Bilgii.net

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

29.10.2018
Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgurun ham maddesi buğdaydır. Bulgur sağlık için son derece faydalıdır. Pirinçle karşılaştırıldığında daha besleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgur fiyat olarak da son derece ekonomiktir. Yüksek değerlerde karbonhidrata sahiptir. İçerisinde krom, çinko, magnezyum, selenyum, B12 dışındaki bütün B vitaminleri ve kepek bulunur. Bu içerikler buğdaydan gelmektedir. Bulgurdan bahsederken lifli bir gıda olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Lifli gıdalar kilo vermede ve sağlıklı beslenmede etkilidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Hamilelik döneminde anne adayları ve bebekler için son derece etkilidir. Çünkü folik asit içermektedir. Bu sağlıklı gıdanın evlerde yerini alması ve düzenli tüketilmesi ekonomik olarak da son derece uygundur. Saklaması kolay ve bozulmaya karşı dirençlidir.

Bulgur Neden Faydalıdır?

Bulgurun enerji verici bir özelliği vardır. Bu nedenle enerjisi düşen kişilerin, spor yapanların ve okul çağındaki çocukların düzenli olarak tüketmesi önerilir. Buğdayın başka bir özelliği de kandaki yağı düşürmesidir. Kötü kolesterol ile mücadele eden bulgur son derece sağlıklı ve her evde bulunması gereken bir gıdadır.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydası: Bulgurun lifli yapısı kalp ve damar konusunda etkilidir. Kan şekerini düzenler, hızlı yükselip düşmelere engel olur. Kolesterolün zararlı etkilerden korurken böylece damar sağlığının da korumasını sağlar ve tıkanmaları önler. Damar sağlığını koruyan bulgur kalp krizi veya beyin kanaması gibi ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasını önleyici etki gösterir.

Kilo Vermek İçin Bulgur: Kilo problemi günümüzde pek çok kişinin çözüm aradığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Hem sağlık için hem de daha fit görünmek için fazla kilolardan kurtulmak için düzenli olarak bulgur tüketebilirsiniz. Çünkü bulgurun lifli yapısı kilo vermekle doğrudan ilgilidir. Sindirim sisteminin düzenli ve rahat çalışmasını sağlar. Besinlerin kolayca sindirilmesinde etkilidir. Besin değerleri yüksektir. Tok tutan bir gıdadır.

Kemik Sağlığı Açısından Bulgur: Kemik sağlığı kadınlarda 30 yaşından sonra daha da önemli hâle gelmektedir. Kemik erimesine karşı kalsiyum alımına dikkat edilmelidir. Çocuklarda ise yeni gelişen kemiklerin yine kalsiyumla desteklenmesi önemlidir. Bulgur yüksek oranda kalsiyum içerir. Kemik sağlığına önemli katkıları vardır. İçeriğindeki demir, çinko, magnezyum gibi kemik sağlığı için faydalı diğer etkenlerle birlikte vücudun direncini kazanmasında etkilidir.

Kanser Sorunlarına Karşı Bulgur: Çağımızın en önemli hastalıklarından biri kanserdir. Kanserin bilinen bir tedavi şekli yoktur. Ama beslenme şekliyle bağlantılı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kanser hastalıklarının azaltmada düzenli bulgur tüketiminin önemli olduğu düşünülmektedir. Hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle kolon kanseri düzensiz beslenmelerde ortaya çıkmaktadır. Sindirim sistemine destek olması bakımından bulgur tüketimi bu kanserin önlenmesinde etkili olabilir.

Alzheimer Hastalıkları İçin Bulgur: Yaşlanmayla birlikte Alzheimer belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Ancak durumun temel nedeni yeterli vitamin alınmamasıdır. Özellikle bulgurun bu hastalığa karşı koruyucu etki gösterdiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Özetleyecek olursak bulgur hem koruyucu hem de iyileştirici bir etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı için kilo vermeyi kolaylaştırır. Kolon kanseri gibi sindirim kaynaklı hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Enerji verir. Kemikleri güçlendirir. Emziren anneler için faydalıdır. Damar tıkanıklığını önlemede etkilidir. Tüm bu özellikleri nedeniyle uzmanlar düzenli olarak bulgur tüketilmesini önermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net