gerekir. Bu entegre işleminin başarılı olmasında vücudun önceden kazandığı bağışıklık ve sağlık durumu da etkili olacaktır. Değişim esnasında vücuda gelebilecek alerjenler ve virüsler, bu dönemin sıkıntılı geçmesine sebep olacaktır. Meydana gelen komplikasyonlardan payını alan en önemli organlardan bir tanesi de burundur. Burunda belirli alerjen maddeler ve soğuk algınlığından dolayı bir süre geçmeyen kaşıntılar meydana gelecektir. Kişilerin yüzlerini temizlemek için kullandıkları tahriş edici maddeler de, yine burun kaşıntısının sebeplerindendir. Burun kaşıntısının birçok farklı sebebi vardır. Uzun sürdüğünde can sıkıcı duruma sebep olan burun kaşıntısının, geçmesi için tedavi yöntemlerinin sürekli şekilde uygulanması gerekir.

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

İnsanların birçoğunda bazı maddelere karşı alerji olma durumu vardır. Özellikle çiçeklenmenin çok olduğu zamanlarda polenlerin ve kirli havalarda tozların, alerjenleri tetiklemeye başlaması görülecektir. Alerjenlerin artması ve harekete geçmesinden dolayı burunda kaşıntılar meydana gelecektir. Bu alerjenlerin tespit edilmesi ve buna göre tedavi uygulanması temel yapılacak olan konudur. Alerjenler dışında burunda kaşıntıya sebep olacak birçok farklı konu vardır. Sedef hastalığına yakalanan hastaların, burunlarında kaşıntı olması genel olarak görülen bir semptomdur. Sinek ısırıkları ve tahrişlerde de burnun kaşınması mümkün olacaktır. Saman nezlesi olan kişilerde, burun kaşıntısı olması normal bir prosedürdür. Aynı zamanda organlarında yetmezlik olan kişilerin de, burunlarında belirli derecelerde kaşıntı meydana gelmesine rastlanılmaktadır.

Burun Kaşıntısından Kurtulma Yolları

Burun kaşıntısının önü alınamaz durumlara gelmesi halinde, ilk önce yapılması gerekilen doktora başvurmaktır. Uzman doktorların yapacağı muayeneler ve tetkikler sayesinde sorunun kaynağı anlaşılacak, daha doğru bir tedavi yöntemi izlenecektir. Kaşıntıya sebep olan neden bilinirse, tedavinin başarılı olma oranı o derece artacaktır. Burun kaşıntısına sebep olan en önemli kimyasallardan bir tanesi antihistaminiklerdir. Vücutta oluşmuş olan bağışıklık sisteminde vücuda giren her yeni maddeye karşı bir tepki verilir. Antihistaminik içeren bir maddenin vücuda girmesiyle beraber, bağışıklık sisteminde normalden fazla bir tepki verme durumu oluşur. Bundan dolayı da bağışıklık sistemi tepki olarak histamin salgılar. Özellikle burun kaşıntısı meydana gelen hastalarda, Antihistaminik ilaçların kullanılması tavsiye ve reçete edilecektir. Bu sayede kaşıntıdan kurtulmak daha basit bir yöntem olacaktır.

Buhar Makineleri

Havadaki kuruluk ve nem oranındaki düşüklük nedeniyle burundaki kaşıntıların ortaya çıkması görülebilir. Bu yüzden de yaşam alanlarında yapılacak bazı değişiklikler kaşıntıyı giderecektir. Özellikle son zamanlarda popüler şekilde bulunan buhar makineleri, vücudun ihtiyaç duyduğu bütün nemi karşılamaktadır. Bu sayede buhar makinesinden üretilecek nemlerin alınması sayesinde, burundaki kaşıntının önlenmesi sağlanacaktır.

Alternatif Yöntemler

Burun kaşıntısının birçok farklı sebebi olabilir. Bu yüzden de gerekli çözümlerin de farklı olması beklendik bir durumdur. Cilt kuruluğu burundaki kaşıntılara sebep olmuş olabilir. Bundan dolayı burun ve çevresinde kullanılacak merhem ve losyonlar etkileyici çözümlere sahip olabilir. Aynı zamanda dikkatli kullanılması gereken kortizonlu ilaçlar da, yine burnun dışından sürülecek bir forma sahiptir. Burnun dışındaki kaşıntıyı rahatlatacak olan bu ilaçlar kullanılmadan önce, prospektüsü iyi şekilde okunmalı ve bu sayede yan etkilerine dikkat edilerek kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net