Bilgii.net

BUN Nedir, Bun Yüksekliği ve Düşüklüğü Değerleri

17.10.2018
BUN Nedir, Bun Yüksekliği ve Düşüklüğü Değerleri

Sağlık konusunda her türlü sorun ve rahatsızlığımızın tespiti için uygulanan birçok test ve tahlil bulunmaktadır. Bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün bu tahlillere yenisi eklenmekte, hali hazırda olanlar da geliştirilmektedir. Hastalıkların ortaya çıkarılması için yapılan tahlillerden biri de BUN testi olmaktadır.

1.BUN Nedir?

Adını çok sık duymadığımız kavram bir çeşit tahlil türü olmaktadır. Bu tahlil de kanda bulunan üre miktarı hesaplanmaktadır. Ayrıca kavram bir idrar bileşeninin de diğer bir adı olmaktadır. En doğru ve kapsamlı olarak bu test ile vücudumuzun sindirim sistemlerini oluşturan karaciğer ve böbreğin doğru ve sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak amacı ile yapılmaktadır. Özellikle böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalar için hem böbrek rahatsızlığının tespit edilmesinde hemde her hangi bir tedavi uygulanıyor ise bu tedavinin ne kadar etkiliolduğu tespit edilmektedir. Yapılan test sonucunda Bun değeri yüksek veya düşük çıkabilmekte ve bu durumlara neden olan rahatsızlıklar ve tedavileri buna göre belirlenmektedir.

2.Bun Yüksekliği Değerleri

Test sonucu ortaya çıkabilecek sonuçlardan biri olan Bun yüksekliği, çocuk ve yetişkinler de farklı olmak üzere belirlenen değerlerin üzerinde çıkma durumu olarak ifade edilmektedir. Standart olarak yetişkinler de bu değer dL/20mg iken, çocuklar da ise dL/18gm olmaktadır. Bu değerlerin yükselmesine neden olan en önemli faktör, aşırı proteinin vücuda girmesi ve fazlasının idrara giderek oradaki değerleri yükseltmesidir. Bun yüksekliğine sebep olacak bazı rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar şöyle olmaktadır.

-En sık ve en önemli rahatsızlık böbrek ile ilgili rahatsızlıklardır ve böbrek hasarları

-Normal de alınması gerekenden daha az sıvı almak

-Troid hastalığı, addison hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklar

-Mide ve bağırsak kanaması

Test sonucunda kanda değerlerin yüksek çıkmasından önce de bu rahatsızlık kendini bazı durumlar ile göstermektedir. Bu belirtiler, kasta zayıflık, halsizlk, iştahsızlık, mide bulantısı, soluk bir benize sahip olmak, deride kaşıntı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun neden oladuğu birçok sorun ve hastalık olmaktadır. Yani bu belirtiler ortaya çıktığında mutlaka uzman bir doktora görünülerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

2.Bun Düşüklüğü Değerleri

Bu test sonucunda değer yüksek çıktığında ne kadar zararlı ve tehlikeli ise düşük çıkması da bir o kadar tehlikeli bir durum olmaktadır. Düşüklük değeri aynı şekilde çocuk ve yetişkinler de farklılık göstererek standart olan değerlerin altında çıkmasını ifade etmektedir. Bun düşüklüğünün nedenleri şu şekildedir.

-Her ne kadar su tüketmek sağlıklı olsa da olması gerekenden fazla tüketmek bun düşüklüğüne neden olmaktadır.

-Az miktarda protein almak

-Karaciğerler de meydana gelen hasar

-Hamileliğin 6. ayından itibaren anne adaylarında bu değer düşük çıkmaktadır.

-Anabolik Streoid kullanımı

-ADH adı verilen hormonun aşırı salgılanması

-Vücutta besin emiliminin bozuk olması

-Kas dokusuna bağlı olarak oluşan hasarlar

-kadınlar da erkeklere oranla Bun değeri daha yüksek olmaktadır. Bu yüzden erkekler yapılan test sonucunda değerin düşük çıkması endişelendirmemelidir.

-Sinir sistemimizin merkezinde ki bazı rahatsızlıklar da bun değerlerinin düşük çıkmasına neden olabilmektedir.

-Dengesiz ve sağlıksız beslenme bu değerin düşük çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net