Bilgii.net

Buğday Tohumunun Faydaları Nelerdir?

22.11.2018
Buğday Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Buğdayın güçlü sağlık yararları arasında obeziteyi kontrol etme, enerjiyi arttırma, tip 2 diyabetin inhibe edilmesi, metabolizmanın iyileştirilmesi ve astım ve safra taşlarının önlenmesi sayılabilir. Aynı zamanda meme kanseri riskini azaltır, kalp hastalıklarına karşı korur ve sindirimi artırır.

Buğday İçeriği

Buğday, bir tür çim (Triticum) cinsinden gelen en yaygın tahıl tanesidir. Kepek (dış tabaka), buğday tohumu ve endosperm (en içteki kısım) ‘dan oluşan buğdayın bütün tahıl çekirdeği muazzam bir enerji kaynağıdır. Buğday Güneybatı Asya’da ortaya çıkmış, ancak günümüzde insan tüketimi için birçok ülkede yetiştirilen en iyi tahıl ürünlerinden biridir. Genellikle, buğday ekimi daha yüksek enlemlerde yapılır. Esas olarak ekmek, simit, kek ve kek gibi ürünleri pişirmek için kullanılır.

Rafine edilmemiş buğday, kompleks karbonhidratlar, diyet lifi ve makul miktarda protein içerir. Katalitik elementler, mineral tuzları, kalsiyum, magnezyum, potasyum, kükürt, klor, arsenik, silikon, manganez, çinko, iyot, bakır, B vitamini ve E vitamini açısından zengindir. Öyle bol özellikle beta-karoten gibi karotenoidler, antioksidanlar içerir.

Buğday Tohumunun Vitaminleri

Buğday tohumu, özellikle zengin vitaminlere sahip olup, dünya çapında diyet yapanlarında vitamin B kompleksi ana kaynağı olduğu bilinmektedir. Tiamin, gibi vitaminler içeren E. Folik asit, vitamin B6, ve manganez, magnezyum ve çinko gibi mineraller. Buğday tohumu yağı gücünü arttırır ve ömrünü uzatır.

Buğday kepeği, çekirdeğin dış tabakası, fitokimyasallar ve lignanlar, ferulik asit, fitik asit, alkilresorsinoller, lutein, flavonoidler ve saponinler olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengindir.

Buğday Tohumunun Faydaları

Buğdayın en popüler sağlık faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

  • Buğday, bir bütün tahıl, kilo kontrolü için doğal bir yeteneği vardır, ancak bu yetenek kadınlar arasında daha belirgindir. Bütün tahıl ürünlerini uzun süre tüketen kadınlar, diğerlerine göre daha fazla kilo kaybı gösterdi.
  • Enerjiyi artırır. B vitamini içeriği ile tam buğday, vücuda enerji sağlamaya yardımcı olur. Dahası, tüm tahıl size daha uzun süre hissetmenizi sağlayan ve uzun bir süre boyunca enerji veren karmaşık karbonhidratlar içerir.
  • Metabolik bozuklukları önler. Buğday gibi tam tahıllar, metabolizma rahatsızlıkları olan hastalarda oldukça etkilidir. Yaygın metabolizma sendrom türleri, armut şekilli vücut, yüksek trigliseritler, düşük seviyelerde koruyucu HDL kolesterol ve yüksek tansiyon olarak bilinen viseral obeziteyi içerir. Tam tahıl ürünlerinin alımı bu şartlara karşı korur.
  • Ayrıca, araştırmalar daha yüksek tam tahıl alımının (günde yaklaşık üç porsiyon) daha düşük BMI ve merkezi yağlanma ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
  • Tip 2 diyabeti önler. Buğday, 300’den fazla enzim için yardımcı faktör olarak etki eden magnezyum açısından zengindir. Bu enzimler, vücudun insülin ve glikoz sekresyonunun fonksiyonel kullanımını içerir. Dahası, düzenli tahıl tüketimi, sağlıklı kan şekeri kontrolünü destekler. Diyabetten muzdarip olan insanlar, diyetle birlikte pirinçle buğdayı değiştirerek şeker seviyelerini kontrol altında tutabilirler.
  • Kronik inflamasyonu azaltır. Buğdayın betain içeriği romatizmal ağrı ve hastalıklarda önemli bir bileşen olan kronik inflamasyonu önler. Anti- inflamatuar özelliği, osteoporoz, kalp hastalıkları, Alzheimer hastalığı, kognitif düşüş ve tip-2 diyabet gibi diğer rahatsızlıkların riskini azaltır.
  • Safra taşı önler. Tam buğday, çözünmez lif açısından zengindir, hızlı ve pürüzsüz bir bağırsak geçiş süresi sağlar ve safra asitlerinin salgılanmasını azaltır. Aşırı safra asitleri, safra taşı oluşumunun başlıca nedenidir. Çeşitli araştırmalarda, bütün tahıl ekmeği ve tahıllarının safra taşlarını engellemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
  • Metabolizmayı geliştirir. Tam buğday ürünlerindeki lif, vücuttaki sindirim sürecini hızlandırır ve genel metabolizmayı iyileştirir. Doktorlar bütün tahıl ekmeği ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri öneriyorlar.
  • Araştırmalar, rafine edilmiş tahıllardan elde edilen gıdaların sadece ağırlığı arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda insülin direncinin zararlarını da arttırdığını göstermiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net