Bilgii.net

Buğday Yağının Faydaları ve Doğru Kullanımı

22.11.2018
Buğday Yağının Faydaları ve Doğru Kullanımı

Buğday yağı buğdayın rüşeymi kısmından elde edilmektedir.

Günümüzde birçok kişi buğday yağını cilt ve saç bakımında kullanmaktadır. Zengin içeriğe sahip olan buğday yağı, bu içeriği sayesinde ciltte meydana gelen birçok problemin çözümü olabilmektedir.

Buğday Yağının İçeriği

Buğday yağı mucizevi bir yağ olarak kabul edilmektedir. İçerisinde protein, mineral, E vitamini, B vitamini, antioksidan maddeler, magnezyum, linoleik asit, fosfolipidler ve omega 3 barındırır. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması onu cilt bakımı konusunda rakipsiz yapar.

Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

En önemlisi bu yağın anti aging özellik göstermesidir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve var olan yaşlanma belirtilerini azaltır. Buğday yağı doğanın gençlik iksiri olarak da bilinir. Hücre yenilemeyi hızlandırır. Bu özelliği ile yüzünüzde var olan kırışıklıkların azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yeni oluşacak kırışıklıkları önler. Genç kalmak günümüz kadınlarının en büyük amaçlarındandır. Yüzündeki kırışıklıklar ve ince çizgilerden rahatsız olan kadınlar bu yağı kullanabilirler. Cildi sıkılaştırır ve genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Haftada iki kez yüze uygulanabilir. Bu sayede yüz ihtiyaç duyduğu vitamin ve antioksidanları alacaktır. Düzenli kullanımda gözle görülür bir şekilde yaşlanma belirtilerini kaybeder. L-Carnitine ve B ve E vitaminleriyle cildin gençliğini korur.

Yaşlanma belirtilerinden bir tanesi de elde çıkan yaşlılık lekeleridir. Buğday yağı kullanılarak yaşlılık lekeleri azaltılır ve yeniden oluşması önlenir.

Buğday Yağının Kullanımı

Kadınların en büyük problemlerinden biri de selülitlerdir. Selülitli bölgeye sürülerek selülitler azaltılabilir.

Çil problemi olanlar da bu yağı kullanarak çillerini azaltabilirler.

Bu yağ aynı zamanda yara ve yanıklara karşı da kullanılabilir. İçeriği yanık ve yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

Sivilce problemi yaşayanlar bu yağı kullanabilirler. Sivilcelerin oluşumunu engeller ve var olan sivilcelerin geçmesini sağlar.

Güneş lekelerinin üstüne sürüldüğü zaman lekeler giderek küçülecek düzenli kullanımda ise silinerek kaybolacaklardır. Yüzünde ya da vücudunda kalıcı güneş lekesi bulunan kişiler bu yağı düzenli kullanabilirler. Kısa zamanda bu rahatsız edici izlerden kurtulduklarını göreceklerdir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak ve bu yenilenme işlemini hızlandırarak var olan lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Gözaltı morluğu problemi birçok kişinin canını sıkmaktadır. Buğday yağı gözaltı morluklarını gidermede kullanılabilir. Yine cilt yenileyici özelliği sayesinde bu morlukların geçmesini ve cildin normal rengine gelmesini sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Buğday Yağı

Kuru cilt problemi yaşayan kişiler de bu yağı kullanabilirler. Kuru cildi yoğun bir şekilde nemlendirir. Kaybolan nemi kazanan cilt daha sağlıklı görünecektir. Özellikle kış mevsiminde cilt kurur. Bu kuruluk cildin çabuk yaşlanmasını sağlar. Buğday yağı nemlendirici özelliğiyle cilde ihtiyacı olan nemi sağlar. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı özellikleriyle de cildi sıkılaştırır. Özellikle göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesinde çok etkilidir.

Cildini beyazlatmak isteyen kullanıcılar bu yağ ile yüzlerine maske yapabilirler.

Bunların yanı sıra bu yağ kirpiklere sürülürse kirpiklerin daha uzun ve daha dolgun olmasını sağlar.

Saç bakımında da tercih edilen bir yağdır. Saçları düzleştirir, daha dolgun ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Omega-3 içeriği sayesinde hafızayı destekler.

Bu yağı çok çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Sadece bu yağı kullanarak ya da diğer yağlarla karıştırarak maskeler yapabilir ve yüzünüze, saçınıza, vücudunuza uygulayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net