Bilgii.net

Bulaşıklardaki Su Lekeleri Etkili Şekilde Nasıl Çıkar?

27.11.2018
Bulaşıklardaki Su Lekeleri Etkili Şekilde Nasıl Çıkar?

Bulaşıklarda çoğu zaman gördüğümüz su lekeleri, kimilerinin çok fazla umursadığı ve kaybetmek için elinden gelen her şeyi yaptığı, kimilerinin de hiç umursamadığı lekelerdir. Bulaşıklardaki su lekesini çıkarmak için birçok farklı yöntemler kullanabilirsiniz ki çoğunu da özellikle ev hanımları çok iyi biliyordur. Bulaşıklardaki su lekeleri nasıl çıkar? En çok çıkan su lekeleri, bulaşık makinesinden çıkan bulaşıklarda oluyor. Çoğu zamanda makineden çıktığı için umursamadan dolaplara yerleştiriyoruz, fakat dolaptan bir çıkarıyorsunuz ki misafirler geldiğinde kullanılmayacak halde oluyorlar. Bulaşıklardaki su lekesini çıkarmak için limon veya karbonat gibi evde normalde bulundurduğunuz malzemeleri kullanabilirsiniz veya bulaşıkları elinizde yıkayabilirsiniz. Elinizde yıkamak istemiyorsanız ve dağ kadar bulaşık varsa, öncelikle bulaşık makinenizi kontrol etmeniz gerekiyor.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bazen bulaşık makinesinde kir ve çöp, hatta kirli su biriktiği için veya makinenin bazı parçaları aşındığından ya da makinenin eskimiş olmasından bulaşıklar güzel yıkanmayabiliyor veya durulamayabiliyor ya da bulaşıklarda su lekesi kalıyor. Bu sebeple eğer ille ben sadece bulaşık makinesinde bulaşıklarımı yıkarım diyenlerdenseniz, ilk yapmanız gereken bulaşık makinenizi temizlemek olacaktır. Bunu yapmak için de, bulaşık makinenizin deterjan gözüne normal bulaşık deterjanı ve bir gözüne çamaşır suyu koymanız gerekiyor. Daha sonra sepet kısmına küçük bir kaba limon suyu veya limonları küçük parçalar halinde dilimleyerek yerleştiriyorsunuz ve makineyi son ayarda çalıştırmanız gerekiyor. Makinenin işi bittikten sonra ise bu sefer tekrar sadece su ile makinenizi çalıştırıyorsunuz.

Bulaşık Makinesinde Limon ve Karbonat

Bu şekilde bulaşıklarınız daha temiz yıkanacak ve su lekesi olmayacaktır. Bu konuda internetten de belirli bilgiler alabilirsiniz, çünkü genel anlamda yapılması gereken şeyler belli başlıdır. Dolayısıyla bulaşıklardaki su lekeleri nasıl çıkar diye araştırdığınızda, limon veya karbonat gibi evinizde bulundurduğunuz besin malzemelerini kullanarak veya önce bulaşık makinenizi temizlemeniz gerektiği bilgileri verilecektir. Mutfaklarda birçok farklı yıkanması gereken malzemeler olduğundan, mutfakta birçok farklı temizlik ve yıkama malzemesi bulundurmanız gerekiyor. Her madde için farklı temizlik malzemeleri kullanmanız gerekiyor. Mutfakta bulunan eşyalarınız için en zarar vermeyecek ve her şeyde kullanabileceğiniz besin malzemeleri, başta belirtildiği gibi limon ve karbonattır. Bunun dışında temizlik için çok fazla malzeme kullanılmaz.

Kimyasal Temizlik Malzemeleri İle Hijyen

Sadece marketlerde satılan temizlik malzemelerini deneyebilirsiniz ki bu malzemelerin içinde de limon ve karbonat gibi maddeler yer alıyor. Bu yüzden temizlik deterjanının içerisinde bulunan özü direkt olarak kullandığınız takdirde, aslında temizlik daha net ve doğru bir şekilde yapılabiliyor. Temizlik çok önemlidir ve kullandığınız eşyaların her zaman temiz olmasını isterseniz. Bu hem sağlık bakımından da öyledir, hem de hijyen açısından. Bu yüzden bulaşıklardaki su lekesini bile en güzel şekilde temizleyebilmeniz gerekir. Sonuçta birçok kadın neredeyse her şeyi bulaşık makinesinde yıkamayı tercih ediyor, çünkü vakit bulamıyor veya işi oluyor, akşam eve yorgun bir şekilde geliyor. Yemeğini yiyip sadece oturmak veya uzanmak istiyor.

Bulaşık makinesine bulaşıklarını diziyorsunuz ve hatta belki 2 güne bir çalışıyor veya ev halkı kalabalıksa her gün çalışabilir ve sonrasında bakıyorsunuz bulaşıklarda su lekesi çıkıyor, çünkü bulaşıklar iki gün bekliyor veya her gün çalışıyorsa makine gitgide aşınıyor ve doğru yıkayamayacak bir hale geliyor. Bulaşıklardaki su lekeleri nasıl çıkar sorusu için aslında verebileceğiniz en güzel cevaplardan bir tanesi, bulaşıklarınızı ya elinizde yıkayacaksınız ya da kabasını tamamen alıp bulaşık makinesine koyacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net